Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: wojna z PiS-em

30.04.2016

O walce z PiS-em i uprzywilejowaniu mediów III RP rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

O walce z PiS-em i uprzywilejowaniu mediów III RP rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.
Gośćmi wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” oraz portalu wPolityce.pl byli: ksiądz Henryk Zieliński, Jerzy Jachowicz, Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba. Rozmawiali oni m.in. na temat tzw. dużej ustawy medialnej.

"Ciągle się tli w Polakach, że może być lepiej. Ale widzimy z jakim przeszkodami to wszystko idzie raczej w dobrym kierunku. Ponieważ opozycja nie jest w stanie podważyć merytorycznych nowości, które pojawiają się w nowelizacji, to sięga po rzecz drugorzędną, czyli 15 zł doliczane do prądu" - zauważył Jerzy Jachowicz.

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego jest to wojna z PiS-em.

"Dziennikarze III RP i politycy mają w pamięci ustawę lustracyjną, która zakładała złożenie oświadczeń lustracyjnych. Faktem jest, że ówczesnej opozycji udało się przeprowadzić taki majstersztyk, którym był masowy bojkot. To był punkt przełomowy. Dlatego widzę, że grają z pokusą by osiągnąć to samo, tylko na większą skalę. Czy to jest realne, to inna kwestia" - przekonywał.

Dodał, że w tym wszystkim nie chodzi jedynie o walkę z samym PiS-em.

"W ciągu ostatnich 20 lat ukształtowała się sytuacja, że te środowiska, które wiązały się potem z PO, jak również media III RP łączyły się strategicznie z mediami prywatnymi i te media prywatne były delikatnie uprzywilejowywane względem mediów publicznych" - zauważył.

Dodał, że pomysł na ściągalność abonamentu nie należy do odkrywczych i że takie propozycje już się pojawiały.

Zdaniem prowadzącego audycję Jacka Karnowskiego niechęć do mediów publicznych bierze się również z niechęci do kultury wyższej, narodowej i do misji obywatelskiej. Zauważył, że obecnie telewizja publiczna porusza takie tematy, jak relacje między bankami a obywatelami, na co inne media, by się nie odważyły.

Zdaniem Piotra Zaremby miarą hipokryzji była uwaga komentatorki Gazety Wyborczej, która oburzyła się, że w Radzie Mediów Narodowych znajdzie się jeden przedstawiciel opozycji. Przypomniał, że w KRRiT w ogóle coś takiego nie funcjonuje. "Nie jest to anomalia, choć bym wolał, żeby to było spluralizowane" - zaznaczył.

Ksiądz Zieliński zwrócił uwagę, że abonament tego typu funkcjonuje w wielu innych krajach. Zauważył również, że politycy i opinia publiczna koncentruje się głównie na Telewizji Polskiej, a dotyczy to przecież również m.in. PAP.

"Chciałbym by media były narodowe, publiczne" - podkreślił. 

Uważa jednak, że jest co zmieniać.

"Tej tzw. "dobrej zmiany" trochę już jest, ale ja jej nie czuję. Nam jako polskiemu tygodnikowi, nam się cały czas lepiej współpracuje z Polsatem, niż z TVP. Chciałbym by te relacje się odwróciły" - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".

lap

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook