Jedynie prawda jest ciekawa

Sasin: Polska przyznaje się do bezsilności

07.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, członkiem komisji spraw wewnętrznych, Jackiem Sasinem.

Stefczyk.info: Sejm przegłosował po poprawkach Senatu ustawę dot. wzywania funkcjonariuszy obcych państw do Polski. Projekt budził wiele emocji i kontrowersji. Czy udało się te wątpliwe zapisy zmienić?

Jacek Sasin: Do ustawy w parlamencie nie wprowadzono żadnych zasadniczych zmian. Ustawa, która wyszła z Sejmu, budziła rzeczywiście wiele emocji, o których mówiliśmy często. Jednak poza nimi stwarzała również sytuację, że w pewnych okolicznościach zagraniczni funkcjonariusze mieli większe uprawienia niż polscy. Senat to dostrzegł i zmienił. I tę poprawkę przyjął Sejm. To jednak nie zmienia całości obrazu i oceny tej ustawy.

PiS był krytyczny o dawna.

Ta ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm nadal jest ustawą budzącą największe zaniepokojenie. Ono wynika z faktu, że prawo zezwala na wzywanie do Polski funkcjonariuszy bezpieczeństwa państw obcych, którzy będę mieli wszelkie uprawienia, np. stosowania przymusu bezpośredniego, w stosunku do obywateli Polski. Co do zasady się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że państwo polskie powinno być na tyle poważnym krajem, by być w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Konstrukcja prawna dopuszczająca wzywanie obcych państw dla zabezpieczenia porządku w kraju jest niedopuszczalna.

Dlaczego?

Ci funkcjonariusze mają mieć możliwość stosowania takich samych środków przymusu bezpośredniego, również stosowania broni palnej, co polscy policjanci. To jest sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna.

To się nie zmieniło po senackich poprawkach?

Nie, to się nie zmieniło. Ta zupełnie podstawowa sprawa się nie zmienia. Wszystkie najważniejsze sprawy, o jakich ta ustawa mówi, pozostały w mocy. W dalszym ciągu przeciwko temu protestujemy.

Coś jeszcze można w tej sprawie zrobić?

Nie mam wielkich nadziei, że prezydent Bronisław Komorowski zawetuje tę ustawę. Nie mam jednak wątpliwości, że powinien to zrobić, jako ten, który stoi na straży suwerenności Rzeczpospolitej. Ta ustawa natomiast godzi w suwerenność i prestiż Polski. Z tego powodu choćby prezydent powinien ją zawetować. Jak można szanować państwo, które takimi aktami prawnymi przyznaje się do bezsilności?

Może zatem ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego? Czy PiS rozważa taki wniosek?

Na pewno będziemy nad tym pracować. Na razie nie mamy jeszcze szczegółowych analiz prawnych w tej sprawie. Decyzji więc nie ma, ale jeśli będą podstawy zaskarżenia, zapewne skierujemy sprawę do TK. Ta ustawa jest skandaliczna, a na pierwszy rzut oka może być niekonstytucyjna. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook