Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Policja zbiera dane bez kontroli

24.07.2013

Rozmowa z posłem PiS Jackiem Sasinem, byłym urzędnikiem Kancelarii Prezydenta, samorządowcem.

Stefczyk.info: Razem z dwoma innymi posłami alarmował Pan w Sejmie, że policja może zbierać dane dotyczące intymnych spraw obywateli bez należytej kontroli. Skąd takie opinie?

Jacek Sasin: Niepokoi nas fakt gromadzenia przez policję danych, niezwykle wrażliwych danych. Mówię o wiadomościach dotyczących poglądów politycznych, przynależności do różnego rodzaju organizacji, partii politycznych, światopoglądu, filozofii, orientacji seksualnej i innych. Policja może je gromadzić bez należytej podstawy prawnej. Aby bowiem policja tego typu dane mogła zgromadzić, należy określić w sposób ścisły warunki gromadzenia takich danych, powinno być wiadome w stosunku do jakich osób można zbierać dane, w jakich okolicznościach, kto powinien mieć do nich dostęp, jak te dane mogą być przetwarzane. To jest potrzebne, by taka baza mogła powstać.

Ona jest potrzebna?

Nie wykluczamy, że w określonych wypadkach takie dane mogą być policji potrzebne. Tego nie negujemy. Jednak, żeby do tego doszło, sprawa musi być uregulowana ustawowo. Obecnie mamy sytuację, w której taka baza jest tworzona na podstawie decyzji komendanta głównego policji. To akt niezwykle niskiej rangi. Szef KGP powołuje się w swojej decyzji na rozporządzenie szefa MSW, choć według naszej opinii to rozporządzenie takich uprawnień komendantowi nie daje. To może godzić - i zapewne godzi - w wolności obywatelskie. Mamy świadomość, że taka baza ma dotyczyć osób podejrzanych o popełnienie przestępstwo, czy tych, które to przestępstwo popełniły. Jednak tam trafiają nie tylko ci, którzy są winni. Szczególnie, że w niektórych przypadkach w dokumencie mamy nieostre wyrażenia. Mowa jest choćby o osobach "ukrywających tożsamość". To zwrot, który można rozumieć na wiele sposób, podatny na interpretacje itd. Boimy się nadużyć w tej sprawie. Dane zbierane przez policję mogą posłużyć do działań niezgodnych w tym, do czego powołana jest policja, z tym, po co były gromadzone. Chcemy, by minister spraw wewnętrznych wyjaśnił nam, dlaczego tak się dzieje, dlaczego tego typu działalność jest prowadzona na podstawie decyzji szefa KGP. Dlaczego nie zadbano o to, by stworzyć należytą podstawę prawną.

Brak ustawy oznacza, że nie ma kontroli nad tym procederem policji?

W naszej ocenie jest takie bezpieczeństwo. Te dane mogą być gromadzone w przypadkach, w których nie jest to wymagane dobrem działania policji. Krąg osób, których dane będą gromadzone może być zbyt szeroki, dane mogą być również zbyt szeroko gromadzone. Do policji mogą trafiać informacje zupełnie jej nie potrzebne, a potem ktoś może z nich korzystać w innych celach, np. w celu uzyskania "haków". Niepokoi również szeroki dostęp do tych danych. Obecnie niemal każdy policjant może z nich korzystać. To niepokoi. To powinno być opisane w ustawie szczegółowo. Obecnie mamy niefrasobliwe regulacje.

Witold Gadowski w jednym ze swoich tekstów przytoczył opinię swojego kolegi, posła PO. Tłumaczył on, że nie odejdzie z partii, bo boi się haków, ataku mediów, operacji służb. Nie tak dawno mieliśmy akcję "hakową" w Elblągu, gdzie zaatakowano kandydata PiS, ostatnio z kolej burmistrz Ursynowa Piotr Guział mówił, że ludzie związani z Platformą ostrzegali go przed "hakami" radząc mu, by nie zajmował się referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziś każdego można zaszantażować?

Pamiętając o tym, co Pan przypomniał, tym bardziej muszą niepokoić doniesienia dot. policji. Rzeczywiście w ostatnim czasie obserwujemy nagromadzenie takich faktów. One były w Polsce obecne od zawsze - od 1989 roku służby zawsze funkcjonowały na zapleczu polityki. Jednak ostatnio, w obliczu spadających notowań PO, w obliczu realnej groźby utraty władzy przez PO na rzecz rzeczywistej opozycji, widać coraz więcej takich przykładów. Donald Tusk powiedział kiedyś wyraźnie, że Polski bez walki nie odda. Domyślam się, że w tej walce będzie gotów wykorzystać wszelkie dostępne instrumenty. A takimi instrumentami mogą być służby i policja oraz informacje przez nie gromadzone. Tym ostrożniej więc musimy podchodzić do takich spraw, jak gromadzenie danych. Te wiadomości mogą być wykorzystywane do szantażowania czy zastraszania np. polityków, którzy chcieliby działać wbrew interesom rządzących. Musimy dmuchać na zimne. Jeśli więc rzeczywiście policja potrzebuje takich danych - czego nie wykluczam - to trzeba uchwalić stosowną ustawę. To musi się odbywać zgodnie z prawem i pod kontrolą. Jeśli jest ustawa, jest i kontrola. Gdy policja działa w oparciu o decyzję komedanta to de facto wszystko można. Tego trzeba unikać.

Rozmawiał TK
[Fot. Policja.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook