Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Propozycje rządu są niewystarczające

09.07.2015

Jeżeli rząd proponuje zniesienie podatku PIT dla najmłodszych, my pytamy, dlaczego nie znieść PIT-u dla wszystkich obywateli. Są to propozycje spóźnione – pyta Andrzej Sadowski, ekonomista komentując propozycje rządu Ewy Kopacz, który zapowiada wprowadzenie zerowej stawki PIT dla ludzi poniżej 30. roku życia oraz obniżenie podatków dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników na etatach.

- To podatek szkodliwy, nieefektywny, bardzo skomplikowany, absorbujący pracę urzędników. Propozycja uprzywilejowania tylko najmłodszych podatników jest niewystarczająca – dodaje ekonomista i wyjaśnia, że także druga propozycja pozostawia wiele do życzenia.

- Obniżanie podatku CIT dla przedsiębiorców nie ma większego znaczenia. Ściągalność tego podatku jest bardzo niska. Drobni przedsiębiorcy powinni płacić niewielki zryczałtowany podatek w połączeniu ze składką emerytalną – zauważa Sadowski i podkreśla inny, pozytywny charakter propozycji rządowych.

- Widać jednak, że konkurencja wymusza działanie. Że dzięki ogłoszeniu programu PiS i Beaty Szydło rząd Ewy Kopacz zdecydował się na przedstawienie własnych propozycji programowych – dodaje ekspert.

Jednocześnie Sadowski podkreśla, że najważniejszym celem powinno być, by jak najwięcej pieniędzy zostało w rękach obywateli.

- Cel ten można osiągnąć na dwa sposoby. Po pierwsze - poprzez obniżenie podatków. Po drugie - przez właśnie proponowane przez PiS zasiłki. Rozwiązaniem lepszym jest obniżanie podatków tak, by pieniądze zostały w kieszeni obywatela, niż najpierw zabranie pieniędzy przez aparat państwa, a potem ich rozdzielanie przez urzędników – wyjaśnia.

mmil/se.pl

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook