Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Politycy przyczyną problemów

28.11.2011

Hiszpańska gazeta „El Pais” zaznacza, że polska jest jednym z ciekawszych obecnie miejsc do lokowania inwestycji. Gazeta zaznacza, że nasz kraj, największy beneficjent funduszy unijnych do 2013 r., ma stabilny system finansowo-bankowy i najlepsze w Europie perspektywy wzrostu gospodarczego. Z pytaniem o ocenę stanu polskiej gospodarki portal Stefczyk.info zwrócił się do Andrzeja Sadowskiego, ekonomistę, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha:

Polska sytuacja wygląda dobrze, jeśli patrzeć na gospodarkę. Gorzej wygląda sprawa świata politycznego. W przestrzeni publicznej te dwa obszary są utożsamiane, ale to błąd. Polska gospodarka ma się dobrze, jednak miałaby się lepiej, gdyby rząd usuną jej bariery. To nie gospodarka tworzy dług publiczny, to nie gospodarka ma problem. To polski premier i polski rząd tworzą kłopoty.

Rząd proponuje utrzymanie wydatków na obecnym poziomie oraz drenaż gospodarki poprzez wyższe podatki. Jeśli ten pomysł zostanie zrealizowany, to obraz przedstawiany dziś przez hiszpańską gazetę będzie historią. Niestety nie wygląda na to, żeby było lepiej. Premier swoim expose pokazuje jasno, że reform nie będzie. Wydłużenie wieku emerytalnego to żadna reforma.

Rządowi przez cztery lata udało się utrzymać status quo, nie zrobiono niczego dla gospodarki, nie potrafiono jej odblokować. Premier przyznał się z resztą, że nie zlikwidował szkodliwych przepisów. Nie wyjaśnił jednak dlaczego tego nie zrobił. Ta sytuacja pokazuje, że dla polskiego rządu utrzymanie zastałej sytuacji było najważniejszym zadaniem. Rząd może oczywiście wciąż udawać, że jest wszystko w porządku. Tak samo robił rząd Grecji. Jednak wyższe rachunki do zapłacenia, które lada dzień trafią do nas, mogą być zbyt wysokie jak na polskie możliwości.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 5. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 6. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 7. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook