Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: HGW ma kompleks dokonań Lecha Kaczyńskiego

11.08.2016

"Nie może być tak, że ślepy upór jednego urzędnika, czyli prezydent Warszawy, niweczy upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej” – podkreślił Jacek Sasin w rozmowie z portalem rp.pl, odnosząc się do sporu o lokalizację pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Jak zaznaczył, upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej powinno mieć miejsce właśnie w stolicy na Krakowskim Przedmieściu, jednak władze miasta świadomie to blokuje.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz ma kompleks dokonań Lecha Kaczyńskiego z czasów jego krótkiej prezydentury” - zaznaczył Jacek Sasin. Dodał, że "prezydent Warszawy przypisywała sobie niektóre pomysły Lecha Kaczyńskiego, a niektóre z kolei próbowała dezawuować". - Myślę, że to siedzi głęboko w psychice Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział Sasin. - Nie może być tak, że ślepy upór jednego urzędnika, czyli prezydent Warszawy, niweczy upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Nawet ówczesny Sejm zdominowany przez PO uznał katastrofę za sytuację nadzwyczajną - dodał polityk PiS.

Jacek Sasin podkreślił, że tylko przez jeden dzień zbiórki na budowę dwóch pomników smoleńskich udało się zebrać ponad 20 tys. złotych.

Pytany o lokalizację monumentów polityk PiS powiedział, że zaproponowane przez miasto miejsce u zbiegu ulic Trębackiej i Focha jest "zupełnie niepoważne".

- Skwer nie nadaje się do tego, by uczcić tak wielką tragedię jak katastrofa smoleńska. Do tego miasto nie może zarządzać tym terenem, bo są co do niego roszczenia. Widać, że nie ma chęci porozumienia w tej sprawie - powiedział Sasin.

Podkreślił, że niezagospodarowane są na przykład plac przed Kościołem Seminaryjnym oraz ulica pomiędzy Hotelem Europejskim a tzw. domem bez kantów. - Jest tam obecnie parking, nieatrakcyjnie zagospodarowany - zaznaczył Sasin i dodał, że to miejsce znajduje się w bliskiej odległości od Pałacu Prezydenckiego. - Pomniki mają sens wtedy, gdy wiążą się z miejscem, w którym stoją - podkreślił poseł i przyznał, że inne lokalizacje niż w bliskiej odległości od Pałacu Prezydenckiego nie mają sensu i sprowadzają się do tego, by "wypchnąć pamięć o katastrofie smoleńskiej".

W ocenie Jacka Sasina, spór o lokalizację pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej nie jest sporem konserwatorskim, nie dotyczy urbanistyki. - To spór czysto polityczny i czysto polityczne intencje pani Gronkiewicz-Waltz przyświecają - powiedział Sasin.

Pytany o to, czy uważa, że jedna z ulic w Warszawie powinna nosić imię Lecha Kaczyńskiego, odpowiedział: - Lechowi Kaczyńskiemu ulica się należy i to nie jakaś osiedlowa, ale wielka arteria. Był wybitnym mężem stanu, jednym z tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej Polsce.

Jacek Sasin uważa, że prezydent Warszawy sama powinna zaproponować takie upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego. - Zwłaszcza, że jest ustawa o dekomunizacji ulic. W Warszawie jest kilka ulic nawiązujących do symboli komunizmu, jak Aleja Armii Ludowej - powiedział polityk PiS.

Dodał, że pomysł nazwania jednej z ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego był dyskutowany na spotkaniu ruchu im. Lecha Kaczyńskiego, którego jest członkiem, jednak zastanawiano się, czy inicjatywa ma sens.

- Nie wiemy, czy to nie wywołałoby kolejnego sporu. Chcemy się skoncentrować  na pomniku smoleńskim. Dzisiaj nie ma partnera do rozmowy w Warszawie. Samorząd warszawski jest zdominowany przez PO. Jakakolwiek rozmowa o upamiętnieniu Lecha Kaczyńskiego w Warszawie będzie doprowadzać do awantury - powiedział Jacek Sasin.

rp.pl / frost

[Fot. PAP/Gzell]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook