Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: To może być szansa dla USA

01.10.2013

Miejmy nadzieje, że Kongres zamiast stale zwiększać wysokość zadłużenia, zacznie odrabiać lekcje i zredukuje wydatki rządowe - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info, ekonomista Andrzej Sadowski.

Stefczyk.info: Jak możemy w najprostszy sposób wytłumaczyć naszym czytelnikom wydarzenia, które obecnie mają miejsce w Stanach Zjednoczonych? Czy brak porozumienia w amerykańskim Kongresie może stanowić zagrożenie dla interesów Europy i Polski?

Andrzej Sadowski, ekonomista, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: Tego co się stało, nie można traktować tylko jako zagrożenie – ale również szansę. W trakcie dwóch kadencji prezydenta Baracka Obamy podobna sytuacja powtórzyła się już kilkakrotnie. Do tej pory w USA tylko leczono objawy – drukując kolejne pieniądze i zwiększając zadłużenie - natomiast w pewnym momencie trzeba dokonać zmian w postaci redukcji wydatków rządu federalnego, co jest nieuchronną rzeczą. Im bardziej zwiększa się zadłużenie rządu federalnego, tym większa jest siła obywatelskiego ruchu i takich ugrupowań jak TEA Party oraz ich sprzeciw przeciwko dalszemu zadłużaniu się Stanów Zjednoczonych.

Wspomniał pan o szansie. W czym ona się objawia?

Miejmy nadzieje, że Kongres zamiast stale zwiększać wysokość zadłużenia, zacznie odrabiać lekcje i zredukuje wydatki rządowe. Ostatnio np. o kilka miliardów zredukowano środki pomocowe dla obywateli USA w postaci kartek żywnościowych, ponieważ okazało się, że można właśnie za takie kartki kupować sobie homary. Niedawno w Kongresie przedstawiano patologie tego projektu i zagrożeń z nim związanych. Takich sytuacji jest wiele, a skrupulatne ograniczenia tych wydatków może poprawić sytuację finansową USA.

Rynki finansowe raczej nie są zaskoczone. Nie widać żadnych spadków na giełdzie związanych z decyzją Kongresu.

Na sytuację, która regularnie się powtarza – rynki przestają reagować. Rynki finansowe do tej porty reagowały w jeden sposób: rząd USA wydrukuje więcej pieniędzy i coś z nimi będzie trzeba zrobić. Wówczas w górę szły ceny surowców i na tym się kończyło.

Czy sytuacja w USA może niekorzystnie wpłynąć na polską gospodarkę?

Wzrost zadłużenia jest szkodliwy pod każdą szerokością geograficzną. W przypadku słabszych gospodarek w pewnym momencie zadłużenie przestaje być obsługiwane. Wystarczy wziąć za przykład Grecję. Ameryka tym różni się od innych gospodarek, że jest w stanie dać pieniądze na obsługę długu, choć i z tym są coraz większe problemy.

Jeżeli kongresmeni nie dojdą do porozumienia w kwestii deficytu budżetowego, to Stanom Zjednoczonym może grozić całkowita zapaść?

Przypomnijmy, że gospodarka USA z drugiej pozycji w rankingu najlepszy gospodarek świata, spadła na pozycję osiemnastą. To pokazuje, że zadłużenie tego kraju oraz interwencje rządu szkodzą gospodarce. Polityka wzrostu zadłużenia ma negatywne konsekwencje. Droga do upadku jest daleka i jeszcze jej wyraźnie nie widać. Ameryka w drugiej połowie lat 70-tych za prezydentury Cartera przeżyła sytuacje w której inflacja w skali roku wynosiła kilkanaście procent i na całym świecie był odwrót od dolara. To pokazuje, że pozycja lidera nigdy nie jest dana raz na zawsze.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook