Jedynie prawda jest ciekawa

Sadowski: Podatki płacą głównie biedni

21.12.2011

Coraz głośniej słychać niezadowolenie z projektu budżetu państwa na 2012 rok. Kolejne grupy społeczne krytykują projekt, pojawiają się głosy, że państwo nie oszczędza, zabierając obywatelom coraz więcej. O ocenę projektu budżetu portal Stefczyk.info poprosił Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

W projekcie budżetu na 2012 rok nie widzę żadnej próby oszczędzania przez państwo. Wprowadzenie podwyżek, które zapowiedział premier w swoim expose, świadczy o tym, że administracja rządowa będzie wydawała tyle samo lub więcej. Nie ma żadnych działań rządu, które zredukowałyby poziom marnotrawstwa państwa.

Należy pamiętać, że podatki płacą głównie osoby biedne. Jeśli rząd je jakoś wspiera musi najpierw im zabrać. Jednak, jak pokazują amerykańskie badania, w międzyczasie marnuje minimum połowę zabranej sumy. Do osób wspieranych przez państwo trafia to, co rząd zabrał podatnikom obniżone o prowizję dla państwa. To nie jest żadna pomoc. To mitrężenie ogromnych środków. Nie jest prawdą twierdzenie, że jak rząd będzie przekazywał więcej pieniędzy biednym, to będzie im lepiej. To jest kompletny brak zrozumienia zachodzących procesów. Im mniej rząd zabiera, tym więcej mają obywatele.

Warto zapoznać się z badaniami prowadzonymi w USA oraz Szwecji, która ma bardzo duży poziom redystrybucji przez państwo. Z badań tych wynika, że poziom życia członka klasy średniej w Szwecji jest niższy niż pracownika spalarni śmieci w Nowym Jorku. To pokazuje, że wysoki poziom debystrybucji jest niekorzystny. Pozytywne oceny pomocy biednym za pośrednictwem aparatu rządowego nie mają żadnego potwierdzenia w badaniach oraz obserwacji na ten temat. Gdy rząd wydaje mniej, gdy mniejszy jest poziom debystrybucji środków przez państwo lepsza jest sytuacja najuboższych ludzi. Gdy państwo ma wysoki poziom redystrybucji jest im gorzej.

not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook