Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Salon dziennikarski: Dokąd zmierza Marsz Niepodległości?

15.11.2014

Dokąd zmierza Marsz Niepodległości? O tym, ale również o problemie wojny toczącej się na Ukrainie rozmawiali goście Jacka Karnowskiego w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

We wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl wzięli udział ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, publicyści tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl oraz Arkadiusz Gołębiewski, reżyser wielu filmów, m. in. „Kwatery Ł” i „Dzieci Kwatery Ł”.

Ks. Henryk Zieliński zauważył, że na Marsz Niepodległości przychodzi wiele rodzin, z małymi dziećmi. Duchowny wskazuje na dwie kwestie:

„Inną kwestią jest czoło pochodu, gdzie na sam przód wychodzą ludzie, którzy - być może – chcą się bić z policją. Jednak zupełnie co innego dzieje się w środku pochodu, gdzie panuje rodzinna i spokojna atmosfera i ci ludzie maszerujący w tym miejsc, nie wiedzą dlaczego marsz się zatrzymał” - mówił ks. Zieliński, dodając, że dopiero w telewizji, większa część uczestników pochodu, widzi obrazki z bójek.

Zdaniem Łukasz Warzechy Marsz Niepodległości stał się imprezą partyjną, odbywającą się pod egidą Ruchu Narodowego. Publicysta tygodnika „wSieci” zadał pytanie, skąd się biorą uczestnicy marszu?

„W dniu samego marszu, nie było osoby, która by nie mówiła, że to uczestnicy marszu robią awantury. Zawsze się pojawia stwierdzenie, że to jakaś grupa, która się dołączyła osobna do uczestników z marszu. Jest to jakaś zmiana w stosunku do poprzednich edycji marszu” - mówił Warzecha.

Publicysta Piotr Zaremba podkreślił, że bardzo ważną grupa patriotyczna, którą jest Prawo i Sprawiedliwość została wypchnięta z obchodów.

„W tej chwili mamy do czynienia z coraz liczniejszym, przedpołudniowym marszem prezydenckim, popołudniu idą narodowcy, którzy przyjęli w tym roku trasę endecką, a Jarosław Kaczyński wyemigrował do Krakowa” - wyliczał Zaremba.

I dodał:

„Ja byłem na paru marszach organizowanych przez PiS i tam nie dochodziło do tego typu sytuacji jak na Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców. Jeżeli ktoś mówi „prowokacja policyjna”, to ja zapytam: czy władzom nie zależałoby, aby właśnie na marszu PiS doprowadzić do łupaniny?” - mówił publicysta tygodnika „wSieci”.

W audycji rozmawiano również o coraz trudniejszej sytuacji na Ukrainie, bowiem doniesienia mówią, że Rosja ściąga posiłki na tereny zajęte przez separatystów. Co dalej z Rosją, czy Moskwa uderzy?

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, obecnie panuje klimat do uderzenia Rosji na Ukrainę:

„Wystarczy wziąć pod uwagę wypowiedzi doradców poprzednich prezydentów USA, który mówią, że nie wzięto pod uwagę interesów Rosji, co daje Rosjanom przyzwolenie aby pójść dalej(...) kolejna sprawa to sposób działania Rosji. Oni testują zachowanie i reakcje międzynarodowe” - mówił duchowny, który dodał, iż nie wierzy w pogodzenie się Rosji i Ukrainy.

Piotr Zaremba zauważa istnieje możliwość regulacji na forum międzynarodowym a, świat nie robi nic, aby izolować Rosję:

„Rosja bierze udział w największych spotkaniach międzynarodowych, szczytach krajów najwyżej rozwiniętych i od takich przykładów, po przykłady imprez sportowych, świat pokazuje całkowitą nieudolność w działaniu” – mówił Zaremba.

Łukasz Warzecha zgodził się ws. dobrego klimatu dla rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, a jako przykład podał zachowane Niemiec:

„Kanclerz Angela Markel przeciwstawia się dalszemu sankcjonowaniu Rosji i nie ma na to zgody największych partnerów Rosji na Zachodzie. Wydaje mi się, że tutaj zadziałało pewne zmęczenie opinii publicznej, a Putin doskonale sobie to wkalkulował do swojej strategii” - zaznaczył publicysta.

I dodał:

„Widzę ogromną różnicę między reakcją Zachodu, na pierwszą agresję rosyjską na Ukrainę, a obecnym zachowaniem rządzących. Wówczas był pewien wstrząs i wtedy zdecydowano – w końcu – aby wprowadzić sankcje mające wpływ na elity Rosyjskie. Teraz w zasadzie, nie dzieje się nic” - mówił Łukasz Warzecha.

Radio Warszawa, lz  

Słowa kluczowe:

salon

,

Warzecha

,

Zaremba

,

rosjanie

,

Zieliński

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook