Jedynie prawda jest ciekawa


Salon dziennikarski: Dokąd zmierza Marsz Niepodległości?

15.11.2014

Dokąd zmierza Marsz Niepodległości? O tym, ale również o problemie wojny toczącej się na Ukrainie rozmawiali goście Jacka Karnowskiego w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

We wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl wzięli udział ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, publicyści tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl oraz Arkadiusz Gołębiewski, reżyser wielu filmów, m. in. „Kwatery Ł” i „Dzieci Kwatery Ł”.

Ks. Henryk Zieliński zauważył, że na Marsz Niepodległości przychodzi wiele rodzin, z małymi dziećmi. Duchowny wskazuje na dwie kwestie:

„Inną kwestią jest czoło pochodu, gdzie na sam przód wychodzą ludzie, którzy - być może – chcą się bić z policją. Jednak zupełnie co innego dzieje się w środku pochodu, gdzie panuje rodzinna i spokojna atmosfera i ci ludzie maszerujący w tym miejsc, nie wiedzą dlaczego marsz się zatrzymał” - mówił ks. Zieliński, dodając, że dopiero w telewizji, większa część uczestników pochodu, widzi obrazki z bójek.

Zdaniem Łukasz Warzechy Marsz Niepodległości stał się imprezą partyjną, odbywającą się pod egidą Ruchu Narodowego. Publicysta tygodnika „wSieci” zadał pytanie, skąd się biorą uczestnicy marszu?

„W dniu samego marszu, nie było osoby, która by nie mówiła, że to uczestnicy marszu robią awantury. Zawsze się pojawia stwierdzenie, że to jakaś grupa, która się dołączyła osobna do uczestników z marszu. Jest to jakaś zmiana w stosunku do poprzednich edycji marszu” - mówił Warzecha.

Publicysta Piotr Zaremba podkreślił, że bardzo ważną grupa patriotyczna, którą jest Prawo i Sprawiedliwość została wypchnięta z obchodów.

„W tej chwili mamy do czynienia z coraz liczniejszym, przedpołudniowym marszem prezydenckim, popołudniu idą narodowcy, którzy przyjęli w tym roku trasę endecką, a Jarosław Kaczyński wyemigrował do Krakowa” - wyliczał Zaremba.

I dodał:

„Ja byłem na paru marszach organizowanych przez PiS i tam nie dochodziło do tego typu sytuacji jak na Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców. Jeżeli ktoś mówi „prowokacja policyjna”, to ja zapytam: czy władzom nie zależałoby, aby właśnie na marszu PiS doprowadzić do łupaniny?” - mówił publicysta tygodnika „wSieci”.

W audycji rozmawiano również o coraz trudniejszej sytuacji na Ukrainie, bowiem doniesienia mówią, że Rosja ściąga posiłki na tereny zajęte przez separatystów. Co dalej z Rosją, czy Moskwa uderzy?

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, obecnie panuje klimat do uderzenia Rosji na Ukrainę:

„Wystarczy wziąć pod uwagę wypowiedzi doradców poprzednich prezydentów USA, który mówią, że nie wzięto pod uwagę interesów Rosji, co daje Rosjanom przyzwolenie aby pójść dalej(...) kolejna sprawa to sposób działania Rosji. Oni testują zachowanie i reakcje międzynarodowe” - mówił duchowny, który dodał, iż nie wierzy w pogodzenie się Rosji i Ukrainy.

Piotr Zaremba zauważa istnieje możliwość regulacji na forum międzynarodowym a, świat nie robi nic, aby izolować Rosję:

„Rosja bierze udział w największych spotkaniach międzynarodowych, szczytach krajów najwyżej rozwiniętych i od takich przykładów, po przykłady imprez sportowych, świat pokazuje całkowitą nieudolność w działaniu” – mówił Zaremba.

Łukasz Warzecha zgodził się ws. dobrego klimatu dla rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, a jako przykład podał zachowane Niemiec:

„Kanclerz Angela Markel przeciwstawia się dalszemu sankcjonowaniu Rosji i nie ma na to zgody największych partnerów Rosji na Zachodzie. Wydaje mi się, że tutaj zadziałało pewne zmęczenie opinii publicznej, a Putin doskonale sobie to wkalkulował do swojej strategii” - zaznaczył publicysta.

I dodał:

„Widzę ogromną różnicę między reakcją Zachodu, na pierwszą agresję rosyjską na Ukrainę, a obecnym zachowaniem rządzących. Wówczas był pewien wstrząs i wtedy zdecydowano – w końcu – aby wprowadzić sankcje mające wpływ na elity Rosyjskie. Teraz w zasadzie, nie dzieje się nic” - mówił Łukasz Warzecha.

Radio Warszawa, lz  

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook