Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Polska przyznaje się do bezsilności

07.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, członkiem komisji spraw wewnętrznych, Jackiem Sasinem.

Stefczyk.info: Sejm przegłosował po poprawkach Senatu ustawę dot. wzywania funkcjonariuszy obcych państw do Polski. Projekt budził wiele emocji i kontrowersji. Czy udało się te wątpliwe zapisy zmienić?

Jacek Sasin: Do ustawy w parlamencie nie wprowadzono żadnych zasadniczych zmian. Ustawa, która wyszła z Sejmu, budziła rzeczywiście wiele emocji, o których mówiliśmy często. Jednak poza nimi stwarzała również sytuację, że w pewnych okolicznościach zagraniczni funkcjonariusze mieli większe uprawienia niż polscy. Senat to dostrzegł i zmienił. I tę poprawkę przyjął Sejm. To jednak nie zmienia całości obrazu i oceny tej ustawy.

PiS był krytyczny o dawna.

Ta ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm nadal jest ustawą budzącą największe zaniepokojenie. Ono wynika z faktu, że prawo zezwala na wzywanie do Polski funkcjonariuszy bezpieczeństwa państw obcych, którzy będę mieli wszelkie uprawienia, np. stosowania przymusu bezpośredniego, w stosunku do obywateli Polski. Co do zasady się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że państwo polskie powinno być na tyle poważnym krajem, by być w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Konstrukcja prawna dopuszczająca wzywanie obcych państw dla zabezpieczenia porządku w kraju jest niedopuszczalna.

Dlaczego?

Ci funkcjonariusze mają mieć możliwość stosowania takich samych środków przymusu bezpośredniego, również stosowania broni palnej, co polscy policjanci. To jest sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna.

To się nie zmieniło po senackich poprawkach?

Nie, to się nie zmieniło. Ta zupełnie podstawowa sprawa się nie zmienia. Wszystkie najważniejsze sprawy, o jakich ta ustawa mówi, pozostały w mocy. W dalszym ciągu przeciwko temu protestujemy.

Coś jeszcze można w tej sprawie zrobić?

Nie mam wielkich nadziei, że prezydent Bronisław Komorowski zawetuje tę ustawę. Nie mam jednak wątpliwości, że powinien to zrobić, jako ten, który stoi na straży suwerenności Rzeczpospolitej. Ta ustawa natomiast godzi w suwerenność i prestiż Polski. Z tego powodu choćby prezydent powinien ją zawetować. Jak można szanować państwo, które takimi aktami prawnymi przyznaje się do bezsilności?

Może zatem ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego? Czy PiS rozważa taki wniosek?

Na pewno będziemy nad tym pracować. Na razie nie mamy jeszcze szczegółowych analiz prawnych w tej sprawie. Decyzji więc nie ma, ale jeśli będą podstawy zaskarżenia, zapewne skierujemy sprawę do TK. Ta ustawa jest skandaliczna, a na pierwszy rzut oka może być niekonstytucyjna. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook