Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: HGW ma kompleks dokonań Lecha Kaczyńskiego

11.08.2016

"Nie może być tak, że ślepy upór jednego urzędnika, czyli prezydent Warszawy, niweczy upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej” – podkreślił Jacek Sasin w rozmowie z portalem rp.pl, odnosząc się do sporu o lokalizację pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Jak zaznaczył, upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej powinno mieć miejsce właśnie w stolicy na Krakowskim Przedmieściu, jednak władze miasta świadomie to blokuje.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz ma kompleks dokonań Lecha Kaczyńskiego z czasów jego krótkiej prezydentury” - zaznaczył Jacek Sasin. Dodał, że "prezydent Warszawy przypisywała sobie niektóre pomysły Lecha Kaczyńskiego, a niektóre z kolei próbowała dezawuować". - Myślę, że to siedzi głęboko w psychice Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział Sasin. - Nie może być tak, że ślepy upór jednego urzędnika, czyli prezydent Warszawy, niweczy upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. Nawet ówczesny Sejm zdominowany przez PO uznał katastrofę za sytuację nadzwyczajną - dodał polityk PiS.

Jacek Sasin podkreślił, że tylko przez jeden dzień zbiórki na budowę dwóch pomników smoleńskich udało się zebrać ponad 20 tys. złotych.

Pytany o lokalizację monumentów polityk PiS powiedział, że zaproponowane przez miasto miejsce u zbiegu ulic Trębackiej i Focha jest "zupełnie niepoważne".

- Skwer nie nadaje się do tego, by uczcić tak wielką tragedię jak katastrofa smoleńska. Do tego miasto nie może zarządzać tym terenem, bo są co do niego roszczenia. Widać, że nie ma chęci porozumienia w tej sprawie - powiedział Sasin.

Podkreślił, że niezagospodarowane są na przykład plac przed Kościołem Seminaryjnym oraz ulica pomiędzy Hotelem Europejskim a tzw. domem bez kantów. - Jest tam obecnie parking, nieatrakcyjnie zagospodarowany - zaznaczył Sasin i dodał, że to miejsce znajduje się w bliskiej odległości od Pałacu Prezydenckiego. - Pomniki mają sens wtedy, gdy wiążą się z miejscem, w którym stoją - podkreślił poseł i przyznał, że inne lokalizacje niż w bliskiej odległości od Pałacu Prezydenckiego nie mają sensu i sprowadzają się do tego, by "wypchnąć pamięć o katastrofie smoleńskiej".

W ocenie Jacka Sasina, spór o lokalizację pomników upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej nie jest sporem konserwatorskim, nie dotyczy urbanistyki. - To spór czysto polityczny i czysto polityczne intencje pani Gronkiewicz-Waltz przyświecają - powiedział Sasin.

Pytany o to, czy uważa, że jedna z ulic w Warszawie powinna nosić imię Lecha Kaczyńskiego, odpowiedział: - Lechowi Kaczyńskiemu ulica się należy i to nie jakaś osiedlowa, ale wielka arteria. Był wybitnym mężem stanu, jednym z tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej Polsce.

Jacek Sasin uważa, że prezydent Warszawy sama powinna zaproponować takie upamiętnienie Lecha Kaczyńskiego. - Zwłaszcza, że jest ustawa o dekomunizacji ulic. W Warszawie jest kilka ulic nawiązujących do symboli komunizmu, jak Aleja Armii Ludowej - powiedział polityk PiS.

Dodał, że pomysł nazwania jednej z ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego był dyskutowany na spotkaniu ruchu im. Lecha Kaczyńskiego, którego jest członkiem, jednak zastanawiano się, czy inicjatywa ma sens.

- Nie wiemy, czy to nie wywołałoby kolejnego sporu. Chcemy się skoncentrować  na pomniku smoleńskim. Dzisiaj nie ma partnera do rozmowy w Warszawie. Samorząd warszawski jest zdominowany przez PO. Jakakolwiek rozmowa o upamiętnieniu Lecha Kaczyńskiego w Warszawie będzie doprowadzać do awantury - powiedział Jacek Sasin.

rp.pl / frost

[Fot. PAP/Gzell]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook