Jedynie prawda jest ciekawa


Samowolka służb ws. pozyskiwania bilingów

08.10.2013

Niepokojące nieprawidłowości ws. pozyskiwania billingów. Potwierdza to były prominentny polityk Platformy, a dzisiaj szef NIK – pisze poseł PiS Marcin Mastalerek.

Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła raport nt. danych telekomunikacyjnych pobieranych m.in. przez służby specjalne. W skrócie chodzi między innymi o informacje dotyczące obywateli, jakie służby specjalne uzyskują od operatorów telekomunikacyjnych. Są to dane wrażliwe. Dane te pozwalają ustalić osobę, która wykonuje połączenie, lub je odbiera, datę i godzinę połączenia, czas jego trwania, rodzaj połączenia, lokalizację telekomunikacyjnego urządzenia końcowego. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2011 roku do 30 czerwca 2012 r.

Raport zaprezentował Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Najwyższej Izby Kontroli. Przez wiele lat był prominentnym politykiem rządzącej Platformy Obywatelskiej. Był senatorem, posłem, ministrem sprawiedliwości.

Jak napisano w raporcie: „przyczyną podjęcia przedmiotowej kontroli były również liczne doniesienia mediów i organizacji społecznych wskazujące na społeczne zapotrzebowanie dokonania wiarygodnej analizy i oceny, przez zewnętrzną i niezależną instytucję, obowiązujących przepisów i procedur stosowanych przez podmioty uprawnione do żądania danych telekomunikacyjnych”.

W ostatnich latach media licznie informowały o tym, jak pod rządami Donalda Tuska, podlegle mu służby bardzo chętnie i bardzo często sięgają po billingi, czy podsłuchy. Co gorsza pozostają w tej materii poza rzeczywistą kontrolą i nadzorem premiera, któremu podlegają, czy jakichkolwiek instytucji kontroli zewnętrznej.

Wielu komentatorów mówiło, że Polska rządzona przez Donalda Tuska to „państwo na podsłuchu”, państwo, którego służby rocznie pobierają najwięcej billingów spośród krajów Unii Europejskiej

Teraz pochodzący z obozu Donalda Tuska prezes NIK potwierdza, że w kwestii korzystania z danych teleinformatycznych jest źle. Obecne prawo nie chroni w stopniu wystarczającym praw i wolności obywatelskich przed nadmierną ingerencją ze strony państwa - można wyczytać w raporcie NIK.

Co gorsza NIK zauważa, że obowiązujący system zbierania informacji o zakresie wykorzystania przez organy państwa danych z bilingów, informacji o lokalizacji oraz innych danych, nie pozwala na określenie rzeczywistej liczby dokonywanych sprawdzeń. Dlatego nawet raport NIK może być tutaj nieprecyzyjny, a podawane dane, zaniżone.

Warto zacytować kilka zdań z podsumowania wyników kontroli:

„Stwierdzone nieprawidłowości wiązały się m.in. z: przypadkami nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, zasad i procedur oraz naruszenia tajemnicy telekomunikacyjnej; pozyskiwaniem danych za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej i systemów teleinformatycznych niespełniających wymagań technicznych i organizacyjnych; żądaniem

udostępnienia danych telekomunikacyjnych za okres przekraczający 24 m-ce, nieusuwaniem zbędnych danych telekomunikacyjnych; brakiem właściwego nadzoru nad realizowanymi działaniami, w tym w szczególności nad przestrzeganiem przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązków określonych w Prawie telekomunikacyjnym.

W ocenie NIK, obowiązujące przepisy w zakresie pozyskiwania przez uprawnione podmioty danych telekomunikacyjnych nie chronią w stopniu wystarczającym praw i wolności obywatelskich przed nadmierną ingerencją ze strony państwa. Niejednolitość i ogólnikowość przepisów uprawniających do pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, może nasuwać wątpliwości, co do współmierności stosowanych ograniczeń praw i wolności obywatelskich w sferze wolności komunikacji z zasadami określonymi w Konstytucji RP. Należy ponadto zauważyć, iż obowiązujący system zbierania informacji o zakresie wykorzystania przez organy państwa danych z bilingów, informacji o lokalizacji oraz innych danych, o których mowa w art. 180c i d ustawy Prawo telekomunikacyjne, nie pozwala na określenie rzeczywistej liczby dokonywanych sprawdzeń. Brak jest również mechanizmów kontroli o charakterze zewnętrznym, które pozwoliłyby na weryfikację zakresu wykorzystywania danych telekomunikacyjnych przez uprawnione podmioty, a w szczególności zasadności ich pozyskiwania i przetwarzania.”

To tylko część z zastrzeżeń NIK. W raporcie jest ich więcej i dotyczą także takich sprawa jak żądanie przez służby danych starszych niż przewiduje prawo, nieusuwanie zbędnych danych, pozyskiwanie danych przez nieuprawnionych funkcjonariuszy lub niezidentyfikowane osoby, przekazywanie przez operatorów danych szerszych niż chciały służby.

Wymienione w raporcie nieprawidłowości to wynik zaniedbań i zaniechań premiera Donalda Tuska. To on od 6 lat ma większość w sejmie, zdolna żeby przeprowadzić odpowiednie zmiany w prawie, które wyeliminują powyższe nieprawidłowości. To on jest wreszcie zwierzchnikiem, bezpośrednim lub pośrednim, służb i instytucji, które mają uprawnienia do zbierania danych wrażliwych, o których mówi raport NIK. Jeśli przez 6 lat nic nie zrobił, żeby to uporządkować, to trzeba go zapytać z jakich powodów jest bezczynny? Czemu lub komu ma służyć brak kontroli nad działaniami prowadzonymi przez służby w zakresie pozyskiwania billingów?

Marcin Mastalerek

Poseł PiS

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: PAP/Paweł Sumpernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook