Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Polska potrzebuje reform

15.04.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" przytacza analizę ekonomiczną firmy, która zbadała koszty pracy oraz minimalne wynagrodzenie m.in. we Francji oraz Polsce. Okazuje się, że we Francji koszty pracy są znacznie wyższe niż w Polsce, ale płaca minimalna tam jest kilkakrotnie wyższa niż u nas. Tymczasem często mówi się, że w Polsce koszty pracy dławią rozwój i osłabiają wzrost płac. Przykład Francji podważa te opinie.

Andrzej Sadowski: Należy przede wszystkim zauważyć, jak wiele czasu na rozwój Polska straciła. Przecież myśmy przez 50 lat żyli w zupełnie nieefektywnym systemie gospodarczym. W tym czasie nasze bogactwo nie przyrastało tak szybko, jak we Francji. Jesteśmy dopiero od 24 lat we w miarę normalnym systemie gospodarczym. I ten przyrost bogactwa mamy stosunkowo szybki. We Francji natomiast od dekad rozszerza się zakres przywilejów socjalnych, Paryż skraca np. tydzień pracy. A jak wiadomo, bogactwo wynika z pracy, bierze się z pracy. Im mniej Francuzi będą pracować tym mniej będą w stanie wytwarzać. Oni już mają ogromne koszty, utrzymują bardzo wysokie wynagrodzenia. Jednak kraj się nie rozwija, zadłuża się. To oznacza, że poziom dobrobytu utrzymywany jest w sposób sztuczny. Miarą tego problemu jest ogromny poziom zadłużenia.

Polska obecnie może dogonić takie kraje, jak Francja? Możemy nadrobić te 50 lat?

My możemy je przegonić, a nie tylko dogonić. Dokonała tego nawet Irlandia, będąca swego czasu na peryferiach Europy. To był kraj biedny, z którego wyemigrowało wielu obywateli. To był kraj emanujący wręcz swoją biedą. I udało mu się dogonić największych w Europie. Jednak do tego doszło dzięki zmianie systemu podatkowego, dzięki ułatwieniom dla przedsiębiorców. I nagle Irlandia stała się krajem o niemal pionowym wzroście gospodarczym. W ciągu dwóch dekad Dublin dogonił Wielką Brytanię w dziedzinie dobrobytu. To pokazuje, że jest możliwe, by dogonić Europę, ale do tego trzeba poważnych zmian.

Ten wzrost zależy tylko od tego, co dzieje się w Polsce? Czy zależy również od sytuacji zewnętrznej?

To zależy przede wszystkim od tego, co dzieje się w Polsce. Ponad 90 procent decyzji o tym, co dzieje się w naszym kraju, podejmowanych jest przez władze w Warszawie. Jeśli w innych krajach politycy chcą źle rządzić i doprowadzać państwo do ruiny, to rynki obcych krajów będą coraz mniej dostępne dla naszych towarów. Ale właśnie właśnie dlatego polscy przedsiębiorcy przenieśli swoje działanie na rynki w Ameryce Południowej czy w Azji. Tam rynki są inne, tam kraje przywracają wolny rynek i dzięki temu osiągają bardzo dobry wzrost gospodarczy. Tymczasem Europa budująca swój socjalizm nie może się rozwijać. Tym samym nie może być naszym dalekosiężnym partnerem. Widać ewidentnie, że po tym kryzysie, jaki panuje w Europie, tutejsze rynki się kurczą.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook