Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: wojna z PiS-em

30.04.2016

O walce z PiS-em i uprzywilejowaniu mediów III RP rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

O walce z PiS-em i uprzywilejowaniu mediów III RP rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.
Gośćmi wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” oraz portalu wPolityce.pl byli: ksiądz Henryk Zieliński, Jerzy Jachowicz, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba. Rozmawiali oni m.in. na temat tzw. dużej ustawy medialnej.

"Ciągle się tli w Polakach, że może być lepiej. Ale widzimy z jakim przeszkodami to wszystko idzie raczej w dobrym kierunku. Ponieważ opozycja nie jest w stanie podważyć merytorycznych nowości, które pojawiają się w nowelizacji, to sięga po rzecz drugorzędną, czyli 15 zł doliczane do prądu" - zauważył Jerzy Jachowicz.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego jest to wojna z PiS-em.

"Dziennikarze III RP i politycy mają w pamięci ustawę lustracyjną, która zakładała złożenie oświadczeń lustracyjnych. Faktem jest, że ówczesnej opozycji udało się przeprowadzić taki majstersztyk, którym był masowy bojkot. To był punkt przełomowy. Dlatego widzę, że grają z pokusą by osiągnąć to samo, tylko na większą skalę. Czy to jest realne, to inna kwestia" - przekonywał.

Dodał, że w tym wszystkim nie chodzi jedynie o walkę z samym PiS-em.

"W ciągu ostatnich 20 lat ukształtowała się sytuacja, że te środowiska, które wiązały się potem z PO, jak również media III RP łączyły się strategicznie z mediami prywatnymi i te media prywatne były delikatnie uprzywilejowywane względem mediów publicznych" - zauważył.

Dodał, że pomysł na ściągalność abonamentu nie należy do odkrywczych i że takie propozycje już się pojawiały.

Zdaniem prowadzącego audycję Jacka Karnowskiego niechęć do mediów publicznych bierze się również z niechęci do kultury wyższej, narodowej i do misji obywatelskiej. Zauważył, że obecnie telewizja publiczna porusza takie tematy, jak relacje między bankami a obywatelami, na co inne media, by się nie odważyły.

Zdaniem Piotra Zaremby miarą hipokryzji była uwaga komentatorki Gazety Wyborczej, która oburzyła się, że w Radzie Mediów Narodowych znajdzie się jeden przedstawiciel opozycji. Przypomniał, że w KRRiT w ogóle coś takiego nie funcjonuje. "Nie jest to anomalia, choć bym wolał, żeby to było spluralizowane" - zaznaczył.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że abonament tego typu funkcjonuje w wielu innych krajach. Zauważył również, że politycy i opinia publiczna koncentruje się głównie na Telewizji Polskiej, a dotyczy to przecież również m.in. PAP.

"Chciałbym by media były narodowe, publiczne" - podkreślił. 

Uważa jednak, że jest co zmieniać.

"Tej tzw. "dobrej zmiany" trochę już jest, ale ja jej nie czuję. Nam jako polskiemu tygodnikowi, nam się cały czas lepiej współpracuje z Polsatem, niż z TVP. Chciałbym by te relacje się odwróciły" - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".

lap

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook