Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: Kłopoty Tuska , a kłopoty PiS

20.09.2014

Donald Tusk może mieć za 5 lat problem z powrotem do polskiej polityki - uważa Konrad Szymański. W Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 publicyści dyskutowali o następstwach powołania nowego rządu przez Ewę Kopacz.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, b. eurodeputowanego PiS, Donald Tusk nie docenił dynamiki procesów na scenie politycznej. "On był rozepchnięty w partii ponad miarę, więc gdy on wyparował, to wszyscy szukają swojego miejsca. Nie wiem, czy za pięć lat będzie mu łatwo wrócić do polityki. W Polsce polityka zagraniczna odgrywa rolę dekoracyjną – jeśli ktoś chce sięgnąć po coś poważnego w Polsce, musi być kojarzony ze sprawami krajowymi" --zauważył.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że nieobecność Tuska tworzy też nowe wyzwania przed opozycją.

"W Prawie i Sprawiedliwości rozumianym jako partia i otoczka intelektualna przez ostatnie lata wypracowano wiele mechanizmów, by przyzwyczaić się do porażek. Jednym z wytłumaczeń była teza o demoniczności Tuska – przegrywamy z takim zawodnikiem, z jakim nie da rady wygrać. I to miało usprawiedliwić opozycję" - podkreślił.  

"Kiedy Tuska zabraknie, a PiS przegra wybory z rządem bezbarwnych nieudaczników, będzie sygnałem bardzo niepokojącym. Oznacza to, że większość Polaków odrzuca ofertę PiS z powodów merytorycznych, trwale"- dodał.

Piotr Zaremba zwrócił natomiast uwagę na próbę reaktywacji idei PO-PiS-u przy okazji wyboru kandydata na prezydenta Krakowa. (PiS zdecydował się poprzeć Marka Lasotę, wcześniej związanego z PO).

"Pewne dobre rzeczy się złożyły przy okazji wyborów samorządowych – pewna próba odbudowania obozu PO-PiS. Widzimy to w Krakowie, ale to nie jest konsekwentnie robione w całym kraju.
Zaremba podkreślił też wagę wyboru właściwego kandydata PiS na prezydenta.
 "Według mojej wiedzy poważnie rozważa się kandydaturę Andrzeja Dudy – być może on nie wygra wyborów z Komorowskim, ale to jest centrum, w którym powinna iść centroprawica" - powiedział.

Wiktor Świetlik stwierdził natomiast  że w kwestii lansowania swoich kandydatów w wyborach samorządowych PiS jest już mocno spóźnione.

"Dam przykład Warszawy – gdyby przeprowadzić ankietę, to 90% pytanych nie znałoby kandydata PiS. W Łodzi PiS popiera niezależną kandydatkę, ale wybory może wygrać skompromitowana Hanna Zdanowska. Jeżeli tak będzie, to jest to klęska potworna – a to efekt braku długotrwałej pracy i konsekwencji. To jeden z większych problemów PiS -zauważył Świetlik.

ansa/lw

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook