Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: To może być szansa dla USA

01.10.2013

Miejmy nadzieje, że Kongres zamiast stale zwiększać wysokość zadłużenia, zacznie odrabiać lekcje i zredukuje wydatki rządowe - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info, ekonomista Andrzej Sadowski.

Stefczyk.info: Jak możemy w najprostszy sposób wytłumaczyć naszym czytelnikom wydarzenia, które obecnie mają miejsce w Stanach Zjednoczonych? Czy brak porozumienia w amerykańskim Kongresie może stanowić zagrożenie dla interesów Europy i Polski?

Andrzej Sadowski, ekonomista, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: Tego co się stało, nie można traktować tylko jako zagrożenie – ale również szansę. W trakcie dwóch kadencji prezydenta Baracka Obamy podobna sytuacja powtórzyła się już kilkakrotnie. Do tej pory w USA tylko leczono objawy – drukując kolejne pieniądze i zwiększając zadłużenie - natomiast w pewnym momencie trzeba dokonać zmian w postaci redukcji wydatków rządu federalnego, co jest nieuchronną rzeczą. Im bardziej zwiększa się zadłużenie rządu federalnego, tym większa jest siła obywatelskiego ruchu i takich ugrupowań jak TEA Party oraz ich sprzeciw przeciwko dalszemu zadłużaniu się Stanów Zjednoczonych.

Wspomniał pan o szansie. W czym ona się objawia?

Miejmy nadzieje, że Kongres zamiast stale zwiększać wysokość zadłużenia, zacznie odrabiać lekcje i zredukuje wydatki rządowe. Ostatnio np. o kilka miliardów zredukowano środki pomocowe dla obywateli USA w postaci kartek żywnościowych, ponieważ okazało się, że można właśnie za takie kartki kupować sobie homary. Niedawno w Kongresie przedstawiano patologie tego projektu i zagrożeń z nim związanych. Takich sytuacji jest wiele, a skrupulatne ograniczenia tych wydatków może poprawić sytuację finansową USA.

Rynki finansowe raczej nie są zaskoczone. Nie widać żadnych spadków na giełdzie związanych z decyzją Kongresu.

Na sytuację, która regularnie się powtarza – rynki przestają reagować. Rynki finansowe do tej porty reagowały w jeden sposób: rząd USA wydrukuje więcej pieniędzy i coś z nimi będzie trzeba zrobić. Wówczas w górę szły ceny surowców i na tym się kończyło.

Czy sytuacja w USA może niekorzystnie wpłynąć na polską gospodarkę?

Wzrost zadłużenia jest szkodliwy pod każdą szerokością geograficzną. W przypadku słabszych gospodarek w pewnym momencie zadłużenie przestaje być obsługiwane. Wystarczy wziąć za przykład Grecję. Ameryka tym różni się od innych gospodarek, że jest w stanie dać pieniądze na obsługę długu, choć i z tym są coraz większe problemy.

Jeżeli kongresmeni nie dojdą do porozumienia w kwestii deficytu budżetowego, to Stanom Zjednoczonym może grozić całkowita zapaść?

Przypomnijmy, że gospodarka USA z drugiej pozycji w rankingu najlepszy gospodarek świata, spadła na pozycję osiemnastą. To pokazuje, że zadłużenie tego kraju oraz interwencje rządu szkodzą gospodarce. Polityka wzrostu zadłużenia ma negatywne konsekwencje. Droga do upadku jest daleka i jeszcze jej wyraźnie nie widać. Ameryka w drugiej połowie lat 70-tych za prezydentury Cartera przeżyła sytuacje w której inflacja w skali roku wynosiła kilkanaście procent i na całym świecie był odwrót od dolara. To pokazuje, że pozycja lidera nigdy nie jest dana raz na zawsze.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook