Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Sadowski: Polski nie stać na pomoc euro

09.12.2011

Polska włączy się w ratowanie krajów strefy euro, które są zagrożone. Będzie jednym z państw, które sfinansują kolejny pakiet pomocowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z pytaniem, czy Polska jest na tyle bogata, by pomagać innym oraz jaka przyszłość czeka Unię portal Stefczyk.info zwrócił się do Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

Szczyty UE ostatniej szansy odbywają się już od wielu miesięcy. Żaden jak dotąd nie przyniósł rozwiązania. Podczas spotkań mówi się o reżimach budżetowych strefy euro, które przyniosą korzyści dopiero za rok lub nawet później. Tymczasem zobowiązania, które dławią część krajów strefy, muszą zostać pokryte w najbliższych miesiącach. Unia walutowa jest być może jeszcze w stanie zgromadzić 1-2 biliony euro do obrony krajów zadłużonych, ale prędzej czy później pieniądze się skończą. Polski nie stać na tego typu pomoc. Zaskakujące są więc dla mnie deklaracje premiera Donalda Tuska, że Polska będzie pomagać krajom strefy euro.

To, co widzimy w Unii Europejskiej, to nie jest kryzys finansowy czy gospodarczy, to kryzys czysto polityczny. Narzędzia, które są proponowane przez prezydenta Francji i kanclerz Niemiec, są narzędziami politycznej kontroli nad budżetami państw członkowskich. To również defekty w systemach politycznych krajów strefy euro doprowadziły do sytuacji, w której można było wydawać więcej pieniędzy niż wynikałoby z możliwości gospodarek poszczególnych państw oraz więcej niż mogły one spłacić.

Dziś widać, że zadłużone kraje nie są w stanie wypracować żadnych nadwyżek i spłacić zobowiązań. Nie są również w stanie zredukować wydatków rządowych, by mieć oszczędności. Rząd Włoch w ciągu najbliższych lat jest w stanie uzyskać około 30 miliardów euro oszczędności. Tymczasem zobowiązania, które musi uregulować w przyszłym roku, to ponad 100 miliardów euro.

Obecna strefa euro lada chwila się rozpadnie. Nie da się bowiem utrzymać jednej waluty w krajach, które mają tak różny stopień rozwoju. Część twórców strefy euro już to przyznaje. Strefa euro i kraje Unii przechodzą dziś transformacje nie mniejszą niż kraje postsowieckie w 1989 roku. Co z tego wyniknie? Jak będzie wyglądała strefa euro i cała UE? Ciężko dziś prorokować i przepowiadać. Pewne jest, że tak daleko idące i coraz większe zaangażowanie w ratowanie strefy euro może spowodować nie tylko krach euro, jako waluty, ale również całego systemu bankowego i finansowego w Unii Europejskiej.

Polską debatę publiczną na temat strefy euro i sytuacji Unii Europejskiej można by porównać do transmisji z pożaru wieżowca. Komentatorzy zachęcają, by wejść do środka. Mówią, że jest tam cieplej niż na zewnątrz. Jednak naprawdę w wieżowcu, czyli strefie euro, możemy się nie ogrzać, tylko spalić.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook