Jedynie prawda jest ciekawa


Sandauer: Mechanizm ochronny najgorszych placówek

29.11.2012

O sytuacji polskich pacjentów oraz polityce zdrowotnej w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z Adamem Sandauerem, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".

Stefczyk.info: Media donoszą o kolejnych problemach polskich pacjentów. Placówki wstrzymują przyjęcia, ponieważ nie mają środków. Jak Pan to ocenia?

Adam Sandauer: Właściwie wszyscy już komentowali takie problemy. One się powtarzają co roku. Każdej zimy są podobne doniesienia. Sytuacja się nie poprawia od lat. Pod koniec roku kończą się środki na leczenie tym placówkom, do których chcą przychodzić pacjenci. Pozostaje możliwość świadczenia usług przez te kliniki, które są omijane przez pacjentów w pierwszej połowie roku. Ta sytuacja stanowi mechanizm ochronny najgorszych placówek. One wykonują plan tylko dzięki temu, że te lepsze szpitale zostają wykluczone pod koniec roku.

Jak poprawić sytuację?

Po pierwsze, należy wprowadzić redystrybucję środków, niewykorzystanych przez te najgorsze placówki. Je należy rozliczać ze środków nie pod koniec roku, ale np. po pierwszym kwartale. Jeśli okaże się, że pacjenci omijają placówkę, powinna ona tracić środki. Pieniądze powinny być przekazywane do tych szpitali, z których pacjenci korzystają. To jest pierwsza sprawa. Po drugie, należy zwrócić uwagę na trudny dostęp do leczenia szpitalnego czy specjalistycznego. To powoduje, że ci, których na to stać, idą leczyć się poza systemem państwowym.

Czym to skutkuje?

Tym, że lekarz może pracować na kilku etatach i zarabiać realne pieniądze w pracy innej niż publiczna placówce. On zarabia w prywatnej opiece medycznej, a nie publicznej. Na całym świecie natomiast lekarze pracują na jednym etacie. Nigdzie nie jest tak, by lekarze pracowali na kilku etatach. Lekarze w ten sposób sprawiają, że płacimy więcej za leczenie. Ci, którzy mają pieniądze, płacą. Ci, których nie stać, czekają wiele miesięcy na dostęp do leczenia.

Dlaczego przez tyle lat nic z tym nie udało się zrobić?

Wszyscy dobrze wiedzą, że system działa źle. Problemy się powtarzają co roku. To narusza konstytucję. Ktoś, kto choruje w grudniu ma takie samo prawo do leczenia, jak ten, co choruje w styczniu. Dostęp do leczenia powinien być równy. Politycy to bardzo dobrze wiedzą. Jednak prawo związane z medycyną, tworzone jest przez lekarzy. Oni często wracają do praktyki, po zakończonej kadencji Sejmu czy misji w urzędzie. Gdy prawo tworzą lekarze, jest korzystne dla lekarzy, a niekoniecznie dla społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że w państwach NATO szefem MON nigdy nie jest żołnierz. On bowiem może mieć inne priorytety niż całe społeczeństwo. I podobnie powinno być z systemem opieki zdrowotnej. Prawo powinny tworzyć osoby zarządzające-menedżerowie, a nie lekarze. Tymczasem w ostatnich latach jedynym ministrem zdrowia, który nie był lekarzem, była Franciszka Cegielska. Ona była administratorem i udało jej się rozwiązać wiele problemów.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook