Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Warszawa miała inne opcje

11.04.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowski, z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Europejski Bank Inwestycyjny udzielił wsparcia w wysokości 1 mld zł (ok. 238 mln euro) na budowę centralnego odcinka drugiej nitki warszawskiego metra. Warszawa wzięła kolejny kredyt. Jak pan to ocenia?

Andrzej Sadowski: Sprawa finansowania takich inwestycji to sprawa wyboru. Warszawa miała inne sposoby i możliwości. Ma bowiem na przykład dużo mienia, firm, które nie muszą być w gestii samorządu. Miasto ma przedsiębiorstwo taksówkowe, ma wiele nieruchomości. Zarządzanie tym pochłania wiele pieniędzy. Armia urzędników w ratuszu zajmuje się jedynie zarządzaniem mieniem. Można zatem brać kredyty albo np. sprzedawać coś, co nie musi być w gestii władz, a dodatkowo pochłania coraz więcej środków. Miasto mogło zdobyć te pieniądze nie zwiększając zadłużenia. Jednak to wymaga publicznej debaty i pokazania alternatywy. W takich organizmach samorządowych, jakim jest Warszawa, leżących w innych krajach prowadzi się publiczne debaty. Mówi się ludziom: możemy podwyższyć podatek, możemy sprzedać co mamy, albo wziąć kredyt, który potem będziemy musieli spłacać. Tego typu decyzje w Polsce są jednak podejmowane w inny sposób, bez udziału opinii publicznej.

Słyszymy, że sytuacja budżetowa Warszawa jest zła. Co w tej sytuacji może oznaczać wzięcie kredytu?

Rzeczywiście słyszymy, że z finansami publicznymi jest coraz gorzej. Możemy się spodziewać w związku z tym, że będą rosły wszelkie opłaty zależne od władz samorządowych.

Gdzie miasto może szukać pieniędzy na spłatę kredytu?

Przede wszystkim może i powinno zracjonalizować własne koszty, własny budżet. Do tej pory jednak nie było o tym mowy. Nie widać, nie słychać, by w ogóle ktoś się zastanawiał nad takim krokiem. A przecież racjonalizacja budżetu dałaby środki na część spłaty kredytu.

W Polsce da się inwestować bez zagranicznego kapitału?

To znów zależy od szczegółowej analizy, uczciwego wyboru opcji, wyboru możliwości. Na każdego, kto podejmuje tego typu działania, czeka ciężka analityczna praca. Trzeba znaleźć najmniej kosztowną opcję i podjąć decyzję. Jeśli taką analizę przeprowadzili urzędnicy samorządowi, to powinni swoje prace ujawnić. To byłoby działanie bardzo zasadne i wzmocniłoby transparentność władz. Władza powinna wysyłać jasny i klarowny sygnał do wyborców. Jeśli tego, nie ma, to znaczy, że wybory samorządowców w tej sprawie nie są do końca takie, jak powinny być w demokracji. Władze powinny informować i przekonywać do swoich racji. W tej sprawie chodzi przecież o spore zadłużenie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sliwers/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook