Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Salon Dziennikarski: Kłopoty Tuska , a kłopoty PiS

20.09.2014

Donald Tusk może mieć za 5 lat problem z powrotem do polskiej polityki - uważa Konrad Szymański. W Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 publicyści dyskutowali o następstwach powołania nowego rządu przez Ewę Kopacz.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, b. eurodeputowanego PiS, Donald Tusk nie docenił dynamiki procesów na scenie politycznej. "On był rozepchnięty w partii ponad miarę, więc gdy on wyparował, to wszyscy szukają swojego miejsca. Nie wiem, czy za pięć lat będzie mu łatwo wrócić do polityki. W Polsce polityka zagraniczna odgrywa rolę dekoracyjną – jeśli ktoś chce sięgnąć po coś poważnego w Polsce, musi być kojarzony ze sprawami krajowymi" --zauważył.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę, że nieobecność Tuska tworzy też nowe wyzwania przed opozycją.

"W Prawie i Sprawiedliwości rozumianym jako partia i otoczka intelektualna przez ostatnie lata wypracowano wiele mechanizmów, by przyzwyczaić się do porażek. Jednym z wytłumaczeń była teza o demoniczności Tuska – przegrywamy z takim zawodnikiem, z jakim nie da rady wygrać. I to miało usprawiedliwić opozycję" - podkreślił.  

"Kiedy Tuska zabraknie, a PiS przegra wybory z rządem bezbarwnych nieudaczników, będzie sygnałem bardzo niepokojącym. Oznacza to, że większość Polaków odrzuca ofertę PiS z powodów merytorycznych, trwale"- dodał.

Piotr Zaremba zwrócił natomiast uwagę na próbę reaktywacji idei PO-PiS-u przy okazji wyboru kandydata na prezydenta Krakowa. (PiS zdecydował się poprzeć Marka Lasotę, wcześniej związanego z PO).

"Pewne dobre rzeczy się złożyły przy okazji wyborów samorządowych – pewna próba odbudowania obozu PO-PiS. Widzimy to w Krakowie, ale to nie jest konsekwentnie robione w całym kraju.
Zaremba podkreślił też wagę wyboru właściwego kandydata PiS na prezydenta.
 "Według mojej wiedzy poważnie rozważa się kandydaturę Andrzeja Dudy – być może on nie wygra wyborów z Komorowskim, ale to jest centrum, w którym powinna iść centroprawica" - powiedział.

Wiktor Świetlik stwierdził natomiast  że w kwestii lansowania swoich kandydatów w wyborach samorządowych PiS jest już mocno spóźnione.

"Dam przykład Warszawy – gdyby przeprowadzić ankietę, to 90% pytanych nie znałoby kandydata PiS. W Łodzi PiS popiera niezależną kandydatkę, ale wybory może wygrać skompromitowana Hanna Zdanowska. Jeżeli tak będzie, to jest to klęska potworna – a to efekt braku długotrwałej pracy i konsekwencji. To jeden z większych problemów PiS -zauważył Świetlik.

ansa/lw

[fot. PAP/Grzegorz Momot]

Słowa kluczowe:

PO. PiS

,

PiS

Warto poczytać

 1. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 2. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

 3. Google1477x83143-2016 23.10.2016

  W nowym numerze "wSieci"

  W numerze ekskluzywny wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

 4. wpolitycewildstein 23.10.2016

  Wildstein: Nie potrafimy odróżniać świata wirtualnego od rzeczywistego

  Telewizja cały czas sprawia takie wrażenie, że wszyscy możemy być tymi, którzy są najwyżej.

 5. money-3679731920 23.10.2016

  Kuźmiuk: PO i Nowoczesna przeciw zaostrzeniu sankcji za wyłudzenie VAT

  W ostatni piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego przewidujące zaostrzenie sankcji za wyłudzanie podatku VAT na wielką skalę.

 6. oopo32o423432 22.10.2016

  Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

  "Jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom?"

 7. zari 22.10.2016

  Zaremba: PiS nie stracił przez "Czarny protest"

  Publicysta "wSieci" o przewadze sondażowej Prawa i Sprawiedliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook