Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Politycy przyczyną problemów

28.11.2011

Hiszpańska gazeta „El Pais” zaznacza, że polska jest jednym z ciekawszych obecnie miejsc do lokowania inwestycji. Gazeta zaznacza, że nasz kraj, największy beneficjent funduszy unijnych do 2013 r., ma stabilny system finansowo-bankowy i najlepsze w Europie perspektywy wzrostu gospodarczego. Z pytaniem o ocenę stanu polskiej gospodarki portal Stefczyk.info zwrócił się do Andrzeja Sadowskiego, ekonomistę, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha:

Polska sytuacja wygląda dobrze, jeśli patrzeć na gospodarkę. Gorzej wygląda sprawa świata politycznego. W przestrzeni publicznej te dwa obszary są utożsamiane, ale to błąd. Polska gospodarka ma się dobrze, jednak miałaby się lepiej, gdyby rząd usuną jej bariery. To nie gospodarka tworzy dług publiczny, to nie gospodarka ma problem. To polski premier i polski rząd tworzą kłopoty.

Rząd proponuje utrzymanie wydatków na obecnym poziomie oraz drenaż gospodarki poprzez wyższe podatki. Jeśli ten pomysł zostanie zrealizowany, to obraz przedstawiany dziś przez hiszpańską gazetę będzie historią. Niestety nie wygląda na to, żeby było lepiej. Premier swoim expose pokazuje jasno, że reform nie będzie. Wydłużenie wieku emerytalnego to żadna reforma.

Rządowi przez cztery lata udało się utrzymać status quo, nie zrobiono niczego dla gospodarki, nie potrafiono jej odblokować. Premier przyznał się z resztą, że nie zlikwidował szkodliwych przepisów. Nie wyjaśnił jednak dlaczego tego nie zrobił. Ta sytuacja pokazuje, że dla polskiego rządu utrzymanie zastałej sytuacji było najważniejszym zadaniem. Rząd może oczywiście wciąż udawać, że jest wszystko w porządku. Tak samo robił rząd Grecji. Jednak wyższe rachunki do zapłacenia, które lada dzień trafią do nas, mogą być zbyt wysokie jak na polskie możliwości.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook