Jedynie prawda jest ciekawa


Salon dziennikarski "Floriańska 3": Rosja słabnie, wpływy z energetyki spadają

06.04.2013

Między innymi o planach budowy gazociągu "Jamał 2" i o polskim bezpieczeństwie energetycznym rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3" - wspólnej audycji Radia Warszawa, Tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl.

Mowa była także o tym, że premier nie wiedział o planach budowy "Jamału 2".

"Są pewne dziedziny gospodarki, którymi szczególnie opiekują się służby specjalne i bez przyzwolenia służb w tych dziedzinach się kariery nie zrobi. Jeśli rzeczywiście było tak, że premier o tym nie wiedział, to znaczy, że mamy państwo w państwie i władza leży gdzie indziej, a nie jego kancelarii w Alejach Ujazdowskich" - ocenił ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika "Idziemy", według którego zamysł budowy gazociągu "Jamał 2" ma na celu zniechęcenie Polaków do eksplorowania łupków.

"Interesy rosyjskie i niemieckie w europie zaczynają się zderzać, widać to choćby na Cyprze. Rosjanie usiłują ratować swoja pozycję w europie, także w Polsce. I to jest paradoksalnie szansa dla nas. Gdyby rząd chciał być suwerenny to może taka politykę prowadzić właśnie w stanie konfliktu Rosji i Niemiec, w momencie ich zgody i przymierza nie jest to możliwe" - podkreślił Krzysztof Czabański z Kongresu Mediów Niezależnych.

Według Anity Gargas, dziennikarki "Gazety Polskiej" i TV Republika "niewiedza premiera" to nie pierwsza jego kompromitacja.

"Premier w wielu sprawach nie wie, o co chodzi, wrócił z Brukseli z negocjacji i też nie wiedział, co negocjował. Bezpieczeństwo energetyczne jest w stanie katastrofalnym. Służby, które powinny o to dbać, są albo na usługach Moskwy, albo są w rozsypce, ta sytuacja kompromituje to państwo" - zaznaczyła Gargas, która zwróciła także uwagę na rachunek ekonomiczny planowanego gazociągu "Jamał 2".

"Jeśli powstanie "Jamał 2" to będziemy musieli zwiększyć zakupy gazu z Rosji. Nie tylko odrzucimy łupki, ale kupimy więcej rosyjskiego gazu. Tu leży niebezpieczeństwo. Wicepremier Piechociński poza  protokołem spotkał się z szefem Gazpromu, to niebywałe. Piechociński był zdenerwowany, nie potrafił wytłumaczyć, co się tak naprawdę dzieje. W mojej ocenie powinna być powołana komisja śledcza w tej sprawie, bo to są decyzje, które będą skutkowały na następne kilkadziesiąt lat" - mówiła Anita Gargas.

Krzysztof Czabański pokusił się o ocenę obecnej sytuacji ekonomiczno - politycznej Moskwy.

"Rosja słabnie, wpływy z energetyki spadają, łupki są zagrożeniem śmiertelnym dla gospodarki rosyjskiej. Moskwa słabnie także militarnie, a nie chce zrezygnować z polityki kolonialnej. Te plany i zabiegi wokół "Jamału 2" maja pokazać, że Rosja wciąż jest silna. Bardzo ważne jest, żeby naszej polityki nie uzależniać od Moskwy" - ocenił Czabański.

Ks. Henryk Zieliński wytłumaczył słuchaczom, na czym polega nasz niepokój związany z planowanym gazociągiem "Jamał 2".

"Może się to wydać dziwne, że byliśmy przeciwko budowie Nord Stream z Rosji do Niemiec omijającym Polskę, teraz nie chcemy "Jamału 2", którym gaz ma płynąć przez Polskę do Słowacji i na Węgry. Owszem, chodziło nam o to, żeby znaleźć się na linii tranzytowej, ale innej, żeby nie dało się zakręcić gazu nam nie zakręcając Niemcom i Francji. A "Jamał 2" docelowo transportuje gaz do Polski, Słowacji i Węgier  - jednym kurkiem zakręca się gaz tym niewygodnym krajom, dlatego jesteśmy przeciwko" - tłumaczył ks. Zieliński.

radiowarszawa.com.pl/run

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook