Jedynie prawda jest ciekawa


Sandauer: Awantura na życzenie władz

16.01.2012

Konstytucja mówi, że wszyscy mamy mieć równy dostęp do leczenia finansowanego ze środków publicznych – mówi portalowi Stefczyk.info Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Primum Non Nocere.

Stefczyk.info: Jak Pan dziś ocenia wprowadzenie nowej ustawy refundacyjnej?

Adam Sandauer: Po pierwsze, prawo nie powinno być wprowadzane w taki sposób, jak zrobił rząd z ustawą refundacyjną. Przy nowelizacji prawa znaczna część obywateli cierpi, korporacje cierpią. W życie wchodzi nieprzygotowany akt prawny. Dziś czytamy w mediach, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie może przekazać zakupionych pomp szpitalom, ponieważ nie pozwala na to ustawa. To wszystko świadczy o fatalnej jakości przygotowania ustawy.

Podziela Pan opinie środowisk medycznych?

Podzielam zastrzeżenia lekarzy. Oni nie mogą być karani za nieswoje błędy. Zapisy o błędnym wypisaniu recepty były złe. Bowiem traktowano wszystkich, jak nieuczciwych. A przecież błędy na receptach mogą wynikać z wielu czynników, na której lekarze nie mają wpływu czy są zwykłym błędem.

Formę protestu również Pan popiera?

Moim zdaniem przesadzili. Ich protest doprowadził do sytuacji, w której pacjenci często nie kupowali potrzebnych im leków. To nie powinno mieć miejsca. Chciałbym więc bardzo podziękować lekarzom, którzy odstąpili od protestu pieczątkowego. Do władzy z kolei apeluję o większą staranność i rozsądek przy tworzeniu prawa. Ono nie może być robieniem awantury.

Obecnie aptekarze protestują. Czy Pana zdaniem zrozumiała jest decyzja Sejmu, by lekarzy nie karać, a aptekarzy karać?

Zupełnie tego nie rozumiem. Posłowie zdjęli odpowiedzialność z lekarzy i przerzucili ją na aptekarzy. To jest szaleńczy pomysł.

Podstawą karania lekarzy i aptekarzy miało być udzielanie świadczeń osobom nieuprawnionym. Tymczasem przecież prawo gwarantuje wszystkim równy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej

Konstytucja mówi, że wszyscy mamy mieć równy dostęp do leczenia finansowanego ze środków publicznych. Przepisy nie mówią, że jedni mają mieć lepszy a inni gorszy dostęp. Również osoby nieubezpieczone powinny mieć dostęp do leków refundowanych. One są przecież leczone w szpitalach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Konieczny jest nowy system dotyczący leków?

Należałoby podzielić leki na dwie grupy. W pierwszej znalazłyby się te, które są darmowe, w drugiej – w pełni płatne. Darmowe powinny być leki potrzebne dla ratowania życia, antybiotyki. Należy opracować odpowiednią listę. Natomiast ci, którzy chcą kupić leki płatne, powinni zwracać się do odpowiedniego urzędu z prośbą o częściowe wsparcie zakupu. Taki system działa w krajach Skandynawskich. Ten system wypełnia przepisy konstytucji. Każdy ma jednakowe prawo do leków w Polsce, finansowanych ze środków publicznych. Im prostszy system, tym skuteczniejszy, tym mniej konfliktów generuje.

Premier na jednej z konferencji mówił, że ustawa była znana od dawna i nikt nie miał zastrzeżeń. Czy Pana zdaniem prowadzono odpowiednie przygotowania?

W sytuacji obecnego bajzlu należy zaznaczyć, że rząd nie zrobił nic, by przygotować na czas system komputerowy, który pomógł by lekarzom w ewidencji pacjentów i ich uprawnień. To nie lekarz powinien wykonywać pracę urzędniczą sprawdzając do czego pacjent ma prawo. To powinien robić komputer.

System jest ponoć w trakcie budowy

Być może należało więc zaczekać na jego ukończenie z wprowadzaniem szaleńczych nowelizacji. Jednak zamiast tego wprowadzono ustawę, która spowodowała gigantyczną awanturę i falę protestów.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook