Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Obca siła ma dokonać reform

20.02.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim, ekonomistą z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Sejm zgodził się na ratyfikację przez Polskę paktu fiskalnego. To dobra dla nas decyzja?

Andrzej Sadowski: Argumentacja zwolenników tego paktu jest argumentacją niewspółmierną do konsekwencji, jakie płyną z ratyfikacji tego paktu. Cały czas słyszę, że ratyfikacja jest potrzebna, żeby polski głos był wysłuchany w czasie debaty w ramach strefy euro, żebyśmy mogli brać udział w konsultacjach w sprawie strefy euro. Ceną, jaką płacimy za to, że wysłuchany zostanie polski premier czy minister, jest przyjęcie zasady de facto unieważnienia wyborów demokratycznych w Polsce, jeśli te będą skutkowały uchwaleniem budżetów niezgodnych z paktem. Pakt fiskalny ingeruje bardzo dogłębnie w system polityczny. Zakłada bowiem możliwość modyfikacji wyborów politycznych, które są podejmowane w kraju członkowskim.

Jak wygląda rachunek zysków i strat?

Na jednej szali musimy w tej sprawie położyć przyjęcie zasady możliwości ingerowania w suwerenne decyzje państwa, a na drugiej fakt, że ktoś będzie nas wysłuchiwał. Przecież równie dobrze głos polskiego premiera, ministra czy parlamentu może zostać wysłuchany bez konieczności udawania się w delegację i przedkładania na spotkaniu krajów strefy euro naszych stanowisk.

Rządzący mówią, że bez zgody na pakt wypadniemy z gry.

Rzeczywiście mówi się, że bez paktu będziemy poza strefą euro. Rządzący zachowują się, jakby strefa euro była epicentrum światowej gospodarki, a sama waluta euro była najważniejsza na świecie. To jest wykrzywiona perspektywa. Co ważne w debacie widać również ton ludzi, mówiących - przyjmijmy pakt fiskalny, bo on zrobi za nas porządek w finansach państwa. To jest magiczne myślenie, jakie widać było również w 2004 roku, w czasie rozmów o przyjęciu w Polsce euro. Politycy zachowywali się, jakby przyjęcie euro było remedium na każdy problem w Polsce. Obecnie rząd znów mówi, że pakt wymusi reformę finansów. Pokazuje, że my sami reformować nic nie będziemy, że reformy jedynie wymusi na nas pakt. Obca siła ma za nas dokonać reform. Tymczasem my sami powinniśmy zająć się reformowaniem kraju. To jest niezwykle pasywne podejście do sprawowania władzy.

Pakt ma wiele niekorzystnych skutków, ale rządowi się spieszy, by go przyjąć.

To jest dowód na niskim poziom klasy politycznej. Tymczasem rządzący, ani opozycja nie są w stanie zająć się sprawami pierwszorzędnymi dla Polski. Konsekwencją systemu politycznego i społecznego w Polsce jest największa polska emigracja od czasu stanu wojennego. I nikt się nie zastanawia, co jest przyczyną tak wielkiej emigracji i jak ją powstrzymać. Nikt nie szuka sposobów rozwiązania tej sytuacji. Zamiast tego politycy zajmują się takimi dokumentami, jak pakt fiskalny.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook