Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Polska przyznaje się do bezsilności

07.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, członkiem komisji spraw wewnętrznych, Jackiem Sasinem.

Stefczyk.info: Sejm przegłosował po poprawkach Senatu ustawę dot. wzywania funkcjonariuszy obcych państw do Polski. Projekt budził wiele emocji i kontrowersji. Czy udało się te wątpliwe zapisy zmienić?

Jacek Sasin: Do ustawy w parlamencie nie wprowadzono żadnych zasadniczych zmian. Ustawa, która wyszła z Sejmu, budziła rzeczywiście wiele emocji, o których mówiliśmy często. Jednak poza nimi stwarzała również sytuację, że w pewnych okolicznościach zagraniczni funkcjonariusze mieli większe uprawienia niż polscy. Senat to dostrzegł i zmienił. I tę poprawkę przyjął Sejm. To jednak nie zmienia całości obrazu i oceny tej ustawy.

PiS był krytyczny o dawna.

Ta ustawa w wersji uchwalonej przez Sejm nadal jest ustawą budzącą największe zaniepokojenie. Ono wynika z faktu, że prawo zezwala na wzywanie do Polski funkcjonariuszy bezpieczeństwa państw obcych, którzy będę mieli wszelkie uprawienia, np. stosowania przymusu bezpośredniego, w stosunku do obywateli Polski. Co do zasady się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że państwo polskie powinno być na tyle poważnym krajem, by być w stanie samodzielnie zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Konstrukcja prawna dopuszczająca wzywanie obcych państw dla zabezpieczenia porządku w kraju jest niedopuszczalna.

Dlaczego?

Ci funkcjonariusze mają mieć możliwość stosowania takich samych środków przymusu bezpośredniego, również stosowania broni palnej, co polscy policjanci. To jest sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna.

To się nie zmieniło po senackich poprawkach?

Nie, to się nie zmieniło. Ta zupełnie podstawowa sprawa się nie zmienia. Wszystkie najważniejsze sprawy, o jakich ta ustawa mówi, pozostały w mocy. W dalszym ciągu przeciwko temu protestujemy.

Coś jeszcze można w tej sprawie zrobić?

Nie mam wielkich nadziei, że prezydent Bronisław Komorowski zawetuje tę ustawę. Nie mam jednak wątpliwości, że powinien to zrobić, jako ten, który stoi na straży suwerenności Rzeczpospolitej. Ta ustawa natomiast godzi w suwerenność i prestiż Polski. Z tego powodu choćby prezydent powinien ją zawetować. Jak można szanować państwo, które takimi aktami prawnymi przyznaje się do bezsilności?

Może zatem ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego? Czy PiS rozważa taki wniosek?

Na pewno będziemy nad tym pracować. Na razie nie mamy jeszcze szczegółowych analiz prawnych w tej sprawie. Decyzji więc nie ma, ale jeśli będą podstawy zaskarżenia, zapewne skierujemy sprawę do TK. Ta ustawa jest skandaliczna, a na pierwszy rzut oka może być niekonstytucyjna. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook