Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: Smoleńsk obciążeniem dla PO

09.04.2016

Goście audycji Radia Warszawa dyskutowali na temat katastrofy smoleńskiej.

Goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 dyskutowali na temat katastrofy smoleńskiej oraz kwestii zmiany ustawy aborcyjnej. Gośćmi Jacka Karnowskiego byli Jan Pospieszalski, ks. Henryk Zieliński, Piotr Zaremba i Bronisław Wildstein.

„Widać, że jest zupełnie inna ramówka mediów publicznych. Będzie podniośle, ale nie nachalnie. Obecność kamer na Krakowskim Przedmieściu i nasilenie ramówki, to sposób na to, by pierwszy raz było to w sposób godziwy pokazane” – mówił Jan Pospieszalski.

Dawid Wildstein mówił o powrocie normalności.

„To jest powrót normalności na poziomie państwowym. Normalność jest warunkiem wstępnym, potrzebnym do pojednania. Druga strona nie może zaakceptować pamięci o Smoleńsku. Czy jest to powrót do pojednania, to kwestia tego jaki rząd dusz mają ci, którzy nie chcą pamiętać o Smoleńsku. Smoleńsk będzie miał fundamentalne miejsce w historii Europy” – stwierdził szef publicystyki TVP.info.

Ks. Henryk Zieliński nie krył, że nie spodziewa się pojednania.

„Nie wierzę, że tegoroczne obchody doprowadzą nas do pojednania. Czy coś wyjdzie dzisiaj? Nie wierzę. Słuchałem polityka PO, który pytany o prawdę smoleńską powiedział, że każdy ma swoją. Warto zwrócić uwagę na to, że Smoleńsk jest pewną cezurą sporu cywilizacyjnego. Siły lewackie zobaczyły, że mimo nadziei na laicyzację Polski, w sytuacjach krytycznych Polacy wracają do Kościoła.”

Zdaniem Piotra Zaremby Smoleńsk z wyborczego punktu widzenia był raczej obciążeniem dla strony rządowej.

Jan Pospieszalski przypomniał co ówczesna strona rządowa mówiła po tragedii.

„Na pewno tezy, że państwo zdało egzamin, gdy potem zaczyna się historia z zamianą trumien, nie służyła obozowi władzy. Natomiast ówczesna opozycja była uwikłana w nieusuwalną sprzeczność” – powiedział autor programu „Warto rozmawiać”.

„Internet, który w sprawie Smoleńska odegrał wielką rolę, to medium ludzi młodych. To miało swój udział w zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości” – dodał Pospieszalski.

Dawid Wildstein mówił o politycznym znaczeniu tragedii smoleńskiej.

„Dla obu stron Smoleńsk był elementem mobilizującym. Koszmarna tragedia warunkowała pewną spoistość. Pod względem strukturalnym, państwowym, dla PO Smoleńsk był obciążeniem. Ale to oni potem wrzucali Smoleńsk, by mobilizować swój elektorat. Teraz to nie działa” – powiedział.

„My jako TVP mamy świadomość, że należy prezentować zdanie obu stron. Szczególnie gdy Polacy są podzieleni. Symptomatyczne jest to, że tamta strona odmawia nawet rozmowy” – dodał.

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego mówił o nieskuteczności tzw. wrzutek smoleńskich w mediach.

„To strona PO wrzucała temat katastrofy, by sprowokować Kaczyńskiego. To, że ten temat nie zaskoczył w roku wyborczym, to efekt sytuacji międzynarodowej. Proszę zwrócić uwagę jak zmieniła się opowieść o Rosji po agresji na Krym” – powiedział.

„Karmiono nas zdjęciami Putina spacerującego z Tuskiem pod rękę na molo w Sopocie. Kiedy PO widząc, że tonie, odwoływała się do Smoleńska zobaczyli, że Polacy nie boją się Kaczyńskiego tylko właśnie Putina” – dodał ks. Zieliński.

„Jest tu element gry na podział polskiego społeczeństwa. Rosja miała interes w tym, by używać tego w ten sposób, że polskie społeczeństwo jest wokół tego podzielone” – powiedział Piotr Zaremba

Kolejnym tematem była kwestia ochrony życia.

„Oczywiście, że tak wygodnej sytuacji długo może nie być i należy poszerzać ochronę życia. Są dwa projekty. Jeden, fundacji PRO, dopuszcza karanie kobiet. Ale jest też drugi projekt, przemilczany przez media, opracowany przez środowisko krakowskie, który nie przewiduje kary więzienia za aborcję” – mówił ks. Henryk Zieliński.

„Mój arcybiskup mówi wyraźnie, że nie chodzi o to, by jak najwięcej osób ukarano, ale by chronić życie. Nie chodzi o rozbudowę więzienia” – dodał redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

„Całkowita delegalizacja aborcji może zaowocować mocnym zwrotem w drugą stronę” – powiedział Piotr Zaremba.

Dawid Wildstein jest przekonany, że lewica nie będzie się przejmowała tym, że prawica pozostawi kompromis aborcyjny i będzie dążyła do zmiany prawa aborcyjnego.

„Wydaje mi się, że w związku ze zmianą w Europie, nie wyobrażam sobie, by nie próbowali tego zmienić” – powiedział.

„Subkultura wyborczej, robiąca awanturę w kościele, będzie używała wszystkich możliwych środków. Ta strona nie odpuściła żadnej okazji, by nie narzucać swojej agendy” – powiedział Jan Pospieszalski.

„Zgadzam się, że nigdy nie było lepszej okazji, by zmienić tę ustawę. Ale spór jest dzisiaj specjalnie generowany” – dodał.

Ks. Zieliński stwierdził:

„Poza ruchem Palikota, duże środowiska polityczne nie parły do zmiany sytuacji.”

Dawid Wildstein zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia godnego życia kobietom.

„Jednym z najważniejszych elementów ochrony życia jest odpowiednia opieka nad kobietą i stworzenie odpowiednich warunków socjalnych. Kobieta musi wiedzieć, że nie jest balastem. Dlatego PiS pokazuje, że jest pro-life.”

tbz/wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook