Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Restytucja mienia przed nami

28.02.2014

Rozmowa z ekonomistą, ekspertem Centrum im. Adama Smitha Andrzejem Sadowskim.

Stefczyk.info: Izba Lordów wymieniła Polskę w czasie niedawnej debaty dotyczącej Holokaustu. Londyn wskazuje, że Warszawa nie załatwiła sprawy restytucji mienia żydowskiego. MSZ Polski w reakcji wyjaśnia, że sprawa zwrotu mienia jest realizowana bez względu na to, kogo dotyczy. Czy restytucja została załatwiona?

Andrzej Sadowski: Ta sprawa nie została w żaden sposób załatwiona. To powoduje, że mamy kolejną kotwicę w systemie PRLowskim, który pozbawiał ludzi majątków i własności. Przez to nie można Polski uznać za kraj, w którym konstytucyjne prawo własności jest należycie chronione i egzekwowane. To ma również praktyczne konsekwencje. Wiele przedsięwzięć gospodarczych nie może się rozpocząć w sposób normalny, właśnie w związku z problemami własnościowymi. W czasie procesu przygotowań do inwestycji okazuje się, że trzeba rozwiązać sprawę roszczeń i restytucji majątków. Brak zerwania z dawnym systemem ma swoje konsekwencje, które sprawiają, że wiele projektów czy nowych przedsięwzięć nie jest realizowanych.

Polskę stać na uregulowanie tych problemów? Może ta sprawa jest zbyt kosztowna, żeby się nią zająć?

W dyskusji wciąż pojawiają się argumenty, że Polski nie stać na uregulowanie zobowiązań, ponieważ to spowoduje wzrost zadłużenia. To jest próba przedstawienia fałszywej optyki. Wielokrotnie wskazywaliśmy rządzącym, że w gestii rządu znajdują się tysiące hektarów ziemi, którą od lat dzierżawi Agencja Rolna Skarbu Państwa. Cała ta ziemia, która jest w dyspozycji rządu, powinna zostać przekazana jej byłym właścicielom. Obecnie dawny właściciel może na preferencyjnych warunkach ją dzierżawić. To jest dość zuchwałe rozwiązanie. Ta ziemia, znajdująca się niepotrzebnie w gestii rządu, może posłużyć do naprawienia sporej części szkód. A uwolniona ziemia od rządowej dzierżawy trafi na normalny rynek, czyli zasili liczbę ziemi, która może trafić do realnych właścicieli.

O czym to świadczy?

Proces restytucji mienia da się zrealizować bez zwiększenia obciążeń podatkowych dla obywateli.

Skoro sprawą restytucji zajął się już Londyn to zwrot majątków może przyspieszyć? Międzynarodowy nacisk pomoże?

Organizacje żydowskie pokazały, że są niezwykle skuteczne. Dowodem jest zmuszenie rządu Szwajcarii i szwajcarskich banków do zwrotu depozytów, które były własnością rodzin żydowskich. Smutne jest to, że polscy politycy dopiero postawieni pod pręgierzem międzynarodowym realizują to, co - niezależnie od narodowości byłych właścicieli – zrobić trzeba. Brak zerwania ze starym systemem i nie zamknięcie tego rozdziału w obszarze ochrony własności ma swoje prestiżowe, międzynarodowe konsekwencje. Rząd próbuje zachęcać inwestorów do przyjechania do Polski, w której – jak się okazuje – nie są chronione i respektowane prawa własności. Cały wysiłek przyciągania inwestycji jest niweczony przez fakt, że rządy nie dokonały restytucji mienia.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook