Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Zamiast pieniędzy wykreowano nadzwyczajny dług publiczny

05.09.2013

Trzeba uczciwie powiedzieć, że emerytury w Polsce będą coraz niższe, dlatego każdy z nas powinien również sam zadbać o przyszłość własnych świadczeń emerytalnych. Obecnie żaden dziś i w przyszłości rząd nie może nam tego zagwarantować - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Andrzej Sadowskiekonomista, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział przesunięcie obligacyjnej części składki do ZUS, natomiast inwestowanie w akcje ma być dobrowolne. Co ta decyzja oznacza dla polskich finansów i dla każdego przyszłego emeryta?
Andrzej Sadowski: Warto zacząć od tego, że mimo iż obie strony publicznego sporu i debaty nt. systemu emerytalnego przedstawiają pieniądze w ZUS-ie i OFE jako nasze – pieniądze obywateli – to w obydwu tych instytucjach to nie są nasze pieniądze zgodnie z polskim prawem. Ponadto nie ma tam jakichkolwiek pieniędzy. W ZUS-ie są tylko zapisy elektroniczne na naszych kontach, a w OFE są zobowiązania – papiery dłużne, akcje, które trzeba wykupić aby wypłacić emerytury. To co rząd próbuje dzisiaj powoli korygować, to skutki wielkiej kapitałowej reformy emerytalnej z roku 1998.

Wszyscy pamiętamy jak wówczas fundusze zachęcały wizją „bogatej” emerytury.
Wtedy gdy pieniądze w 100 procentach trafiały do ZUS-u, któremu nie wystarczało na wypłatę emerytur i trzeba było zwiększać deficyt tej instytucji - tak na prawdę finansów publicznych – podzielono pieniądze między ZUS-em a OFE. Nagle okazało się, że jest gigantyczny dług publiczny, dodatkowo sztucznie wygenerowany. Dziś rząd próbuje to skorygować, dokonując rzeczy, która dotychczas nie mieściła się w głowie, a która rozpoczyna fundamentalną zmianę systemu emerytalnego. Rząd przyznał obywatelom niezwykle, bo skromne- ale jednak prawo wyboru gdzie te pieniądze mają funkcjonować – czy w ZUS-ie czy w OFE.

Prawo wyboru polega na tym, że jeżeli po trzech miesiącach Polscy nie wybiorą pomiędzy ZUS-em ,a OFE, to pieniądze z automatu przejdą do ZUS- u. Wiele osób zapewne nie podejmie takiej decyzji. Czy to może zaszkodzić OFE?
Dotychczas to fundusze korzystały z takiego prawa i nikt tego publicznie nie podnosił. Do tej pory Polak, który nie wybrał funduszu emerytalnego był losowany - do którego pieniądze trafią. To odbywa się tak jak kiedyś pod zaborami losowano udział Polaków w obcych armiach. Rząd przyznał nader skromne prawo wyboru, ale to początek drogi do wielkich zmian, gdzie mam nadzieje, że Polacy wreszcie odzyskają kontrolą nad swoimi pieniędzmi.

Czy jest to możliwe w dobie stale trwającego kryzysu?
Jeżeli dzisiaj dokonano takiego wyłomu, gdzie wszystko było przymusowe, należy się liczyć z tym, że prędzej czy później wywalczymy takie prawo. Każdy obywatel powinien mieć możliwość decydowania, nie tylko czy jego pieniądze są w ZUS, OFE ale może w innym miejscu pracują na jego emeryturę.

Czy jest szansa, że obecna zmiana przyczyni się do zwiększenia tych emerytur?
Trzeba uczciwie powiedzieć, że emerytury w Polsce będą coraz niższe, dlatego każdy z nas powinien również sam zadbać o przyszłość własnych świadczeń emerytalnych. Obecnie żaden dziś i w przyszłości rząd nie może nam tego zagwarantować.

Czy możemy dopatrzeć się jakiś plusów tych zmian?
Ten rząd jako jedyny po kilkunastu latach rozpoczyna proces, który ma system emerytalny zmienić. Reformy z roku 98, których twórcy dzisiaj przemilczają oczywiste fakty, nie zakładały zwiększenia emerytury obywatela, aby wypoczywał na gorących plażach pod palmami, co oszukańczo przedstawiały reklamy emitowane w telewizji. Tamte reformy zostały wprowadzone, aby zmniejszyć zobowiązania emerytalne polskiego rządu, a pomysł z OFE wiązał się z tym, że w wyniku hazardowej gdy funduszy na giełdzie pieniądze dodatkowo wykreowane miały zrekompensować obniżone świadczenia emerytalne ZUS-u – jednak tak się nie stało. Zamiast pieniędzy wykreowano nadzwyczajny dług publiczny, który ciąży nad finansami naszego kraju.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook