Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Podatki płacą głównie biedni

21.12.2011

Coraz głośniej słychać niezadowolenie z projektu budżetu państwa na 2012 rok. Kolejne grupy społeczne krytykują projekt, pojawiają się głosy, że państwo nie oszczędza, zabierając obywatelom coraz więcej. O ocenę projektu budżetu portal Stefczyk.info poprosił Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha:

W projekcie budżetu na 2012 rok nie widzę żadnej próby oszczędzania przez państwo. Wprowadzenie podwyżek, które zapowiedział premier w swoim expose, świadczy o tym, że administracja rządowa będzie wydawała tyle samo lub więcej. Nie ma żadnych działań rządu, które zredukowałyby poziom marnotrawstwa państwa.

Należy pamiętać, że podatki płacą głównie osoby biedne. Jeśli rząd je jakoś wspiera musi najpierw im zabrać. Jednak, jak pokazują amerykańskie badania, w międzyczasie marnuje minimum połowę zabranej sumy. Do osób wspieranych przez państwo trafia to, co rząd zabrał podatnikom obniżone o prowizję dla państwa. To nie jest żadna pomoc. To mitrężenie ogromnych środków. Nie jest prawdą twierdzenie, że jak rząd będzie przekazywał więcej pieniędzy biednym, to będzie im lepiej. To jest kompletny brak zrozumienia zachodzących procesów. Im mniej rząd zabiera, tym więcej mają obywatele.

Warto zapoznać się z badaniami prowadzonymi w USA oraz Szwecji, która ma bardzo duży poziom redystrybucji przez państwo. Z badań tych wynika, że poziom życia członka klasy średniej w Szwecji jest niższy niż pracownika spalarni śmieci w Nowym Jorku. To pokazuje, że wysoki poziom debystrybucji jest niekorzystny. Pozytywne oceny pomocy biednym za pośrednictwem aparatu rządowego nie mają żadnego potwierdzenia w badaniach oraz obserwacji na ten temat. Gdy rząd wydaje mniej, gdy mniejszy jest poziom debystrybucji środków przez państwo lepsza jest sytuacja najuboższych ludzi. Gdy państwo ma wysoki poziom redystrybucji jest im gorzej.

not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook