Jedynie prawda jest ciekawa


Warzecha: Merkel popełniła polityczne samobójstwo

19.03.2016

"Oczywiście nie byłby dla nas korzystny ktoś, kto może zamknie drzwi dla imigrantów, ale otworzy je dla Putina" - mówił w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 Łukasz Warzecha, komentując wyniki wyborów w niemieckich landach, w których wysoki wynik odniosła anyimigrancka lecz także prorosyjska AfD.


Wcześniej publicyści dyskutowali o porozumieniu UE z Turcją ws. powstrzymania fali imigrantów. Łukasz Warzecha zwrócił uwagę, że Turcja wynegocjowała dla siebie 6 mld euro.

"Biorąc pod uwagę, że Turcja zawsze była w UE na cenzurowanym, nawet jak negocjacje członkowskie były jeszcze żywe, to fakt, że dostaje te 6 mld jest znaczący" - powiedział publicysta "wSieci".

" To jest moim zdaniem zwijanie się Europy, która nie była w stanie powstrzymać fali imigrantów. Rolę tego złego policjanta musi przejąć Turcja" - dodał Semka. 

"Rozmowy z Turcją należało przeprowadzić rok temu. Kompletnie niezrozumiałe było, dlaczego nie zrobiono tego błyskawicznie" - zauważył Warzecha. 

Piotr Skwieciński natomiast odniósł się do informacji o wycofywaniu rosyjskich z Syrii. 

"Wbrew temu co mówią obserwatorzy, którzy obserwują sytuację w Syrii powierzchownie, to Rosjanie z Asadem ślubu nie brali. Rosja na Bliskim Wschodzie odzyskała częściowo PR. Rosjanie popierali go z racji geopolitycznej wiązanki, ale od początku narracja rosyjska była taka, że popieramy rząd centralny, jesteśmy przeciwni obalaniu Asada. Było wiadomo, że rosyjski scenariusz marzeń byłby taki, że Asad odchodzi i zostaje asadyzm bez Asada. Rosjanie doprowadzili, że siły rządowe zaczęły wygrywać w tej wojnie. Zaczęli wywierać naciski na Asada dotyczące ustąpienia, nie spotkali się z reakcją pozytywną i zaczęli te wojska wycofywać. Ale nie wycofali" - dodał, wskazując, że to także gest w stronę Zachodu.

Jacek Karnowski odniósł się także do wyborów w kilku niemieckich landach, gdzie wyniki wskazują, że Merkel traci, a zyskuje AfD - partia jednak prorosyjska. W Polsce pojawiają się głosy, by utrzymać Merkel - wskazywał prowadzący.

"Trzeba zawsze patrzeć na alternatywę. Przy całym moim sceptycyzmie do działań Berlina, Merkel zgodziła się na sankcje wobec Rosji i te sankcje trwają. Bym ten obraz nieco zniuansował" - powiedział Warzecha.

Publicysta uważa, że powinniśmy sięgać wzrokiem poza Angelę Merkel, która jednak popełniła polityczne samobójstwo.

"Niemcy są specyficznym narodem, tam raczej nagłych buntów nie ma, to jest proces. Oczywiście nie byłby dla nas korzystny ktoś, kto może zamknie drzwi dla imigrantów, ale otworzy je dla Putina".

Zdaniem Piotra Semki niemieckie media wpadają w histerię komentując wyniki AFD.  Jednocześnie przyznaje, że Merkel jest już nie do uratowania.

"Prawdą jest, że jeżeli przyjąć ten paradygmat putinizmu jako sprawdzian, dla którego stawiamy plusiki lub minusy, to wszystkie alternatywy dla Angeli Merkel są złe. Mówimy o Angeli Merkel teraz , ale jak przypomnimy sobie jej początki, to tak nie było. Do tego antyputinizmu Merkel dochodziła. Jeżeli zastanawiać się nad tym, jaka  polityka niemiecka będzie po Merkel, to trzeba wziąć pod uwagę świadomą politykę rosyjską, która kształtuję politykę niemiecką wobec Rosji. Ten zespół doprowadzi następcę Merkel do tej pozycji, w której jest obecna kanclerz Niemiec" - stwierdził Skwiecinski.

lap

[fot. Radio Warszawa]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook