Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: PO zmniejszyła wolność gospodarczą

26.05.2012

O nowej inicjatywie Jarosława Gowina, zwiększaniu wolności gospodarczej w Polsce oraz polityce PO w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z ekonomistą Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Jarosław Gowin zapowiedział powstanie projektu ustawy poszerzającej wolność gospodarczą. Ma być gotowy jesienią. Jak podaje PAP chodzi o „wyeliminowanie sytuacji, gdy te same działania przedsiębiorców są inaczej opisywane w kodeksie karnym, a inaczej w ustawach szczegółowych, o doprecyzowanie niejasnych przepisów i likwidację niektórych kar wobec przedsiębiorców”. Jak Pan ocenia tę zapowiedź?

Andrzej Sadowski: Ta inicjatywa nie ma nic wspólnego z poszerzaniem wolności gospodarczej. To tylko porządkowanie chaosu prawnego, który obowiązuje w Polsce. Pomysł ministra Gowina nie zwiększy wolności, tylko zmniejszy chaos, jaki płynie z ustawodawstwa. Przywracanie wolności polega na usuwaniu ograniczeń i likwidacji ustaw, a nie na porządkowaniu.

Jak tę wolność w Polsce w takim razie wprowadzić?

Nie ma lepszego sposobu i lepszego wzorca w Polsce niż ustawa o działalności gospodarczej z 1988 roku. Zamiast zastanawiać się, co zrobić, wystarczy sięgnąć po „gotowca”. Próba analizy ustaw i szukania, co można poprawić, jest fałszywą metodą, która zabiera czas i jest całkowicie jałowa. Gdy Wilczek przystąpił do tworzenia ustawy w 1988 roku, nie poprawiał niczego. Stworzono nową ustawę, w której opisano ramę wolności gospodarczej. To, co do niej nie pasowało, straciło moc. Działalność ministra Gowina jest godna uwagi i poparcia, ale metodę przyjął całkowicie nieefektywną i fałszywą. Lepiej przywrócić ustawę Wilczka w bardziej liberalnej wersji i uznać, że wszystko, co do niej nie pasuje, traci moc. To właściwa metoda przywracania wolności gospodarczej. Termin poszerzenie wolności gospodarczej jest natomiast w Polsce raczej chwytem PRowskim. To bowiem sugeruje, że jest w Polsce jakaś wolność gospodarcza. Ona dziś jest śladowa.

Jak Pan ocenia fakt, że rząd dopiero teraz wraca do pomysłu dot. wolności gospodarczej?

Na razie nie można mówić o działaniach rządu. To jest inicjatywa ministra Gowina. Do tej pory premier nie wsparł go. Platforma Obywatelska działa bardzo wstrzemięźliwie jeśli chodzi o popieranie ministra swojego rządu.

PO prowadzi politykę zwiększającą swobodę przedsiębiorców?

Do tej pory było dokładnie odwrotnie. Co roku wolność gospodarcza była systematycznie ograniczana. Świadczą o tym choćby ustawy, które były przyjmowane, ich rozmiar i zakres. One coraz mocniej ingerowały w przestrzeń gospodarczą. PO rządzi już niemal sześć lat. Nie można mówić, że w tym czasie wolność gospodarcza się zwiększyła.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook