Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: to nie kryzys, to rezultat

24.06.2014

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim, z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: W jednej z rozmów, ujawnionych ostatnio przez media, prezes Orlenu przytacza rozmowę z Donaldem Tuskiem, która sugeruje, że rząd manipulował ceną benzyny przed wyborami. W 2011 roku, już po wyborach, szef rządu miał przyznać, że „teraz to benzyna może być po 7 zł”. Jak Pan to ocenia? Rząd mógł manipulować ceną paliwa?

Andrzej Sadowski: Sytuacja przypomina PRL. W PRL-u ustalano wszystkie ceny, łącznie z ceną kiełbasy i szynki. I to był element „kiełbasy wyborczej”. Kiełbasa pojawiała się w sklepach i była tańsza, gdy obradowało Plenum czy były wybory. W III RP rynek żywności jest rynkiem wolnym. Producentów jest bez liku, jest konkurencja. Więc rząd nie może już oferować kiełbasy. Natomiast tam, gdzie rząd utrzymał monopole, gdzie panuje koncentracja rynku, gdzie ma udziały, może tak robić. To jest różnica. Tam, gdzie działa rynek, trudno politykom manipulować cenami i ustawiać je pod swoje cele polityczne. Tam, gdzie monopol jest, ryzyko i prawdopodobieństwo takich zachowań jest wysokie.

Jakie są najważniejsze wnioski płynące z dotychczasowego przebiegu afery?

Zwracam uwagę na to, że prywatyzacja w Polsce trwa już trzecią dekadę. I żadna z partii politycznych nie chce wycofać państwa z gospodarki. Warto natomiast przypomnieć, że jednym z żądań „Solidarności” z lat 80. było wycofanie PZPR z zakładów pracy. Związek wskazywał, że to jedynie szkodzi funkcjonowaniu przedsiębiorstw. I dziś widać, że obecność rządu w spółkach i gospodarce szkodzi a nie pomaga.

Co zatem dalej powinno się stać? Jak uzdrowić sytuację i wyjść z tego kryzysu?

To nie jest sytuacja kryzysowa. Jak mówił Kisiel, to nie kryzys, to rezultat. Rezultat fatalnej konstytucji, która nie gwarantuje Polsce normalnej zasady trójpodziału władzy i równowagi tych władz, a także wzajemnej kontroli. Tego typu sytuacje, o których dowiedzieliśmy się z zapisów, są konsekwencją złej konstytucji. Ją należałoby zmienić, aby uzdrowić system w Polsce. To nie jest sprawa dymisji rządu, czy ministra. To jest kwestia fundamentalna, jeśli chodzi o zmianę w Polsce.

Bez szybkich zmian politycznych można doprowadzić do reformy systemu?

W 1988 czy 1989 roku system trwał w najlepsze, a mimo tego osiągnął szczyt nieefektywności. I pod wpływem działań społecznych doszło do zmiany systemu. Dziś trudno oczekiwać od polityków naprawy systemu. To przypominałoby hasło lewicy z 1990 roku, że tylko ten, kto zepsuł zegarek, może go naprawić... Ci, którzy zepsuli system nie są w stanie go zmienić. Politycy mogą zmienić ministrów, mogą zmienić polityków, ale nie zmienią systemu. Nie ma nawet takich propozycji. Politycy chcą jedynie dymisjonować, tylko po to, żeby system trwał w najlepsze.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook