Jedynie prawda jest ciekawa


Salon dziennikarski "Floriańska 3": Rosja słabnie, wpływy z energetyki spadają

06.04.2013

Między innymi o planach budowy gazociągu "Jamał 2" i o polskim bezpieczeństwie energetycznym rozmawiali goście Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3" - wspólnej audycji Radia Warszawa, Tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl.

Mowa była także o tym, że premier nie wiedział o planach budowy "Jamału 2".

"Są pewne dziedziny gospodarki, którymi szczególnie opiekują się służby specjalne i bez przyzwolenia służb w tych dziedzinach się kariery nie zrobi. Jeśli rzeczywiście było tak, że premier o tym nie wiedział, to znaczy, że mamy państwo w państwie i władza leży gdzie indziej, a nie jego kancelarii w Alejach Ujazdowskich" - ocenił ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika "Idziemy", według którego zamysł budowy gazociągu "Jamał 2" ma na celu zniechęcenie Polaków do eksplorowania łupków.

"Interesy rosyjskie i niemieckie w europie zaczynają się zderzać, widać to choćby na Cyprze. Rosjanie usiłują ratować swoja pozycję w europie, także w Polsce. I to jest paradoksalnie szansa dla nas. Gdyby rząd chciał być suwerenny to może taka politykę prowadzić właśnie w stanie konfliktu Rosji i Niemiec, w momencie ich zgody i przymierza nie jest to możliwe" - podkreślił Krzysztof Czabański z Kongresu Mediów Niezależnych.

Według Anity Gargas, dziennikarki "Gazety Polskiej" i TV Republika "niewiedza premiera" to nie pierwsza jego kompromitacja.

"Premier w wielu sprawach nie wie, o co chodzi, wrócił z Brukseli z negocjacji i też nie wiedział, co negocjował. Bezpieczeństwo energetyczne jest w stanie katastrofalnym. Służby, które powinny o to dbać, są albo na usługach Moskwy, albo są w rozsypce, ta sytuacja kompromituje to państwo" - zaznaczyła Gargas, która zwróciła także uwagę na rachunek ekonomiczny planowanego gazociągu "Jamał 2".

"Jeśli powstanie "Jamał 2" to będziemy musieli zwiększyć zakupy gazu z Rosji. Nie tylko odrzucimy łupki, ale kupimy więcej rosyjskiego gazu. Tu leży niebezpieczeństwo. Wicepremier Piechociński poza  protokołem spotkał się z szefem Gazpromu, to niebywałe. Piechociński był zdenerwowany, nie potrafił wytłumaczyć, co się tak naprawdę dzieje. W mojej ocenie powinna być powołana komisja śledcza w tej sprawie, bo to są decyzje, które będą skutkowały na następne kilkadziesiąt lat" - mówiła Anita Gargas.

Krzysztof Czabański pokusił się o ocenę obecnej sytuacji ekonomiczno - politycznej Moskwy.

"Rosja słabnie, wpływy z energetyki spadają, łupki są zagrożeniem śmiertelnym dla gospodarki rosyjskiej. Moskwa słabnie także militarnie, a nie chce zrezygnować z polityki kolonialnej. Te plany i zabiegi wokół "Jamału 2" maja pokazać, że Rosja wciąż jest silna. Bardzo ważne jest, żeby naszej polityki nie uzależniać od Moskwy" - ocenił Czabański.

Ks. Henryk Zieliński wytłumaczył słuchaczom, na czym polega nasz niepokój związany z planowanym gazociągiem "Jamał 2".

"Może się to wydać dziwne, że byliśmy przeciwko budowie Nord Stream z Rosji do Niemiec omijającym Polskę, teraz nie chcemy "Jamału 2", którym gaz ma płynąć przez Polskę do Słowacji i na Węgry. Owszem, chodziło nam o to, żeby znaleźć się na linii tranzytowej, ale innej, żeby nie dało się zakręcić gazu nam nie zakręcając Niemcom i Francji. A "Jamał 2" docelowo transportuje gaz do Polski, Słowacji i Węgier  - jednym kurkiem zakręca się gaz tym niewygodnym krajom, dlatego jesteśmy przeciwko" - tłumaczył ks. Zieliński.

radiowarszawa.com.pl/run

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook