Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie dziwię się nastrojom warszawiaków

19.06.2013

Rozmowa z posłem PiS, samorządowcem Jackiem Sasinem.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" publikuje sondaż, z którego wynika, że aż 60 procent mieszkańców Warszawy zapowiada głosowanie w referendum dot. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Aż 64 procent respondentów z kolei chce jej odwołania. O czym świadczą takie wyniki?

Jacek Sasin: To jest czerwona kartka dla rządzącej w Warszawie Platformy Obywatelskiej. Przecież Hanna Gronkiewicz-Waltz jest wiceprzewodniczącą partii, więc jej rządy w stolicy są oceniane przez pryzmat tego, że jest to kolejne miejsce, gdzie Platforma sprawuje władzę, kolejne, w którym władza jest sprawowana źle. Należy się spodziewać, że referendum skończy się odwołaniem prezydent i nowymi wyborami.

Platforma jednak wciąż zdaje się sądzić, że ocena i obraz prezydentury w stolicy jest do obrony. To niemożliwe?

Sądzę, że kampania referendalna będzie dobrym momentem, by dokonać oceny prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. Gdy wsłuchuję się w to, co mówią politycy PO i co mówił premier to widzę, że jedyną rzeczą, która ma działać na obronę Hanny Gronkiewicz-Waltz, są rozpoczęte i prowadzone inwestycje w Warszawie. Jednak to jest żadna zasługa Gronkiewicz-Waltz. Niemal każdy prezydent te inwestycje realizowałby. Większość z nich została zresztą rozpoczęta jeszcze za prezydentury poprzedniej. To wtedy były robione plany, to wtedy była przygotowywana dokumentacja itd. Tu nie ma specjalnej zasługi Hanny Gronkiewicz-Waltz, szczególnie, że finansowanie tych środków jest realizowane przy udziale funduszy europejskich, które stolica otrzymała poza procedurami konkursowymi, na mocy decyzji rządowych.

Jak te inwestycje oceniać?

Oceniając je powinniśmy analizować to, czy inwestycje mogły być robione lepiej, szybciej, taniej. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, to również polityka inwestycyjna okaże się dla Hanny Gronkiewicz-Waltz obciążeniem, a nie jej sukcesem. Inne sprawy wyglądają jeszcze gorzej. Mamy drożyznę w stolicy. Ceny biletów komunikacji miejskiej, ceny wywozu śmieci, czynsze za mieszkania komunalne, opłaty za użytkowanie wieczyste - to wszystko idzie w górę, co sprawia, że coraz większej liczby warszawiaków nie stać na ponoszenie tych opłat, które są dla nich życiowymi opłatami.

Może podwyżki są potrzebne?

W takim razie dlaczego mamy taki ogromny poziom marnotrawstwa w Warszawie? Administracja się powiększa, mamy tysiące nowych pracowników za czasów obecnej prezydent. To przecież kosztuje. Ogromne pieniądze kierowane są również na zewnątrz na różne ekspertyzy prawne, firmy doradcze, kampanie reklamowe. Ta władza liczy się z pieniędzmi jedynie, gdy trzeba je ściągnąć od warszawiaków. Nie dziwi mnie zatem, że mieszkańcy miasta tak negatywnie oceniają władze stolicy. Nie dziwię się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana.

Obecny sondaż publikuje "Gazeta Wyborcza", wcześniej krwi napsuł Platformie "Newsweek". Dlaczego media przychylne dotąd Platformie zaczynają pisać i dostrzegać takie rzeczy?

Widocznie nawet te media nie są już w stanie przymykać oczu na rzeczywistość. Ona jest taka a nie inna. Sondaże publikowane przez "Wyborczą" oddają nastroje w Warszawie, choć sądzę, że one są jeszcze bardziej krytyczne. Sądzę, że media przychylne dotąd PO spisały Gronkiewicz-Waltz na straty. Dziś próbują tworzyć podłoże do zwycięstwa być może innego kandydata Platformy, albo kandydata wyłonionego przez lewicę. Jednak prawdziwą alternatywą dla obecnych rządów w Warszawie będzie kandydat PiSu. On przedstawi zupełnie nową ofertę programową dla warszawiaków. To nie będzie kontynuowanie tego, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz. To będzie zupełnie nowa jakość w samorządzie w Warszawie.

Walka o fotel prezydenta stolicy będzie przedsmakiem walki o Polskę, w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych?

Warszawa zawsze będzie traktowania szczególnie przez każde ugrupowanie. To w końcu stolica Polski, bardzo prestiżowe miasto. Na pewno więc dojdzie w stolicy do prestiżowego pojedynku wszystkich sił politycznych w kraju. Jednak trzeba zaznaczyć, że stolica to miasto bardzo specyficzne, ze swoimi odmiennościami. Warszawę od wielu obszarów Polski dzieli przepaść. To oznacza, że nie można mówić o prostym przełożeniu, że jeśli ktoś zwyciężył w Warszawie to znaczy, że wygra w całej Polsce. Jednak z pewnością czeka nas ciekawy pojedynek, czeka nas sprawdzian nastrojów społecznych. Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie mocnym sygnałem, że Polacy mają dość Platformy Obywatelskiej.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook