Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Obca siła ma dokonać reform

20.02.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim, ekonomistą z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Sejm zgodził się na ratyfikację przez Polskę paktu fiskalnego. To dobra dla nas decyzja?

Andrzej Sadowski: Argumentacja zwolenników tego paktu jest argumentacją niewspółmierną do konsekwencji, jakie płyną z ratyfikacji tego paktu. Cały czas słyszę, że ratyfikacja jest potrzebna, żeby polski głos był wysłuchany w czasie debaty w ramach strefy euro, żebyśmy mogli brać udział w konsultacjach w sprawie strefy euro. Ceną, jaką płacimy za to, że wysłuchany zostanie polski premier czy minister, jest przyjęcie zasady de facto unieważnienia wyborów demokratycznych w Polsce, jeśli te będą skutkowały uchwaleniem budżetów niezgodnych z paktem. Pakt fiskalny ingeruje bardzo dogłębnie w system polityczny. Zakłada bowiem możliwość modyfikacji wyborów politycznych, które są podejmowane w kraju członkowskim.

Jak wygląda rachunek zysków i strat?

Na jednej szali musimy w tej sprawie położyć przyjęcie zasady możliwości ingerowania w suwerenne decyzje państwa, a na drugiej fakt, że ktoś będzie nas wysłuchiwał. Przecież równie dobrze głos polskiego premiera, ministra czy parlamentu może zostać wysłuchany bez konieczności udawania się w delegację i przedkładania na spotkaniu krajów strefy euro naszych stanowisk.

Rządzący mówią, że bez zgody na pakt wypadniemy z gry.

Rzeczywiście mówi się, że bez paktu będziemy poza strefą euro. Rządzący zachowują się, jakby strefa euro była epicentrum światowej gospodarki, a sama waluta euro była najważniejsza na świecie. To jest wykrzywiona perspektywa. Co ważne w debacie widać również ton ludzi, mówiących - przyjmijmy pakt fiskalny, bo on zrobi za nas porządek w finansach państwa. To jest magiczne myślenie, jakie widać było również w 2004 roku, w czasie rozmów o przyjęciu w Polsce euro. Politycy zachowywali się, jakby przyjęcie euro było remedium na każdy problem w Polsce. Obecnie rząd znów mówi, że pakt wymusi reformę finansów. Pokazuje, że my sami reformować nic nie będziemy, że reformy jedynie wymusi na nas pakt. Obca siła ma za nas dokonać reform. Tymczasem my sami powinniśmy zająć się reformowaniem kraju. To jest niezwykle pasywne podejście do sprawowania władzy.

Pakt ma wiele niekorzystnych skutków, ale rządowi się spieszy, by go przyjąć.

To jest dowód na niskim poziom klasy politycznej. Tymczasem rządzący, ani opozycja nie są w stanie zająć się sprawami pierwszorzędnymi dla Polski. Konsekwencją systemu politycznego i społecznego w Polsce jest największa polska emigracja od czasu stanu wojennego. I nikt się nie zastanawia, co jest przyczyną tak wielkiej emigracji i jak ją powstrzymać. Nikt nie szuka sposobów rozwiązania tej sytuacji. Zamiast tego politycy zajmują się takimi dokumentami, jak pakt fiskalny.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook