Jedynie prawda jest ciekawa


Cypr ma nieszczęście być w UE

23.03.2013

Rozmawiają: ks. Zieliński, Karnowski, Świetlik, Warzecha, Zaremba.

W rozmowie w Salonie Dziennikarskim "Floriańska 3", cotygodniowej audycji Radia Warszawa, Tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl wzięli udział ks. Henryk Zieliński, Jacek Karnowski, Wiktor Świetlik, Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba.

Głównym tematem debaty była sytuacja ekonomiczna na Cyprze i kłopot z tamtejszymi bankami.

"Spójrzmy na tę południowo - wschodnią flankę Unii Europejskiej - Cypr najpierw odrzucił pomoc europejską, teraz unia odrzuca plan naprawczy Cypru. Najpierw "trojka" czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - złożyła Cyprowi propozycje, której nie mógł przyjąć, teraz kanclerz Merkel mówi, że to nie może być tak, że Cypr sprawdza wytrzymałość "trojki". To jest dosyć brutalny pokaz, co znaczy Berlin w Unii Europejskiej" - zauważył Jacek Karnowski, redaktor naczelny Tygodnika " Sieci".

Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" nakreślił sytuację gospodarczą Cypru.

"Wyjątkowość tego państwa polega na ty, że wysokość depozytów bankowych przekracza wysokość PKB i rzeczywiście duża część tych depozytów należy do obywateli Rosyjskich. Niektórzy mówią, że to nie do końca legalne pieniądze, może i tak, ale to nie usprawiedliwia takiej operacji, żeby zabrać wszystkim. Podobna zapaść finansowa dopadła kiedyś Islandię, ale tam rząd pozwolił bankom zbankrutować, i teraz Islandia wychodzi na prostą. Cypr ma nieszczęście być w UE, więc "trojka" naciska i forsuje swoje pomysły" - mówi Łukasz Warzecha.

Według Piotra Zaremby, publicysty Tygodnika " Sieci" nie można do końca potępiać tego, ze struktury unijne próbują przeforsować na Cyprze swoje pomysły, choć niektóre sposoby można uznać za zbyt drastyczne.

"Jeśli ktoś pomaga, to może wymagać, ale takie opodatkowanie depozytów jest drastycznym zabiegiem, to jest rodzaj naderwania zaufania tych ludzi do instytucji, do banków. Ale ważniejsze jest pytanie o przyczyny tego, co się teraz na Cyprze i w tej część b dzieje. Kto odpowiada za te kwasi-bankructwa różnych krajów? Przecież jest wspólnota, czyli jest współodpowiedzialność, kto zatem za to odpowiada?" - pytał Piotr Zaremba.

WIĘCEJ NA wPolityce.pl - link TUTAJ

źródło: wPolityce.pl/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook