Jedynie prawda jest ciekawa

Salon Dziennikarski: Kłopoty Tuska , a kłopoty PiS

20.09.2014

Donald Tusk może mieć za 5 lat problem z powrotem do polskiej polityki - uważa Konrad Szymański. W Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 publicyści dyskutowali o następstwach powołania nowego rządu przez Ewę Kopacz.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, b. eurodeputowanego PiS, Donald Tusk nie docenił dynamiki procesów na scenie politycznej. "On był rozepchnięty w partii ponad miarę, więc gdy on wyparował, to wszyscy szukają swojego miejsca. Nie wiem, czy za pięć lat będzie mu łatwo wrócić do polityki. W Polsce polityka zagraniczna odgrywa rolę dekoracyjną – jeśli ktoś chce sięgnąć po coś poważnego w Polsce, musi być kojarzony ze sprawami krajowymi" --zauważył.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że nieobecność Tuska tworzy też nowe wyzwania przed opozycją.

"W Prawie i Sprawiedliwości rozumianym jako partia i otoczka intelektualna przez ostatnie lata wypracowano wiele mechanizmów, by przyzwyczaić się do porażek. Jednym z wytłumaczeń była teza o demoniczności Tuska – przegrywamy z takim zawodnikiem, z jakim nie da rady wygrać. I to miało usprawiedliwić opozycję" - podkreślił.  

"Kiedy Tuska zabraknie, a PiS przegra wybory z rządem bezbarwnych nieudaczników, będzie sygnałem bardzo niepokojącym. Oznacza to, że większość Polaków odrzuca ofertę PiS z powodów merytorycznych, trwale"- dodał.

Piotr Zaremba zwrócił natomiast uwagę na próbę reaktywacji idei PO-PiS-u przy okazji wyboru kandydata na prezydenta Krakowa. (PiS zdecydował się poprzeć Marka Lasotę, wcześniej związanego z PO).

"Pewne dobre rzeczy się złożyły przy okazji wyborów samorządowych – pewna próba odbudowania obozu PO-PiS. Widzimy to w Krakowie, ale to nie jest konsekwentnie robione w całym kraju.
Zaremba podkreślił też wagę wyboru właściwego kandydata PiS na prezydenta.
 "Według mojej wiedzy poważnie rozważa się kandydaturę Andrzeja Dudy – być może on nie wygra wyborów z Komorowskim, ale to jest centrum, w którym powinna iść centroprawica" - powiedział.

Wiktor Świetlik stwierdził natomiast  że w kwestii lansowania swoich kandydatów w wyborach samorządowych PiS jest już mocno spóźnione.

"Dam przykład Warszawy – gdyby przeprowadzić ankietę, to 90% pytanych nie znałoby kandydata PiS. W Łodzi PiS popiera niezależną kandydatkę, ale wybory może wygrać skompromitowana Hanna Zdanowska. Jeżeli tak będzie, to jest to klęska potworna – a to efekt braku długotrwałej pracy i konsekwencji. To jeden z większych problemów PiS -zauważył Świetlik.

ansa/lw

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook