Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: Kłopoty Tuska , a kłopoty PiS

20.09.2014

Donald Tusk może mieć za 5 lat problem z powrotem do polskiej polityki - uważa Konrad Szymański. W Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 publicyści dyskutowali o następstwach powołania nowego rządu przez Ewę Kopacz.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, b. eurodeputowanego PiS, Donald Tusk nie docenił dynamiki procesów na scenie politycznej. "On był rozepchnięty w partii ponad miarę, więc gdy on wyparował, to wszyscy szukają swojego miejsca. Nie wiem, czy za pięć lat będzie mu łatwo wrócić do polityki. W Polsce polityka zagraniczna odgrywa rolę dekoracyjną – jeśli ktoś chce sięgnąć po coś poważnego w Polsce, musi być kojarzony ze sprawami krajowymi" --zauważył.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że nieobecność Tuska tworzy też nowe wyzwania przed opozycją.

"W Prawie i Sprawiedliwości rozumianym jako partia i otoczka intelektualna przez ostatnie lata wypracowano wiele mechanizmów, by przyzwyczaić się do porażek. Jednym z wytłumaczeń była teza o demoniczności Tuska – przegrywamy z takim zawodnikiem, z jakim nie da rady wygrać. I to miało usprawiedliwić opozycję" - podkreślił.  

"Kiedy Tuska zabraknie, a PiS przegra wybory z rządem bezbarwnych nieudaczników, będzie sygnałem bardzo niepokojącym. Oznacza to, że większość Polaków odrzuca ofertę PiS z powodów merytorycznych, trwale"- dodał.

Piotr Zaremba zwrócił natomiast uwagę na próbę reaktywacji idei PO-PiS-u przy okazji wyboru kandydata na prezydenta Krakowa. (PiS zdecydował się poprzeć Marka Lasotę, wcześniej związanego z PO).

"Pewne dobre rzeczy się złożyły przy okazji wyborów samorządowych – pewna próba odbudowania obozu PO-PiS. Widzimy to w Krakowie, ale to nie jest konsekwentnie robione w całym kraju.
Zaremba podkreślił też wagę wyboru właściwego kandydata PiS na prezydenta.
 "Według mojej wiedzy poważnie rozważa się kandydaturę Andrzeja Dudy – być może on nie wygra wyborów z Komorowskim, ale to jest centrum, w którym powinna iść centroprawica" - powiedział.

Wiktor Świetlik stwierdził natomiast  że w kwestii lansowania swoich kandydatów w wyborach samorządowych PiS jest już mocno spóźnione.

"Dam przykład Warszawy – gdyby przeprowadzić ankietę, to 90% pytanych nie znałoby kandydata PiS. W Łodzi PiS popiera niezależną kandydatkę, ale wybory może wygrać skompromitowana Hanna Zdanowska. Jeżeli tak będzie, to jest to klęska potworna – a to efekt braku długotrwałej pracy i konsekwencji. To jeden z większych problemów PiS -zauważył Świetlik.

ansa/lw

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook