Jedynie prawda jest ciekawa

Sadowski: to nie kryzys, to rezultat

24.06.2014

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim, z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: W jednej z rozmów, ujawnionych ostatnio przez media, prezes Orlenu przytacza rozmowę z Donaldem Tuskiem, która sugeruje, że rząd manipulował ceną benzyny przed wyborami. W 2011 roku, już po wyborach, szef rządu miał przyznać, że „teraz to benzyna może być po 7 zł”. Jak Pan to ocenia? Rząd mógł manipulować ceną paliwa?

Andrzej Sadowski: Sytuacja przypomina PRL. W PRL-u ustalano wszystkie ceny, łącznie z ceną kiełbasy i szynki. I to był element „kiełbasy wyborczej”. Kiełbasa pojawiała się w sklepach i była tańsza, gdy obradowało Plenum czy były wybory. W III RP rynek żywności jest rynkiem wolnym. Producentów jest bez liku, jest konkurencja. Więc rząd nie może już oferować kiełbasy. Natomiast tam, gdzie rząd utrzymał monopole, gdzie panuje koncentracja rynku, gdzie ma udziały, może tak robić. To jest różnica. Tam, gdzie działa rynek, trudno politykom manipulować cenami i ustawiać je pod swoje cele polityczne. Tam, gdzie monopol jest, ryzyko i prawdopodobieństwo takich zachowań jest wysokie.

Jakie są najważniejsze wnioski płynące z dotychczasowego przebiegu afery?

Zwracam uwagę na to, że prywatyzacja w Polsce trwa już trzecią dekadę. I żadna z partii politycznych nie chce wycofać państwa z gospodarki. Warto natomiast przypomnieć, że jednym z żądań „Solidarności” z lat 80. było wycofanie PZPR z zakładów pracy. Związek wskazywał, że to jedynie szkodzi funkcjonowaniu przedsiębiorstw. I dziś widać, że obecność rządu w spółkach i gospodarce szkodzi a nie pomaga.

Co zatem dalej powinno się stać? Jak uzdrowić sytuację i wyjść z tego kryzysu?

To nie jest sytuacja kryzysowa. Jak mówił Kisiel, to nie kryzys, to rezultat. Rezultat fatalnej konstytucji, która nie gwarantuje Polsce normalnej zasady trójpodziału władzy i równowagi tych władz, a także wzajemnej kontroli. Tego typu sytuacje, o których dowiedzieliśmy się z zapisów, są konsekwencją złej konstytucji. Ją należałoby zmienić, aby uzdrowić system w Polsce. To nie jest sprawa dymisji rządu, czy ministra. To jest kwestia fundamentalna, jeśli chodzi o zmianę w Polsce.

Bez szybkich zmian politycznych można doprowadzić do reformy systemu?

W 1988 czy 1989 roku system trwał w najlepsze, a mimo tego osiągnął szczyt nieefektywności. I pod wpływem działań społecznych doszło do zmiany systemu. Dziś trudno oczekiwać od polityków naprawy systemu. To przypominałoby hasło lewicy z 1990 roku, że tylko ten, kto zepsuł zegarek, może go naprawić... Ci, którzy zepsuli system nie są w stanie go zmienić. Politycy mogą zmienić ministrów, mogą zmienić polityków, ale nie zmienią systemu. Nie ma nawet takich propozycji. Politycy chcą jedynie dymisjonować, tylko po to, żeby system trwał w najlepsze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook