Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski o ciszy wyborczej

24.10.2015

Goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3, wspólnej audycji Radia Warszawa, portalu wPolityce.pl oraz tygodnika "Idziemy" dyskutowali na temat ciszy wyborczej.

Na chwilę przed ciszą wyborczą Fundacja Batorego wystosowała oświadczenie, w którym ostrzega przed ewentualną dużą liczbą głosów nieważnych, które mogą się pojawić w niedzielnych wyborach. Zdaniem analityków Fundacji, będzie to wynikało z konstrukcji kart wyborczych, czyli tzw. książeczki.

"Czy możemy mieć pewność, że te wybory odbędą się sprawnie, że ktoś nie spaczył wyniku, zafałszował?" - pytał prowadzący program Michał Karnowski.

Piotr Zaremba zwrócił uwagę, że jeżeli ktoś zamiast zagłosować na kandydata z listy wyborczego, odda głos na kartce ze spisem treści, to i trudno się spodziewać, że przy innej konstrukcji karty oddałby głos ważny.

"O tym się dużo mówiło przy okazji samorządowych. Jest w tym pewnie jakaś prawda. Oni się temu przyglądają od lat. Nie należy jednak z tym przesadzać. Jeżeli ktoś zagłosuje na spis treści, to nie jest to wyborca, który rokuje, że jak mu się to inaczej ułoży, to nie zagłosuje na spis treści" - mówił zastępca redaktora naczelnego tygodnika "wSieci".

"Problem leży gdzie indziej.  W niektórych miejscach wybory "skręcono", to nie była wina pomyłek. Druga sprawa to, że po wyborach samorządowych był czas na modyfikacje kodeksu wyborczego w stronę sproceduralizowania. W warunkach polskich nie da się wszystkiego regulować zwyczajem. Nie przesądzał bym jednak, że będzie źle. Przewodniczący Wojciech Hermeliński to człowiek związany z Porozumieniem Centrum, który jest bliski Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jeżeli zadziała system informatyczny, to nie można zakładać, że będzie źle" - dodał publicysta wPolityce.pl

Zdaniem Piotra Skwiecińskiego, mobilizacja obywateli pilnujących wyborów, będzie miała wpływ na ich uczciwość.

"Demokracja opiera się nie na zaufaniu, jak twierdzą rozmaici intelektualiści, a na kontroli. Ja nie widzę sygnałów niepokojących. Na poziomie kodeksu wyborczego nie dokonano zmian, a jeśli chodzi o proceder dzielenia głosów na kupki, to już poprzednia komisja PKW wydała taki okólnik, że tak nie należy, że to procedura, która nie powinna mieć miejsca. Jeżeli do tego dodać wysoki poziom mobilizacji, to ja się wielkich problemów nie obawiam" - powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika "wSieci".

Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" zwrócił uwagę na samą Fundację Batorego.

"Wiemy, że Fundacja Batorego to nie jest zwykła fundacja. To jest jednocześnie pewien think-tank, który nadaje ton dyskusji publicznej. Ma wysokie dochody, polskie firmy zrzucają się wystarczająco. Fundacja powstała w 87' roku i przygotowywano w niej polską transformację. Jeżeli ona ostrzega, to trzeba sobie postawić pytanie, czy to nie jest oswajanie nas z problemem. Czy też swego rodzaju instruktaż. Oni zwracają też uwagę na to gdzie te wybory mogą być sfałszowane. Ja nie wiem w tej chwili co przez to fundacja chce osiągnąć. Trzeba pilnować tych wyborów, natomiast z doświadczeń wiem, że duże ryzyko jest np. tam gdzie funkcjonują różne zakłady lecznictwa, szpitale. Pacjent może zagłosować w szpitalu i zostaje wypisany o 13 czy 15 i przychodzi z wypisem do innej komisji. I tam głosuje ponownie" - powiedział ks. Zieliński.

"Miałem tego typu doświadczenie przy okazji warszawskiego referendum. Mój przyjaciel był wtedy w szpitalu i wyszedł w dzień referendum, i okazało się, że nie może zagłosować, musiał wrócić do szpitala" - skomentował to Piotr Skwieciński.

mly/radiowarszawa.com.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook