Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Więcej ZUS, to mniej pracy

10.10.2012

"Jeżeli premier podejmie decyzje związane z tzw. ozusowaniem umów cywilno-prawnych, to opodatkowanie pracy w Polsce jeszcze wzrośnie, a tym samym wzrośnie bezrobocie - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk. info: Czy objęcie podatkiem ZUS wszystkich umów o pracę będzie korzystne dla pracowników? Jak odbuduje się na rynku pracy?

Andrzej Sadowski: W raportach polskiego rządu można wyczytać, że głównym źródłem bezrobocia w Polsce jest wysokie opodatkowanie pracy. Jeżeli premier podejmie taką decyzję związane z tzw. ozusowaniem umów to znaczy, że w Polsce opodatkowanie pracy jeszcze wzrośnie, a tym samym wzrośnie bezrobocie. Stąd jest to działanie jednoznacznie negatywne, szkodliwe społecznie, pozbawi ono zwłaszcza młodych ludzi, którzy dzisiaj z trudem znaleźli pracę na podstawie umów cywilno-prawnych i zmusi do przejścia do gospodarki nierejestrowanej albo wyjazdu z kraju. A to jest już poważnym społecznym i społeczno-gospodaczym problemem. Nie można mówić, że nie miało się świadomości, że takie działanie wywołuje negatywne skutki, bo pan premier ostatnio zauważył w jednej ze swoich publicznych wypowiedzi, że nie będzie podwyżki wynagrodzenia minimalnego, bo to jednak ma negatywny wpływ na rynek pracy i zmniejsza rynek dostępnej pracy. A więc tym samym działanie polegające na opodatkowaniu umów cywilnoprawnym ZUS-em niewątpliwie zmniejszy w Polsce dostęp do legalnie wykonywanej pracy.

Ale może jednak oskładkowanie "umów śmieciowych" jest potrzebne? Przecież całe rzesze ludzi pracują bez żadnego zabezpieczenia na przyszłość,bez składek emerytalnych i ubezpieczenia zdrowotnego. Często przypominają o tym związki zawodowe...

Nie ma w Polsce problemu "umów śmieciowych". To są umowy cywilno-prawne. Ci, którzy używają terminu "umowy śmieciowe" nie znają Konstytucji, która gwarantuje swobodę zawierania umów. W Polsce jest problem wysokiego opodatkowania pracy. Praca w Polsce jest opodatkowana tak wysoko jak wódka i papierosy, czyli podatkiem kilkudziesięcio procentowym. Stąd nawet młodzi ludzie, którzy pracują na umowę o pracę, czyli tzw. "umowę etatową" maja tak małe możliwości odkładania na emeryturę, bo kilkadziesiąt procent zabiera mu rząd w formie ZUS-u, składek i podatków. Toteż problemem nie są umowy cywilno-prawne. To jest jawna dezinformacja opinii publicznej przez związek zawodowy "Solidarność" i jej lidera. Zresztą pan Duda, gdy był wiceprzewodniczącym Dolnośląskiej Solidarności – wiele lat temu - wskazywał, że głównym problemem w Polsce związanym z bezrobociem w Polsce jest właśnie wysokie opodatkowanie pracy. A nałożenie podatku na umowy cywilno prawne bez wątpienia jeszcze je zwiększy.

Czy nie jest paradoksem, że tego typu zmiany szykuje rząd PO z premierem, który wywodzi się z Kongresu Liberalno Demokratycznego – formacji, które miały programową wolność gospodarczą na sztandarach? Czemu to może służyć?

Od wprowadzenia tego typu rozwiązań i haseł nie zdobędzie się elekt6ratu, bo elektorat zwłaszcza ten młody, bardzo szybko się przekona, że takie decyzje pozbawiły go szansy na uczciwą i oficjalną pracę. To jest to rozwiązanie, które szkodzi młodym ludziom, którzy takim zaufaniem tak długo i tak wiernie obdarzali obecnego premiera.

not: ansa

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook