Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Salon dziennikarski: Dokąd zmierza Marsz Niepodległości?

15.11.2014

Dokąd zmierza Marsz Niepodległości? O tym, ale również o problemie wojny toczącej się na Ukrainie rozmawiali goście Jacka Karnowskiego w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3.

We wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl wzięli udział ks. Henryk Zieliński z tygodnika „Idziemy”, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, publicyści tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl oraz Arkadiusz Gołębiewski, reżyser wielu filmów, m. in. „Kwatery Ł” i „Dzieci Kwatery Ł”.

Ks. Henryk Zieliński zauważył, że na Marsz Niepodległości przychodzi wiele rodzin, z małymi dziećmi. Duchowny wskazuje na dwie kwestie:

„Inną kwestią jest czoło pochodu, gdzie na sam przód wychodzą ludzie, którzy - być może – chcą się bić z policją. Jednak zupełnie co innego dzieje się w środku pochodu, gdzie panuje rodzinna i spokojna atmosfera i ci ludzie maszerujący w tym miejsc, nie wiedzą dlaczego marsz się zatrzymał” - mówił ks. Zieliński, dodając, że dopiero w telewizji, większa część uczestników pochodu, widzi obrazki z bójek.

Zdaniem Łukasz Warzechy Marsz Niepodległości stał się imprezą partyjną, odbywającą się pod egidą Ruchu Narodowego. Publicysta tygodnika „wSieci” zadał pytanie, skąd się biorą uczestnicy marszu?

„W dniu samego marszu, nie było osoby, która by nie mówiła, że to uczestnicy marszu robią awantury. Zawsze się pojawia stwierdzenie, że to jakaś grupa, która się dołączyła osobna do uczestników z marszu. Jest to jakaś zmiana w stosunku do poprzednich edycji marszu” - mówił Warzecha.

Publicysta Piotr Zaremba podkreślił, że bardzo ważną grupa patriotyczna, którą jest Prawo i Sprawiedliwość została wypchnięta z obchodów.

„W tej chwili mamy do czynienia z coraz liczniejszym, przedpołudniowym marszem prezydenckim, popołudniu idą narodowcy, którzy przyjęli w tym roku trasę endecką, a Jarosław Kaczyński wyemigrował do Krakowa” - wyliczał Zaremba.

I dodał:

„Ja byłem na paru marszach organizowanych przez PiS i tam nie dochodziło do tego typu sytuacji jak na Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców. Jeżeli ktoś mówi „prowokacja policyjna”, to ja zapytam: czy władzom nie zależałoby, aby właśnie na marszu PiS doprowadzić do łupaniny?” - mówił publicysta tygodnika „wSieci”.

W audycji rozmawiano również o coraz trudniejszej sytuacji na Ukrainie, bowiem doniesienia mówią, że Rosja ściąga posiłki na tereny zajęte przez separatystów. Co dalej z Rosją, czy Moskwa uderzy?

Zdaniem ks. Henryka Zielińskiego, obecnie panuje klimat do uderzenia Rosji na Ukrainę:

„Wystarczy wziąć pod uwagę wypowiedzi doradców poprzednich prezydentów USA, który mówią, że nie wzięto pod uwagę interesów Rosji, co daje Rosjanom przyzwolenie aby pójść dalej(...) kolejna sprawa to sposób działania Rosji. Oni testują zachowanie i reakcje międzynarodowe” - mówił duchowny, który dodał, iż nie wierzy w pogodzenie się Rosji i Ukrainy.

Piotr Zaremba zauważa istnieje możliwość regulacji na forum międzynarodowym a, świat nie robi nic, aby izolować Rosję:

„Rosja bierze udział w największych spotkaniach międzynarodowych, szczytach krajów najwyżej rozwiniętych i od takich przykładów, po przykłady imprez sportowych, świat pokazuje całkowitą nieudolność w działaniu” – mówił Zaremba.

Łukasz Warzecha zgodził się ws. dobrego klimatu dla rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, a jako przykład podał zachowane Niemiec:

„Kanclerz Angela Markel przeciwstawia się dalszemu sankcjonowaniu Rosji i nie ma na to zgody największych partnerów Rosji na Zachodzie. Wydaje mi się, że tutaj zadziałało pewne zmęczenie opinii publicznej, a Putin doskonale sobie to wkalkulował do swojej strategii” - zaznaczył publicysta.

I dodał:

„Widzę ogromną różnicę między reakcją Zachodu, na pierwszą agresję rosyjską na Ukrainę, a obecnym zachowaniem rządzących. Wówczas był pewien wstrząs i wtedy zdecydowano – w końcu – aby wprowadzić sankcje mające wpływ na elity Rosyjskie. Teraz w zasadzie, nie dzieje się nic” - mówił Łukasz Warzecha.

Radio Warszawa, lz  

Słowa kluczowe:

salon

,

Warzecha

,

Zaremba

,

rosjanie

,

Zieliński

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook