Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Merkel popełniła polityczne samobójstwo

19.03.2016

"Oczywiście nie byłby dla nas korzystny ktoś, kto może zamknie drzwi dla imigrantów, ale otworzy je dla Putina" - mówił w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 Łukasz Warzecha, komentując wyniki wyborów w niemieckich landach, w których wysoki wynik odniosła anyimigrancka lecz także prorosyjska AfD.


Wcześniej publicyści dyskutowali o porozumieniu UE z Turcją ws. powstrzymania fali imigrantów. Łukasz Warzecha zwrócił uwagę, że Turcja wynegocjowała dla siebie 6 mld euro.

"Biorąc pod uwagę, że Turcja zawsze była w UE na cenzurowanym, nawet jak negocjacje członkowskie były jeszcze żywe, to fakt, że dostaje te 6 mld jest znaczący" - powiedział publicysta "wSieci".

" To jest moim zdaniem zwijanie się Europy, która nie była w stanie powstrzymać fali imigrantów. Rolę tego złego policjanta musi przejąć Turcja" - dodał Semka. 

"Rozmowy z Turcją należało przeprowadzić rok temu. Kompletnie niezrozumiałe było, dlaczego nie zrobiono tego błyskawicznie" - zauważył Warzecha. 

Piotr Skwieciński natomiast odniósł się do informacji o wycofywaniu rosyjskich z Syrii. 

"Wbrew temu co mówią obserwatorzy, którzy obserwują sytuację w Syrii powierzchownie, to Rosjanie z Asadem ślubu nie brali. Rosja na Bliskim Wschodzie odzyskała częściowo PR. Rosjanie popierali go z racji geopolitycznej wiązanki, ale od początku narracja rosyjska była taka, że popieramy rząd centralny, jesteśmy przeciwni obalaniu Asada. Było wiadomo, że rosyjski scenariusz marzeń byłby taki, że Asad odchodzi i zostaje asadyzm bez Asada. Rosjanie doprowadzili, że siły rządowe zaczęły wygrywać w tej wojnie. Zaczęli wywierać naciski na Asada dotyczące ustąpienia, nie spotkali się z reakcją pozytywną i zaczęli te wojska wycofywać. Ale nie wycofali" - dodał, wskazując, że to także gest w stronę Zachodu.

Jacek Karnowski odniósł się także do wyborów w kilku niemieckich landach, gdzie wyniki wskazują, że Merkel traci, a zyskuje AfD - partia jednak prorosyjska. W Polsce pojawiają się głosy, by utrzymać Merkel - wskazywał prowadzący.

"Trzeba zawsze patrzeć na alternatywę. Przy całym moim sceptycyzmie do działań Berlina, Merkel zgodziła się na sankcje wobec Rosji i te sankcje trwają. Bym ten obraz nieco zniuansował" - powiedział Warzecha.

Publicysta uważa, że powinniśmy sięgać wzrokiem poza Angelę Merkel, która jednak popełniła polityczne samobójstwo.

"Niemcy są specyficznym narodem, tam raczej nagłych buntów nie ma, to jest proces. Oczywiście nie byłby dla nas korzystny ktoś, kto może zamknie drzwi dla imigrantów, ale otworzy je dla Putina".

Zdaniem Piotra Semki niemieckie media wpadają w histerię komentując wyniki AFD.  Jednocześnie przyznaje, że Merkel jest już nie do uratowania.

"Prawdą jest, że jeżeli przyjąć ten paradygmat putinizmu jako sprawdzian, dla którego stawiamy plusiki lub minusy, to wszystkie alternatywy dla Angeli Merkel są złe. Mówimy o Angeli Merkel teraz , ale jak przypomnimy sobie jej początki, to tak nie było. Do tego antyputinizmu Merkel dochodziła. Jeżeli zastanawiać się nad tym, jaka  polityka niemiecka będzie po Merkel, to trzeba wziąć pod uwagę świadomą politykę rosyjską, która kształtuję politykę niemiecką wobec Rosji. Ten zespół doprowadzi następcę Merkel do tej pozycji, w której jest obecna kanclerz Niemiec" - stwierdził Skwiecinski.

lap

[fot. Radio Warszawa]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook