Jedynie prawda jest ciekawa


Salon Dziennikarski: "Decyzje NPW to decyzje polityczne"

28.03.2015

"To próba prowokowania przed wyborami i rocznicą 10 kwietnia."

W „Salonie Dziennikarskim Floriańska 3” zaproszeni goście dyskutowali na temat ostatniej konferencji Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

„Uderzyło mnie zdanie prokuratorów, którzy mówią, że samolot uderzył w ziemię w całości – dlaczego nie ma krateru, skoro tam było bagno, a zwęglone szczątki rozrzucone są nawet paręset metrów wcześniej?” – powiedziała Teresa Bochwic.

„Kampania wyborcza to jedno, a drugie to, że zbliża się piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Coś wreszcie trzeba pokazać, więc prokuratura pokazała, co ma... Tzw. „mięsem” dla ludu było rzucenie opinii kontrolerów rosyjskich. Mamy dziś konflikt, więc można mówić o Rosjanach – a nic im nie grozi.” – dodała dziennikarka.

Piotr Skwieciński zwrócił uwagę na zadziwiającą woltę wojskowych prokuratorów.

„Zwróciłbym uwagę na wątek kontrolerów – jak przyjrzeć się temu, jak szło to polskie śledztwo, to oskarżenie polskich pilotów jest logiczne – taka była logika polskiego śledztwa, ku temu to szło. A to że zostali oskarżeni kontrolerzy było wątkiem bardzo pobocznym – i spośród nas nie byłoby wielu, którzy stwierdziliby, że będzie oskarżenie wobec Rosjan.” – powiedział zastępca redaktora naczelnego tygodnika „wSieci”.

„Decyzje NPW – podobnie jak decyzje komisji Millera – są decyzjami politycznymi. Że skoro oskarżamy polskich pilotów, to na drugą nogę dajemy rosyjskich kontrolerów...” -  mówi Skwieciński.

Piotr Skwieciński twierdzi, że możemy być świadkami prowokowania przed wyborami.

„To próba prowokowania przed wyborami i rocznicą 10 kwietnia. Podobno strona polska przychyliła się do postulatu strony rosyjskiej, by rozmowy w Grupie podjąć na nowo 10 kwietnia jest prowokacją – i musiała wyjść ze strony polskiej. Tutaj chodzi o sprowokowanie PiS do gwałtownych procesów – po co? Ano po to, by postraszyć społeczeństwo tym, że przyjdzie do władzy straszny Kaczor i wypowie wojnę Rosji w zemście za Smoleńsk.” – stwierdził Skwieciński.

Do sprawy odniósł się także Łukasz Warzecha. Publicysta „wSieci” wspomniał m.in. o sprawie wraku Tupolewa.

 „Wnioski prokuratury niczego nie rozstrzygają – ja w tej sprawie nadal pozostaję agnostykiem. Przy tak poważnej katastrofie absolutnie niezbędną rzeczą jest szczegółowe zbadanie wraku, rekonstrukcja go.” – powiedział Warzecha.

„Wniosek, któremu bym się przyglądał to kwestia organizacji pracy w 36. pułku – myślę, że ten wątek wniosków prokuratury jest całkiem dobrze uzasadniony. Wreszcie kontekst polityczny tej konferencji – z punktu widzenia technologii politycznej, to widziałem oczyma wyobraźni dołujące słupki Dudy. To bardzo prosta zależność – jeśli kandydat PiS walczy o szerszy elektorat, to każda minuta >>pokazywania Macierewicza<< to kolejne setne punktów procentowych mniej.” – dodał Warzecha.

Łukasz Warzecha uważa, że w kampanii wyborczej nie powinna być eksponowana postać Antoniego Macierewicza.

„Są politycy, którzy mają różny wizerunek. Nie oceniam tego, co mówił merytorycznie Macierewicz, ale to polityk, który ma dla mnóstwa ludzi drażniący wizerunek. Jeżeli cała ta seria prowokujących gestów się potwierdzi i odpowiadał na to będzie Antoni Macierewicz, to będzie to błąd strategiczny.” – powiedział dziennikarz „wSieci” i wPolityce.pl

Na inny aspekt sprawy uwagę zwrócił ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny „Idziemy”.

„Platforma chciała i musiała dać sygnał, nie tylko wobec elektoratu w Polsce, że nie jesteśmy przed Rosją na kolanach i możemy oskarżyć kontrolerów. To listek figowy, który ma oznaczać, że głosowanie przeciwko międzynarodowej komisji ws. 10/04 wynika z tego, że sami sobie radzimy z tym tematem.”- powiedział ksiądz Zieliński.

mly/radiowarszawa.com.pl

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook