Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie jesteśmy zakładnikami Rzeplińskiego. WYWIAD

09.06.2016

Poseł Prawa i Sprawiedliwości o kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie są już trzy projekty dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Swoje pomysły przedstawił KOD, PSL i PiS. W czym projekt Prawa i Sprawiedliwości ma być lepszy od innych?

Przede wszystkim daje możliwość wyjścia z impasu. Wychodzi do przodu nie ignorując stanu prawnego, który obowiązuje w Polsce. A trzeba powiedzieć, że inne projekty zakładają chociażby, że wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który już się dokonał,  jest niejednoznaczny. My stoimy na stanowisku, że w świetle obowiązującego prawa ten wybór się odbył. Jest trzech nowych sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta. Nie dotyczy to tych wybranych przez poprzedni parlament, ponieważ tam doszło do naruszenia prawa. Nie widzimy potrzeby szczególnych ingerencji ustawowych tak jak  projekt PSL, który zakłada złożenie rezygnacji przez wszystkich 6 sędziów. A projekt KOD idzie jeszcze dalej. Nasz ma przewagę, bo mieści się w ramach obowiązującego prawa. A jest to szczególnie ważne, bo nie możemy uznać, że pewne przepisy,  na podstawie których działały instytucje państwa, to przepisy które nie powinny być stosowane. To co mówię nie oznacza, że ramach szukania pewnego politycznego kompromisu nie bierzemy pod uwagę takich rozwiązań, które choć częściowo będą wychodzić na przeciw oczekiwaniom opozycji.

To znaczy?

Mówiliśmy chociażby o tych trzech sędziach, których wybrał poprzedni parlament, a do tego wyboru doszło z rażącym naruszeniem prawa - więc w ścisłym prawnym rozumieniu do tego wyboru nie doszło. Jednak, skoro opozycja stawia tę kwestię jako warunek, to w ramach politycznego kompromisu bylibyśmy w stanie rozważyć kwestię ponownego wyboru tych sędziów na wakujące miejsca w przyszłości. Czyli stopniowego wprowadzenia ich do Trybunału Konstytucyjnego. Takie rozwiązanie nie przekreśla porządku prawnego, a w sensie personalnym jest rozwiązaniem kompromisowym. Myślę, że to pole do rozmów jest również w sprawie opinii wydanych przez Trybunał Konstytucyjny w niepełnym składzie i ze złamaniem ustawy regulującej tryb pracy TK. Jesteśmy w stanie włączyć to do agendy rozmów, ale pod warunkiem przyjęcia nowych uregulowań prawnych. Nie możemy doprowadzić do sytuacji gdy odejdziemy od konstytucyjnego wskazania, że Trybunał działa w oparciu o ustawę przyjęta przez parlament. Dlatego moglibyśmy opublikować te opinie, ale już w wymiarze czysto historycznym, gdy nowe regulacje wejdą w życie i  nie będą kwestionowane przez większość opozycji.

 Nie uważa Pan, że mimo ewentualnych zmian prawnych, dalej będziecie zakładnikami prezesa Rzeplińskiego?

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której jakakolwiek instytucja państwa jest zakładnikiem jednej osoby. Nawet jeżeli tak osoba pełni tak ważną funkcję jak w tym wypadku przewodniczący sądu konstytucyjnego. Każda z instytucji, a wynika to z konstytucji, działa w oparciu o przepisy regulujące jej funkcjonowanie i w ramach swoich kompetencji. Nie może być tak, że parlament gra tak jak sędzia Rzepliński mu każe. Mamy swoje kompetencje. Naszą kompetencją jest uregulowanie działania Trybunału Konstytucyjnego. Jestem głęboko przekonany, że nie ma żadnych prawnych ani formalnych powodów, by pan Rzepliński mógł w ten proces ingerować lub potem jego efekty ignorować. Jeżeli chodzi o rozwiązanie tego kryzysu politycznego gdy prezesem TK wciąż jest Rzepliński to uważam, że będzie to trudne. Prezentuje on postawę, która skłania do stwierdzenia, że jest aktywnym uczestnikiem tego sporu i nie leży mu na sercu jego zakończenie.

Czyli można powiedzieć, że jesteście zakładnikami Rzeplińskiego...

Nie uważam tak. Gdyby przyjąć ten tok rozumowania, to należałoby przyjąć wobec prezesa Rzeplińskiego działania prawne. Ale zgadzamy się, że pewnie zaogniłyby one cały spór. A nie jest to naszą intencją. Chcemy szukać rozwiązań, które ten spór będą tonować.

not. TK

fot. [Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook