Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Zamiast pieniędzy wykreowano nadzwyczajny dług publiczny

05.09.2013

Trzeba uczciwie powiedzieć, że emerytury w Polsce będą coraz niższe, dlatego każdy z nas powinien również sam zadbać o przyszłość własnych świadczeń emerytalnych. Obecnie żaden dziś i w przyszłości rząd nie może nam tego zagwarantować - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Andrzej Sadowskiekonomista, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział przesunięcie obligacyjnej części składki do ZUS, natomiast inwestowanie w akcje ma być dobrowolne. Co ta decyzja oznacza dla polskich finansów i dla każdego przyszłego emeryta?
Andrzej Sadowski: Warto zacząć od tego, że mimo iż obie strony publicznego sporu i debaty nt. systemu emerytalnego przedstawiają pieniądze w ZUS-ie i OFE jako nasze – pieniądze obywateli – to w obydwu tych instytucjach to nie są nasze pieniądze zgodnie z polskim prawem. Ponadto nie ma tam jakichkolwiek pieniędzy. W ZUS-ie są tylko zapisy elektroniczne na naszych kontach, a w OFE są zobowiązania – papiery dłużne, akcje, które trzeba wykupić aby wypłacić emerytury. To co rząd próbuje dzisiaj powoli korygować, to skutki wielkiej kapitałowej reformy emerytalnej z roku 1998.

Wszyscy pamiętamy jak wówczas fundusze zachęcały wizją „bogatej” emerytury.
Wtedy gdy pieniądze w 100 procentach trafiały do ZUS-u, któremu nie wystarczało na wypłatę emerytur i trzeba było zwiększać deficyt tej instytucji - tak na prawdę finansów publicznych – podzielono pieniądze między ZUS-em a OFE. Nagle okazało się, że jest gigantyczny dług publiczny, dodatkowo sztucznie wygenerowany. Dziś rząd próbuje to skorygować, dokonując rzeczy, która dotychczas nie mieściła się w głowie, a która rozpoczyna fundamentalną zmianę systemu emerytalnego. Rząd przyznał obywatelom niezwykle, bo skromne- ale jednak prawo wyboru gdzie te pieniądze mają funkcjonować – czy w ZUS-ie czy w OFE.

Prawo wyboru polega na tym, że jeżeli po trzech miesiącach Polscy nie wybiorą pomiędzy ZUS-em ,a OFE, to pieniądze z automatu przejdą do ZUS- u. Wiele osób zapewne nie podejmie takiej decyzji. Czy to może zaszkodzić OFE?
Dotychczas to fundusze korzystały z takiego prawa i nikt tego publicznie nie podnosił. Do tej pory Polak, który nie wybrał funduszu emerytalnego był losowany - do którego pieniądze trafią. To odbywa się tak jak kiedyś pod zaborami losowano udział Polaków w obcych armiach. Rząd przyznał nader skromne prawo wyboru, ale to początek drogi do wielkich zmian, gdzie mam nadzieje, że Polacy wreszcie odzyskają kontrolą nad swoimi pieniędzmi.

Czy jest to możliwe w dobie stale trwającego kryzysu?
Jeżeli dzisiaj dokonano takiego wyłomu, gdzie wszystko było przymusowe, należy się liczyć z tym, że prędzej czy później wywalczymy takie prawo. Każdy obywatel powinien mieć możliwość decydowania, nie tylko czy jego pieniądze są w ZUS, OFE ale może w innym miejscu pracują na jego emeryturę.

Czy jest szansa, że obecna zmiana przyczyni się do zwiększenia tych emerytur?
Trzeba uczciwie powiedzieć, że emerytury w Polsce będą coraz niższe, dlatego każdy z nas powinien również sam zadbać o przyszłość własnych świadczeń emerytalnych. Obecnie żaden dziś i w przyszłości rząd nie może nam tego zagwarantować.

Czy możemy dopatrzeć się jakiś plusów tych zmian?
Ten rząd jako jedyny po kilkunastu latach rozpoczyna proces, który ma system emerytalny zmienić. Reformy z roku 98, których twórcy dzisiaj przemilczają oczywiste fakty, nie zakładały zwiększenia emerytury obywatela, aby wypoczywał na gorących plażach pod palmami, co oszukańczo przedstawiały reklamy emitowane w telewizji. Tamte reformy zostały wprowadzone, aby zmniejszyć zobowiązania emerytalne polskiego rządu, a pomysł z OFE wiązał się z tym, że w wyniku hazardowej gdy funduszy na giełdzie pieniądze dodatkowo wykreowane miały zrekompensować obniżone świadczenia emerytalne ZUS-u – jednak tak się nie stało. Zamiast pieniędzy wykreowano nadzwyczajny dług publiczny, który ciąży nad finansami naszego kraju.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook