Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: Smoleńsk obciążeniem dla PO

09.04.2016

Goście audycji Radia Warszawa dyskutowali na temat katastrofy smoleńskiej.

Goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 dyskutowali na temat katastrofy smoleńskiej oraz kwestii zmiany ustawy aborcyjnej. Gośćmi Jacka Karnowskiego byli Jan Pospieszalski, ks. Henryk Zieliński, Piotr Zaremba i Bronisław Wildstein.

„Widać, że jest zupełnie inna ramówka mediów publicznych. Będzie podniośle, ale nie nachalnie. Obecność kamer na Krakowskim Przedmieściu i nasilenie ramówki, to sposób na to, by pierwszy raz było to w sposób godziwy pokazane” – mówił Jan Pospieszalski.

Dawid Wildstein mówił o powrocie normalności.

„To jest powrót normalności na poziomie państwowym. Normalność jest warunkiem wstępnym, potrzebnym do pojednania. Druga strona nie może zaakceptować pamięci o Smoleńsku. Czy jest to powrót do pojednania, to kwestia tego jaki rząd dusz mają ci, którzy nie chcą pamiętać o Smoleńsku. Smoleńsk będzie miał fundamentalne miejsce w historii Europy” – stwierdził szef publicystyki TVP.info.

Ks. Henryk Zieliński nie krył, że nie spodziewa się pojednania.

„Nie wierzę, że tegoroczne obchody doprowadzą nas do pojednania. Czy coś wyjdzie dzisiaj? Nie wierzę. Słuchałem polityka PO, który pytany o prawdę smoleńską powiedział, że każdy ma swoją. Warto zwrócić uwagę na to, że Smoleńsk jest pewną cezurą sporu cywilizacyjnego. Siły lewackie zobaczyły, że mimo nadziei na laicyzację Polski, w sytuacjach krytycznych Polacy wracają do Kościoła.”

Zdaniem Piotra Zaremby Smoleńsk z wyborczego punktu widzenia był raczej obciążeniem dla strony rządowej.

Jan Pospieszalski przypomniał co ówczesna strona rządowa mówiła po tragedii.

„Na pewno tezy, że państwo zdało egzamin, gdy potem zaczyna się historia z zamianą trumien, nie służyła obozowi władzy. Natomiast ówczesna opozycja była uwikłana w nieusuwalną sprzeczność” – powiedział autor programu „Warto rozmawiać”.

„Internet, który w sprawie Smoleńska odegrał wielką rolę, to medium ludzi młodych. To miało swój udział w zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości” – dodał Pospieszalski.

Dawid Wildstein mówił o politycznym znaczeniu tragedii smoleńskiej.

„Dla obu stron Smoleńsk był elementem mobilizującym. Koszmarna tragedia warunkowała pewną spoistość. Pod względem strukturalnym, państwowym, dla PO Smoleńsk był obciążeniem. Ale to oni potem wrzucali Smoleńsk, by mobilizować swój elektorat. Teraz to nie działa” – powiedział.

„My jako TVP mamy świadomość, że należy prezentować zdanie obu stron. Szczególnie gdy Polacy są podzieleni. Symptomatyczne jest to, że tamta strona odmawia nawet rozmowy” – dodał.

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego mówił o nieskuteczności tzw. wrzutek smoleńskich w mediach.

„To strona PO wrzucała temat katastrofy, by sprowokować Kaczyńskiego. To, że ten temat nie zaskoczył w roku wyborczym, to efekt sytuacji międzynarodowej. Proszę zwrócić uwagę jak zmieniła się opowieść o Rosji po agresji na Krym” – powiedział.

„Karmiono nas zdjęciami Putina spacerującego z Tuskiem pod rękę na molo w Sopocie. Kiedy PO widząc, że tonie, odwoływała się do Smoleńska zobaczyli, że Polacy nie boją się Kaczyńskiego tylko właśnie Putina” – dodał ks. Zieliński.

„Jest tu element gry na podział polskiego społeczeństwa. Rosja miała interes w tym, by używać tego w ten sposób, że polskie społeczeństwo jest wokół tego podzielone” – powiedział Piotr Zaremba

Kolejnym tematem była kwestia ochrony życia.

„Oczywiście, że tak wygodnej sytuacji długo może nie być i należy poszerzać ochronę życia. Są dwa projekty. Jeden, fundacji PRO, dopuszcza karanie kobiet. Ale jest też drugi projekt, przemilczany przez media, opracowany przez środowisko krakowskie, który nie przewiduje kary więzienia za aborcję” – mówił ks. Henryk Zieliński.

„Mój arcybiskup mówi wyraźnie, że nie chodzi o to, by jak najwięcej osób ukarano, ale by chronić życie. Nie chodzi o rozbudowę więzienia” – dodał redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

„Całkowita delegalizacja aborcji może zaowocować mocnym zwrotem w drugą stronę” – powiedział Piotr Zaremba.

Dawid Wildstein jest przekonany, że lewica nie będzie się przejmowała tym, że prawica pozostawi kompromis aborcyjny i będzie dążyła do zmiany prawa aborcyjnego.

„Wydaje mi się, że w związku ze zmianą w Europie, nie wyobrażam sobie, by nie próbowali tego zmienić” – powiedział.

„Subkultura wyborczej, robiąca awanturę w kościele, będzie używała wszystkich możliwych środków. Ta strona nie odpuściła żadnej okazji, by nie narzucać swojej agendy” – powiedział Jan Pospieszalski.

„Zgadzam się, że nigdy nie było lepszej okazji, by zmienić tę ustawę. Ale spór jest dzisiaj specjalnie generowany” – dodał.

Ks. Zieliński stwierdził:

„Poza ruchem Palikota, duże środowiska polityczne nie parły do zmiany sytuacji.”

Dawid Wildstein zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia godnego życia kobietom.

„Jednym z najważniejszych elementów ochrony życia jest odpowiednia opieka nad kobietą i stworzenie odpowiednich warunków socjalnych. Kobieta musi wiedzieć, że nie jest balastem. Dlatego PiS pokazuje, że jest pro-life.”

tbz/wPolityce.pl


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook