Jedynie prawda jest ciekawa

Sadowski: Podatki płacą głównie biedni

21.12.2011

Coraz głośniej słychać niezadowolenie z projektu budżetu państwa na 2012 rok. Kolejne grupy społeczne krytykują projekt, pojawiają się głosy, że państwo nie oszczędza, zabierając obywatelom coraz więcej. O ocenę projektu budżetu portal Stefczyk.info poprosił Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

W projekcie budżetu na 2012 rok nie widzę żadnej próby oszczędzania przez państwo. Wprowadzenie podwyżek, które zapowiedział premier w swoim expose, świadczy o tym, że administracja rządowa będzie wydawała tyle samo lub więcej. Nie ma żadnych działań rządu, które zredukowałyby poziom marnotrawstwa państwa.

Należy pamiętać, że podatki płacą głównie osoby biedne. Jeśli rząd je jakoś wspiera musi najpierw im zabrać. Jednak, jak pokazują amerykańskie badania, w międzyczasie marnuje minimum połowę zabranej sumy. Do osób wspieranych przez państwo trafia to, co rząd zabrał podatnikom obniżone o prowizję dla państwa. To nie jest żadna pomoc. To mitrężenie ogromnych środków. Nie jest prawdą twierdzenie, że jak rząd będzie przekazywał więcej pieniędzy biednym, to będzie im lepiej. To jest kompletny brak zrozumienia zachodzących procesów. Im mniej rząd zabiera, tym więcej mają obywatele.

Warto zapoznać się z badaniami prowadzonymi w USA oraz Szwecji, która ma bardzo duży poziom redystrybucji przez państwo. Z badań tych wynika, że poziom życia członka klasy średniej w Szwecji jest niższy niż pracownika spalarni śmieci w Nowym Jorku. To pokazuje, że wysoki poziom debystrybucji jest niekorzystny. Pozytywne oceny pomocy biednym za pośrednictwem aparatu rządowego nie mają żadnego potwierdzenia w badaniach oraz obserwacji na ten temat. Gdy rząd wydaje mniej, gdy mniejszy jest poziom debystrybucji środków przez państwo lepsza jest sytuacja najuboższych ludzi. Gdy państwo ma wysoki poziom redystrybucji jest im gorzej.

not saż
[fot. Sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook