Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Sytuacja samorządów jest poważna

14.06.2012

Wielu samorządowców spodziewa się zauważalnej liczby bankructw gmin – mówi portalowi Stefczyk.info ekonomista Andrzej Sadowski, z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Powiększają się problemy ekonomiczne polskich samorządów. Jak pisze „Rzeczpospolita” już ponad 130 z nich ma długi sięgające powyżej 60 proc. dochodów. Dlaczego tak się dzieje?

Andrzej Sadowski: Jest to spowodowane m.in. polityką rządu. Władze przerzucają coraz więcej obowiązków na samorządy, ale nie dają im dodatkowych środków, albo płatności są opóźniane. To powoduje, że gmina ma coraz większe wydatki. I coraz częściej nie ma z czego ich pokryć. To bardzo często dotyka obszaru edukacji. Gminy mają coraz więcej obowiązków edukacyjnych, ale nie dostają środków od rządu.

To poważny problem?

Rozmawialiśmy z wieloma władzami samorządowymi. Wielu z nich spodziewa się zauważalnej liczby bankructw gmin, ze względu właśnie na niepodołanie zadaniom związanym z finansowaniem edukacji. One muszą prowadzić działania w tym obszarze, ale nie mają pieniądze. To dlatego w Polsce nasila się problem likwidacji szkół. Na nie nie ma środków. Władze centralne przepychają obowiązki na niższe szczeble i nie dają pieniędzy.

Gazeta opisuje również, że procedury związane z inwestycjami unijnymi przyczyniają się do powstawania długów

Oczywiście to napędza problem. Pamiętajmy, że inwestycje unijne napędzają długi w całej Polsce. Do inwestycji unijnych trzeba przecież dołożyć sporą część własnych środków. Dodatkowo, często inwestycje są pułapką. Dofinansowanie z Unii powoduje dług oraz dodatkowe koszty. Wybudowaną świetlicę, żłobek czy stadion trzeba potem utrzymać. Na to już pieniędzy z Unii nie ma. I okazuje się, że często samorządy znów nie mają środków na utrzymanie tego typu budynków. Te mechanizmy powodują pogłębianie się problemów Polski oraz wielu samorządów. Długi rosną.

Rosną również w sposób niebezpieczny w miastach, które organizują Euro 2012. Dziwi to Pana?

Nie, zupełnie mnie to nie dziwi. Tego należało się spodziewać. Pytanie jest jedynie, co będzie się działo później. Obiekty zbudowane na Euro trzeba będzie utrzymać. Wydatki będą dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, trzeba będzie płacić rachunki, koszty utrzymania danego obiektu. Po drugie, potrzebne będą środki na obsługę długu, zaciągniętego na budowę. Długi zaciągnięte na okoliczność organizacji ME 2012 niosą za sobą konieczność spłaty wysokich rat.

Mieszkańcy muszą spodziewać się podwyżek?

Spłata kredytów to będzie ogromne obciążenie budżetów samorządowych. Te wydatki nie muszą być wcale zbilansowane przez wpływy z Mistrzostw Europy czy przyszłym imprez. Mieszkańcy bezwzględnie muszą spodziewać się podwyżek.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook