Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie zgodzimy się na narzucenie uchodźców

19.05.2017

„Polityka emigracyjna jest polityką, która jest prowadzona przez każdy z krajów UE oddzielnie i każdy kraj w tej kwestii decyduje” - powiedział w piątek poseł Jacek Sasin (PiS).

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców; te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby. KE wezwała trzy państwa członkowskie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.  

Premier Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. "Na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot" - podkreśliła. 

W piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański pytany w Radiu Zet, czy Polskę mogą spotkać jakieś kary jeśli nie wypełni zobowiązań stwierdził: "nie ma mowy o żadnych karach". Dodał, że jeżeli UE zdecyduje się na to, żeby procesować się z Polską, to "będziemy zwracali uwagę na to, że Polska jest jednym z 26 państw, które nie wykonuje tej decyzji". "Będziemy bronili swoich racji w sądzie i wtedy zobaczymy, jakie przyniesie to efekty" - zaznaczył Szymański.  

Do sprawy podczas piątkowej konferencji prasowej odnieśli się politycy PiS. "Nie obawiamy się kar, m.in. z tego powodu, że uważamy, iż mamy prawo do tego, by samodzielnie kształtować naszą politykę w tej kwestii. To bardzo wyraźnie wynika z traktatów europejskich, że polityka emigracyjna jest polityką, która jest prowadzona przez każdy z krajów UE oddzielnie i każdy kraj w tej kwestii decyduje" - oświadczył Jacek Sasin. 

"Stąd jesteśmy pewni swojego stanowiska i nie chcemy pozwolić żeby nam pewne rozwiązanie, szczególnie te niekorzystne dla Polski i Polaków były narzucane" - dodał.  

Sasin zwrócił uwagę, że postanowienia dotyczące relokacji uchodźców nie zostały wykonane przez z żaden kraj UE. "Dotychczas zaledwie ok. 11-12 proc. uchodźców zostało relokowanych. To oznacza, że żaden kraj UE nie wypełnił tych postanowień, a to wskazuje na to, że te postawienia były całkowicie nierealistyczne do wykonania" - powiedział. 

"Dzisiaj próba stawiania Polski pod pręgierzem w tej kwestii nie ma nic wspólnego z realną i rzetelną oceną sytuacji w Europie" - podkreślił Sasin.  

Według niego cały Polska stoi na stanowisku, że "tutaj polityka Unii powinna przede wszystkim opierać się na pomocy uchodźcom w miejscu, gdzie oni znaleźli swoje bezpieczeństwo, a tym miejscem są przede wszystkim kraje regionu bliskowschodniego".  

Poseł Marek Suski (PiS) dodał, że nie ma żadnej podstawy prawnej, na której można byłoby nałożyć sankcje na którykolwiek z krajów, który nie wypełnia tego rodzaju zobowiązań. "Nie ma w traktatach takich przepisów" - oświadczył Suski.  

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.  

ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 5. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 6. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 7. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 8. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook