Jedynie prawda jest ciekawa

Sadowski: Politycy przyczyną problemów

28.11.2011

Hiszpańska gazeta „El Pais” zaznacza, że polska jest jednym z ciekawszych obecnie miejsc do lokowania inwestycji. Gazeta zaznacza, że nasz kraj, największy beneficjent funduszy unijnych do 2013 r., ma stabilny system finansowo-bankowy i najlepsze w Europie perspektywy wzrostu gospodarczego. Z pytaniem o ocenę stanu polskiej gospodarki portal Stefczyk.info zwrócił się do Andrzeja Sadowskiego, ekonomistę, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha:

Polska sytuacja wygląda dobrze, jeśli patrzeć na gospodarkę. Gorzej wygląda sprawa świata politycznego. W przestrzeni publicznej te dwa obszary są utożsamiane, ale to błąd. Polska gospodarka ma się dobrze, jednak miałaby się lepiej, gdyby rząd usuną jej bariery. To nie gospodarka tworzy dług publiczny, to nie gospodarka ma problem. To polski premier i polski rząd tworzą kłopoty.

Rząd proponuje utrzymanie wydatków na obecnym poziomie oraz drenaż gospodarki poprzez wyższe podatki. Jeśli ten pomysł zostanie zrealizowany, to obraz przedstawiany dziś przez hiszpańską gazetę będzie historią. Niestety nie wygląda na to, żeby było lepiej. Premier swoim expose pokazuje jasno, że reform nie będzie. Wydłużenie wieku emerytalnego to żadna reforma.

Rządowi przez cztery lata udało się utrzymać status quo, nie zrobiono niczego dla gospodarki, nie potrafiono jej odblokować. Premier przyznał się z resztą, że nie zlikwidował szkodliwych przepisów. Nie wyjaśnił jednak dlaczego tego nie zrobił. Ta sytuacja pokazuje, że dla polskiego rządu utrzymanie zastałej sytuacji było najważniejszym zadaniem. Rząd może oczywiście wciąż udawać, że jest wszystko w porządku. Tak samo robił rząd Grecji. Jednak wyższe rachunki do zapłacenia, które lada dzień trafią do nas, mogą być zbyt wysokie jak na polskie możliwości.

not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook