Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Polska już nie jest zieloną wyspą

23.07.2012

Brak zmian w otoczeniu przedsiębiorstw w Polsce, odkładanie deregulacji, zwiększanie ciężarów podatkowych przedsiębiorcom sprawiają, że przedsiębiorczość w kraju ma się nie lepiej tylko gorzej - mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: “Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że do sądów wpływa znacznie więcej wniosków o bankructwo. Możemy spodziewać się lawiny bankructw?

Andrzej Sadowski: Sytuacja polskich przedsiębiorców robi się coraz trudniejsza. W momencie, gdy nie działa odpowiednio wymiar sprawiedliwości, firmy nie mogą w normalnym trybie egzekwować zobowiązań. W tej sytuacji często lepszym rozwiązaniem wydaje się złożenie wniosku o upadłość. Tak zrobiła firma Hydrobudowa, która prowadziła inwestycje na jednym z odcinków autostrady, a mimo tego złożyła wniosek o upadłość. Takie działania nasilą się.

Czemu to ma służyć?

To jest krok wyprzedzający, który ma zabezpieczyć firmę przed skutkami niekontrolowanego upadku. Wniosek o upadłość wydaje się często bezpieczniejszy. Nie dziwi mnie więc, że liczba wniosków o upadłość się zwiększa. Brak zmian w otoczeniu przedsiębiorstw w Polsce, odkładanie deregulacji, zwiększanie ciężarów podatkowych przedsiębiorcom sprawia, że przedsiębiorczość w kraju ma się nie lepiej tylko gorzej.

Sytuacja w Europie również nie pomaga

Rośnie niepewność i poczucie braku stabilności. Wobec problemów w Europie rynek polski jest znacznie bardziej zagrożony. Bankructwa dotykają całą Europę. Często nawet zagraniczne upadki mają wpływ na polskie firmy. To wszystko zaczyna się kumulować. Efektem tego będzie wzrost bankructw, zmniejszenie podaży pracy oraz wzrost obawy o zatrudnienie. Być może poziom obawy o prace wróci do tego sprzed kilku lat, gdy wskaźnik ten był jednym z wyższych.

Widzi Pan jakąś nadzieję na polepszenie? Przekroczyliśmy próg krytyczny, który determinuje kryzys?


Takiego progu nie ma. Czasy PRL pokazały, że ten próg jest zmienny. Przypomina się dowcip: “wydawało się, że myśmy w PRL dotarli do dna, a okazało się, że spod spodu ktoś do nas puka”. Obecnie jest podobnie. Pogarszanie się sytuacji ekonomicznej nie będzie nagłe. To jest proces, który odczuwamy dopiero po jakimś czasie. My go odczujemy w wyniku takich zdarzeń, jak utrata pracy przez naszych bliskich lub nas samych. Wtedy dopiero widzimy pogorszenie się stanu gospodarczego. Dane gospodarcze nawet fatalne i dramatyczne nie budzą naszych obaw, póki sprawa nie dotyka nas lub naszych bliskich.

Kto blokuje poprawę sytuacji w kraju?

Blokuje to brak zmian i reform w kraju. To uniemożliwia utrzymanie rozwoju gospodarczego. Polski rząd stoi w miejscu, więc nie występuje już efekt, że inni mają gorzej, a my lepiej. Nagle się okazuje, że wszyscy mają źle. Polska już nie jest zieloną wyspą. Co więcej, w Irlandii, czyli zielonej wyspie, na którą powoływał się premier Tusk, doprowadzono do wielu ważnych reform. Tamta zielona wyspa zajmuje 10. miejsce w rankingu przyjazności systemu podatkowego. Polska jest na 127. miejscu. Jeśli premier chce nawiązać do zielonej wyspy, powinien skupiać się na tym, co dobrego oni zmienili, a nie na jakiś nieznaczących hasłach.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook