Jedynie prawda jest ciekawa

Salon Dziennikarski: Putin pogorszył swoje relacje

03.10.2015

Goście „Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3” skomentowali włączenie się Rosji do wojny w Syrii. Rozmówcy Jacka Karnowskiego podkreślali, że może to przynieś różne skutki dla Władimira Putina.

„Cała akcja w Syrii nie jest akcją pt. 'Jak dyplomatycznymi środkami załatwię, by nie było tam wojny', tylko 'Ja tę wojnę eskaluję'. (…) Putin rozwala w tym momencie swoją szansę. Można było na różne sposoby Asada ratować, a Putin wybrał najradykalniejsza linię” - zauważył Piotr Zaremba.

„Putin zrobił to ze względu na sytuację wewnętrzną w kraju. Porządku nie ma na Ukrainie, więc trzeba było coś pokazać. Najpierw defilada w Moskwie, a teraz jest ta Syria, żeby pokazać, że mamy własne pomysły i możliwości. To korzystne, bo odciąga niebezpieczeństwo od granic Polski.  W kwestii uchodźców nic to nie rozwiązuje, ale w sprawie bezpośredniego zagrożenia – to korzystne” - zaznaczył Stanisław Janecki.

„Zobaczymy, czy to się oddaliło. (…) Obłuda jest po obydwu stronach, również nasi NATO-wscy sojusznicy nie mają czystych rąk. (…) Wejście Putina do Syrii jest kartą przetargową ws. Ukrainy. Kto wie, czy nie osiągnie swojego celu i Zachód zacznie to akceptować” - podkreślił ks. Henryk Zieliński.

„Państwa zachodnie nie są w stanie przełknąć sposobu, jaki obrał Putin. (…) Dziś Putin pogorszył, a nie polepszył sobie relacje z Zachodem” - zaznaczył Piotr Zaremba.

„Putin uzależnia Asada od siebie i w dalszej perspektywie będzie musiał tam się angażować” - stwierdził Stanisław Janecki.

gah

[fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT / POOL]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook