Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Dwukadencyjność to ważny pomysł

25.04.2017

Poseł ujawnił, że PiS nie wycofuje się z pomysłu dwukadencyjności.

Nie wycofujemy się z pomysłu dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, ale obecnie nie ma konkretnego projektu w tej sprawie - zaznaczył poseł PiS Jacek Sasin. Według niego propozycja w tej kwestii powinna być obudowana innymi rozwiązaniami np. wzmocnieniem rad gmin.

Przed miesiącem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział propozycje zmian w samorządowym prawie wyborczym - chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; opowiedział się za tym, aby zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Sasin pytany o to we wtorek, w radiowej Trójce powiedział, że konkretnego projektu w sprawie wprowadzenia dwukadencyjności obecnie nie ma.

"Z pomysłu oczywiście się nie wycofujemy, uważamy, że to jest ważny pomysł, który ma szansę doprowadzić do tego, że władza w samorządach będzie władzą lepszą niż dotychczas, bo mamy świadomość, że ten system, który dziś funkcjonuje nie jest systemem idealnym" - powiedział poseł PiS.

Dodał, że "nie tylko jest to kwestia dwukadencyjności, czyli wprowadzenia mechanizmu, który powodowałby pewną naturalną wymianę władzy w samorządach, bo ta władza ma tendencję do takiego petryfikowania, do odrywania się od woli obywateli".

Zapytany o uwagi, że wójtowie, burmistrzowie, czy prezydenci, którzy dłużej sprawują urząd mają czas na przeprowadzenie wielu spraw, inwestycji, Sasin odparł, że propozycja PiS w pierwotnej wersji mówiła o dwóch pięcioletnich kadencjach.

"10 lat to jest naprawdę bardzo długi okres dla każdej władzy żeby pokazać co może dobrego zrobić dla swojej społeczności, więc nie mówimy tutaj o jakimś bardzo krótkim okresie" - dodał.

Poseł PiS uważa ponadto, że propozycja ws. liczby kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast "powinna być obudowana również innymi rozwiązaniami chociażby wzmocnienia rad gmin". "Bo dzisiaj rady gmin w sytuacji kiedy wójtowie, burmistrzowie, są wybierani w bezpośrednich wyborach, mają bardzo słabą pozycję" - powiedział Sasin.

W tym kontekście mówił o kwestii absolutorium udzielanego przez rady. "Co roku rada gminy udziela absolutorium wójtowi, burmistrzowi, ale nieudzielenie tego absolutorium nie powoduje właściwie żadnych konsekwencji, czyli tak naprawdę, wójt i burmistrz może funkcjonować niezależnie od tego, jak radni go oceniają" - powiedział poseł PiS.

Jak dodał, to jest cały zestaw spraw, który jego zdaniem "wymaga reformy i trzeba na ten temat rozmawiać". Na pytanie, kiedy można się spodziewać zakończeni dyskusji w tej kwestii i kiedy nowe rozwiązania będą obowiązywać, odpowiedział, że nie ma projektu. "Więc w tej chwili trudno jest mi mówić o czymś, co nie zmaterializowało się w postaci konkretnego projektu" – dodał.

Mly/PAP

fot. [wPolityce.pl/TVP.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook