Jedynie prawda jest ciekawa


Cypr ma nieszczęście być w UE

23.03.2013

Rozmawiają: ks. Zieliński, Karnowski, Świetlik, Warzecha, Zaremba.

W rozmowie w Salonie Dziennikarskim "Floriańska 3", cotygodniowej audycji Radia Warszawa, Tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl wzięli udział ks. Henryk Zieliński, Jacek Karnowski, Wiktor Świetlik, Łukasz Warzecha i Piotr Zaremba.

Głównym tematem debaty była sytuacja ekonomiczna na Cyprze i kłopot z tamtejszymi bankami.

"Spójrzmy na tę południowo - wschodnią flankę Unii Europejskiej - Cypr najpierw odrzucił pomoc europejską, teraz unia odrzuca plan naprawczy Cypru. Najpierw "trojka" czyli Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - złożyła Cyprowi propozycje, której nie mógł przyjąć, teraz kanclerz Merkel mówi, że to nie może być tak, że Cypr sprawdza wytrzymałość "trojki". To jest dosyć brutalny pokaz, co znaczy Berlin w Unii Europejskiej" - zauważył Jacek Karnowski, redaktor naczelny Tygodnika " Sieci".

Łukasz Warzecha, publicysta "Faktu" nakreślił sytuację gospodarczą Cypru.

"Wyjątkowość tego państwa polega na ty, że wysokość depozytów bankowych przekracza wysokość PKB i rzeczywiście duża część tych depozytów należy do obywateli Rosyjskich. Niektórzy mówią, że to nie do końca legalne pieniądze, może i tak, ale to nie usprawiedliwia takiej operacji, żeby zabrać wszystkim. Podobna zapaść finansowa dopadła kiedyś Islandię, ale tam rząd pozwolił bankom zbankrutować, i teraz Islandia wychodzi na prostą. Cypr ma nieszczęście być w UE, więc "trojka" naciska i forsuje swoje pomysły" - mówi Łukasz Warzecha.

Według Piotra Zaremby, publicysty Tygodnika " Sieci" nie można do końca potępiać tego, ze struktury unijne próbują przeforsować na Cyprze swoje pomysły, choć niektóre sposoby można uznać za zbyt drastyczne.

"Jeśli ktoś pomaga, to może wymagać, ale takie opodatkowanie depozytów jest drastycznym zabiegiem, to jest rodzaj naderwania zaufania tych ludzi do instytucji, do banków. Ale ważniejsze jest pytanie o przyczyny tego, co się teraz na Cyprze i w tej część b dzieje. Kto odpowiada za te kwasi-bankructwa różnych krajów? Przecież jest wspólnota, czyli jest współodpowiedzialność, kto zatem za to odpowiada?" - pytał Piotr Zaremba.

WIĘCEJ NA wPolityce.pl - link TUTAJ

źródło: wPolityce.pl/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook