Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Papier wszystko przyjmie

11.10.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Sejm skierował do dalszych prac ustawę budżetową na 2014 rok. Co pana zdaniem oznacza ten budżet dla Polski? Czy to jest dobra ustawa?

Andrzej Sadowski: Projekt budżetu zakłada zbilansowanie finansów państwa - oczywiście przy określonym poziomie deficytu i długu publicznego - poprzez wprowadzanie na skalę zauważalną dla wszystkich różnego rodzaju podwyżek. Sęk w tym, że to bilansowanie odbywa się jedynie na papierze. W PRL-u mówiło się, że jest prawda czasu, prawda ekranu. Obecnie będziemy mieć do czynienia z widocznym spadkiem wpływów budżetowych wszędzie tam, gdzie zostały podniesione podatki. Takie będą skutki podwyżki akcyzy na alkohol, czy tytoń. Już obecnie widać, że windowane w Polsce podatki dają takie efekty. Warto zaznaczyć, że podnosimy podatki znacznie wcześniej niż nakazuje to Komisja Europejska. Ona dała nam znacznie dłuższy okres wprowadzania np. wyższej akcyzy. Ten pośpiech z kolei będzie powodował spadek wpływów budżetowych.

Co to znaczy?

Ten budżet ma charakter dokumentu, który dobrze wygląda wyłącznie na papierze. Na papierze on się bilansuje, jednak w życiu nie zostanie zrealizowany. Rząd niestety odrzucił drogę obniżania podatków, co robi obecnie Irlandia czy Szwecja. Gdyby natomiast poszedł tą właśnie drogą wpływy budżetowe byłyby większe. Próba windowania podatków skończy się zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej spadkiem wpływów. Ludzie zwyczajnie przechodzą do szarej strefy, czy wręcz zaczynają prowadzić działania przestępcze i przemytnicze. Przy wysokiej akcyzie presja na obchodzenie przepisów będzie ogromna.

Rząd widzi tę sprawę inaczej? Czy też budżet jest obliczony na jakieś cele polityczne?

Jak za PRL-u tak i teraz w papierach wszystko ma się zgadzać. A papier przyjmie każdą wartość i liczbę, dlatego taka a nie inna propozycja budżetu. Na papierze to wygląda tak jak do tej pory. Jednak dynamika procesów związanych z podnoszeniem podatków jest znana i przebadana. Jak widać jednak ten budżet przyjmuje inną wersję rzeczywistości. To jest rzeczywistość oparta jedynie na papierze.

Czyli należy się spodziewać, że w połowie 2014 roku znów usłyszymy, że rząd się pomylił i trzeba nowelizować budżet?

Rząd raczej nie przyzna się do pomyłki, będzie pewnie starał się szukać nowych wpływów budżetowych. Pamiętam wypowiedź któregoś z przedstawicieli Ministerstwa Finansów, który przyznał, że nie widzi związku między zwiększeniem wpływów budżetowych z tytułu akcyzy na alkohol z obniżeniem tejże akcyzy. Nawet takie oczywistości były w ten sposób komentowane przez urzędnika resortu finansów.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook