Jedynie prawda jest ciekawa


Nie należy wierzyć w wyższe emerytury

08.02.2012

Obywatele muszą mieć możliwość opowiedzenia się za którymś z modeli. Trzeba dać ludziom wybór. Takie referendum ma sens – mówi portalowi Stefczyk.info ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie na temat zmian w systemie emerytalnym. Pana zdaniem taka debata jest potrzebna?

Andrzej Sadowski: Uczciwa debata była potrzebna w latach 90., gdy wprowadzono wielką, kapitałową reformę emerytalną. Przedstawiano ją jako wiekopomną zmianę, niemal szczyt osiągnięć ludzkości, która zapewni każdemu godziwą emeryturę. Po 14 latach widać, że to nieprawda. System emerytalny, oparty m.in. na Otwartych Funduszach Emerytalnych, bez wątpienia jest skrajnie nieefektywny. On jest również niedobry dla obywateli. Skoro OFE mają być tak dobre to warto powtórzyć pytanie zadawane przez Centrum im. Adama Smitha: dlaczego OFE są obowiązkowe?

Jakie perspektywy rysują się przed emerytami?

Niezależnie od deklaracji premiera, który mówi o zwiększeniu świadczeń w związku z podniesieniem wieku emerytalnego, nie należy wierzyć w wyższe emerytury. Po pierwsze, nikt nie wie, jaki będzie poziom rozwoju gospodarczego za 10-20 lat, gdy skutki zmian zaczną być widoczne. Po drugie prognozy demograficzne w kraju są dramatycznie jednoznaczne. Osób pracujących będzie coraz mniej. Dobro wypracowywane za 10-20 lat będzie dużo mniejsze niż obecnie. To wyklucza tezy o wyższych emeryturach w przyszłości.

Jesteśmy skazani na obniżkę świadczeń?

Rząd będzie ograniczał świadczenia emerytalne. Wydłużenie wieku emerytalnego, które proponuje rząd jest wstępem, a nie końcem.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział dziś, że reforma emerytur będzie najważniejszą sprawą obecnej kadencji. Pan spodziewa się kompromisu w tej sprawie?

Priorytetem rządu poprzedniej kadencji była walka z biurokracją. Większość partii i innych podmiotów nie zamierzała w tym przeszkadzać. Nie przeprowadzono jednak żadnej zmiany, która byłaby znaczącą w tej sprawie. A dziś rząd che przeprowadzać reformę, przeciwko której aktywizują się wszystkie związki zawodowe, a partie mają sprzeczne pomysły. Odpowiedź wydaje się być jasna.

Premier Donald Tusk podczas debaty o ACTA nawiązał do sprawy emerytur, mówiąc, że nie zgodzi się na referendum, ponieważ wie, że społeczeństwo będzie przeciwne jego propozycji. Pana zdaniem referendum jest potrzebne?

To zależy, jakie pytanie zadamy, czy obywatele będą mieli możliwość wyboru. Jeśli będzie ono wyglądało, jak za czasów PRLu, gdy mówiło się: głosujcie na Front Jedności Narodowej, to jest bezsensu. Obywatele muszą mieć możliwość opowiedzenia się za którymś z modeli: np. kanadyjskim zapewniającym minimum egzystencji z wolną ręką do oszczędzania, czy obecnym systemem, który będzie się cały czas sypał, w którym będzie trzeba dłużej pracować, a dostawać będziemy mniej. Trzeba dać ludziom wybór. Tylko takie referendum ma sens.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook