Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Potrzebny jest audyt finansów publicznych

17.07.2013

Progi ostrożnościowe były wyznaczane politycznie i nie było żadnego uzasadnienia aby były na tym poziomie, który wskazano w konstytucji. One mogą być zarówno niższe, jak również wyższe – mówi ekonomista Andrzej Sadowski.

Stefczyk.info: Jak to możliwe, że minister finansów pomylił się o 24 mld złotych w założeniach budżetowych na obecny rok?

Andrzej Sadowski, ekonomista, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: W tym przypadku nie możemy mówić o pomyłce. Każda prognoza, a do takich z całą pewnością należy prognoza wpływów i wydatków budżetowych, jest obarczona elementem ryzyka, że może zostać niezrealizowana.

Czy decyzja rządu o zawieszeniu progu ostrożnościowego była dobra?

Progi ostrożnościowe były wyznaczane politycznie i nie było żadnego uzasadnienia aby były na tym poziomie, który wskazano w konstytucji. One mogą być zarówno niższe, jak również wyższe, a mogą być takie jakie my proponujemy, czyli 0 proc. Chcemy, aby rząd nie wydawał więcej niż ma. To jest najlepsze rozwiązanie.

Czy dalsze zadłużanie państwa może być groźne?

Samo przekroczenie progu ostrożnościowego nie jest wielkim zagrożeniem o ile rząd wskaże – po pierwsze - w którym momencie próg ostrożnościowy znowu zacznie działać, a po drugie – kiedy zawrócimy z drogi wzrostu długu publicznego. Kiedy rząd zacznie zmniejszać zobowiązania, zamiast ciągle je zwiększać. Trzeba uczciwie powiedzieć, że do tej pory żaden z rządów III RP nie podał takiego momentu kiedy zaczniemy spłacać zadłużenie. To nie jest rzecz nadzwyczajna, gdyż np. Estonia z kraju, który w 2008 roku przeżywał kryzys finansów publicznych i musiał o 20 proc. obciąć świadczenia emerytalne i wynagrodzenia w sferze publicznej, dziś jest w pierwszej dziesiątce najmniej zadłużonych krajów na świecie.

Estonia dokonała tego tylko dzięki cięciom budżetowym?

Dokonano wielkich oszczędności w administracji, bo w Estonii nawet premier i jego ministrowie zrzekli się części uposażenia, ale również obniżono świadczenia emerytalne. To wydaje się trudne do przeprowadzenia, ale w momencie gdy brakuje pieniędzy, emerytury nie są żadną świętością.

Czy w przypadku polskich ministerstw 8,5 mld złotych oszczędności to nie jest za duża kwota?

Polski rząd zmarnował 5 mln złotych na jedyny koncert na świecie Madonny, który został zorganizowany ze stratą. Przy tej okazji, dowiedzieliśmy się, że istnieje Fundusz Promocji Piłki Siatkowej, który dysponuje kwotą 60 mln zł polskich podatników. Takich wydatków całkowicie niepotrzebnych w polskim budżecie jest na tyle dużo, że wystarczy aby zebrać nie tylko 8 mld, ale może nawet ponad 20 mld, których właśnie zabrakło. Należy przeprowadzić całkowity audyt finansów publicznych, tak jak zrobiono to w innych krajach. Wtedy okaże się, że jest bardzo dużo pieniędzy, które można przestać wydawać i marnotrawić. Nie ma żadnych powodów, aby polscy podatnicy sponsorowali podobne ekstrawagancje jak Fundusz Promocji Piłki Siatkowej i im podobne...

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook