Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Rząd wydaje za dużo

21.01.2013

O polskiej sytuacji gospodarczej portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Jak pan komentuje ostatnie dane opublikowane przez GUS. Wielu komentatorów wskazuje przede wszystkim na duże tąpnięcie produkcji przemysłowej. Czy to rzeczywiście najważniejszy wskaźnik?

Andrzej Sadowski: W mojej ocenie znacznie poważniejsza jest sytuacja na rynku pracy. Obecnie bezrobocie ma poziom dwucyfrowy. To bardzo źle świadczy o gospodarce, która nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału. To wynika ze zbyt wysokiego opodatkowania pracy. Ono jeszcze od stycznia zostało podniesione. To jest kolejne wzmocnienie systemu dyskryminacji fiskalnej pracy w naszym kraju. To jest w mojej ocenie najważniejszy czynnik. Politycy również często odwołują się do poziomu bezrobocia. Jednak brakuje im refleksji, że bezrobocie jest rezultatem prowadzonej polityki. W Polsce budowane są kolejne ograniczenia dla pracy oraz podnoszone są podatki nałożone na pracę.

Co z wysokością produkcji?

Wysokość produkcji przemysłowej podlega pewnej fluktuacji, ona jest zależna od koniunktury czy zdolności do znalezienia rynku poza granicami kraju. Część polskich branż skutecznie wchodzi na rynki poza Europą. Spadek produkcji nie musi być więc trwały. Jednak to, co jest trwałe i utrzymuje się na tak dramatycznym poziomie, to właśnie bezrobocie.

W jaki sposób wzrosło w tym roku obciążenie pracy, o którym pan mówił?

Wzrosło minimalne urzędowe wynagrodzenie, które administracyjnie wyznacza rząd. To powoduje, że część osób, o niższych kwalifikacjach, jest wyrzucana z rynku pracy. W ocenie rynkowej ich praca jest bowiem mniej warta niż wynika to z wyceny rządowej. Wzrosła również wysokość tzw. składek dla przedsiębiorców. Oni w skali roku muszą płacić kilkaset złotych więcej. To są czynniki, które sprawią, że w tym roku bezrobocie nie będzie malało. Skoro rządzący mają postawioną diagnozę dotyczącą bezrobocia, na co wskazują raporty instytucji oficjalnych, to warto zastanowić się, dlaczego robią dokładnie co innego niż wynikałoby z tych analiz. Bezrobocie nie jest jakąś plagą, na którą jesteśmy skazani. Bezrobocie zależy od polityki. Jednak jeśli ona będzie prowadzona w taki sposób, by podwyższać opodatkowanie pracy, to bezrobocie będzie wciąż dramatycznie wysokie.

W czasie prac nad budżetem na 2013 rok rząd podwyższył kwotę pożyczki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na ten cel ma pójść w tym roku 12 mld złotych. O czym to świadczy?

Fakt, że udzielana jest pożyczka jest czymś zdumiewającym. Przecież FUS to element systemu finansów publicznych. My nie mamy do czynienia de facto z pożyczką, a jedynie przeznaczeniem środków na uzupełnienie FUSu. W przeszłości mieliśmy już do czynienia ze zmuszaniem ZUS do zaciągania kredytów w bankach. To chwilowo powoduje, że nie widać obciążeń w budżecie państwa, nie mamy problemów związanych z przekraczaniem limitów ostrożnościowych, ale przecież to wszystko nie znika. To wciąż mamy do zapłacenia, a koszty zadłużenia stale rosną. Instytucje państwowe są zmuszane do zaciągania kredytów na rynku bankowym. To z kolei wskazuje, że sprawa wieku emerytalnego niedługo znów stanie się przedmiotem debaty. Obecny wiek jest bowiem nie do utrzymania. Ostatnia podwyżka wieku emerytalnego jest jedynie pierwszym krokiem na tej drodze. Należy się spodziewać dalszego wydłużenia pracy, zwiększenia tzw. składek, a także przejęcia aktywów zgromadzonych przez OFE.

Czego w Polsce brakuje polskiej polityce ekonomicznej?

Przede wszystkim brakuje odważnego przywództwa. Wszelkie diagnozy ekonomiczne i komentarze są znane od dawna. Obecnie jest czas rządzenia i podejmowania decyzji, które będą miały pozytywny skutek dla gospodarki. Rząd zapomina, że mali i średni przedsiębiorcy z rodzinami to jest elektorat około 6-8 milionów obywateli. Dla nich sytuacja prawna i podatkowa nie poprawiła się w ostatnich latach, a wręcz przeciwnie. Małym jest cały czas gorzej. Zapomina się o tych wyborcach, a historia głosowań tej grupy wskazuje, że oni często odwracają się od formacji, które wiele im obiecywały i nic potem nie robiły.

W debacie publicznej pojawiały się ostatnio różne propozycje dotyczące uszczelnienia systemu podatków w Polsce, np. pomysł opodatkowania transakcji między firmami działającymi w kraju. To słuszny krok?

W mojej ocenie to jest stawianie sprawy w zły sposób. Polepszenie sytuacji budżetowej jest fałszywym celem i perspektywą, ponieważ budżet to nie jest złoty cielec, któremu trzeba bić pokłony i oddawać ofiary. Rząd wydaje za dużo, działa w sposób marnotrawny. Potrzebne są redukcje wydatków. Tymczasem pomysł z ustawianiem fotoradarów, które ja nazywam jednookimi bandytami, czy próba rozbudowy systemu podatkowego, to sugestia, że zmian na lepsze nie będzie. Takie zmiany wymagałyby bowiem redukcji wydatków. Tylko to dawałoby szansę na obniżenie podatków w Polsce.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook