Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie zgodzimy się na narzucenie uchodźców

19.05.2017

„Polityka emigracyjna jest polityką, która jest prowadzona przez każdy z krajów UE oddzielnie i każdy kraj w tej kwestii decyduje” - powiedział w piątek poseł Jacek Sasin (PiS).

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców; te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby. KE wezwała trzy państwa członkowskie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.  

Premier Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. "Na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot" - podkreśliła. 

W piątek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański pytany w Radiu Zet, czy Polskę mogą spotkać jakieś kary jeśli nie wypełni zobowiązań stwierdził: "nie ma mowy o żadnych karach". Dodał, że jeżeli UE zdecyduje się na to, żeby procesować się z Polską, to "będziemy zwracali uwagę na to, że Polska jest jednym z 26 państw, które nie wykonuje tej decyzji". "Będziemy bronili swoich racji w sądzie i wtedy zobaczymy, jakie przyniesie to efekty" - zaznaczył Szymański.  

Do sprawy podczas piątkowej konferencji prasowej odnieśli się politycy PiS. "Nie obawiamy się kar, m.in. z tego powodu, że uważamy, iż mamy prawo do tego, by samodzielnie kształtować naszą politykę w tej kwestii. To bardzo wyraźnie wynika z traktatów europejskich, że polityka emigracyjna jest polityką, która jest prowadzona przez każdy z krajów UE oddzielnie i każdy kraj w tej kwestii decyduje" - oświadczył Jacek Sasin. 

"Stąd jesteśmy pewni swojego stanowiska i nie chcemy pozwolić żeby nam pewne rozwiązanie, szczególnie te niekorzystne dla Polski i Polaków były narzucane" - dodał.  

Sasin zwrócił uwagę, że postanowienia dotyczące relokacji uchodźców nie zostały wykonane przez z żaden kraj UE. "Dotychczas zaledwie ok. 11-12 proc. uchodźców zostało relokowanych. To oznacza, że żaden kraj UE nie wypełnił tych postanowień, a to wskazuje na to, że te postawienia były całkowicie nierealistyczne do wykonania" - powiedział. 

"Dzisiaj próba stawiania Polski pod pręgierzem w tej kwestii nie ma nic wspólnego z realną i rzetelną oceną sytuacji w Europie" - podkreślił Sasin.  

Według niego cały Polska stoi na stanowisku, że "tutaj polityka Unii powinna przede wszystkim opierać się na pomocy uchodźcom w miejscu, gdzie oni znaleźli swoje bezpieczeństwo, a tym miejscem są przede wszystkim kraje regionu bliskowschodniego".  

Poseł Marek Suski (PiS) dodał, że nie ma żadnej podstawy prawnej, na której można byłoby nałożyć sankcje na którykolwiek z krajów, który nie wypełnia tego rodzaju zobowiązań. "Nie ma w traktatach takich przepisów" - oświadczył Suski.  

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.  

ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook