Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Mamy problem systemowy

11.03.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim, ekspertem Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: W Modlinie trwa kolejny etap prac remontowych na tamtejszym lotnisku. Obecnie generalny wykonawca robót zapowiada, że w maju pas startowy będzie gotowy do użytku. Jak pan to ocenia?

Andrzej Sadowski: Domyślam się, że ostateczną ocenę będzie można formułować dopiero po całościowym raporcie w tej sprawie. Jednak już obecnie można powiedzieć, że ta sytuacja pokazuje, iż instytucje, które strzegą naszego bezpieczeństwa, nie są obliczone na rozwiązywanie problemów. One są obliczone na trzymanie się procedur, które są niezwykle czasochłonne. Taką procedurę, jak naprawa pasa, w innych realiach można byłoby przeprowadzić szybko. Szybko można by stwierdzić, czy ona jest wykonana prawidłowo itd. Poza tym firmom, które budują lotnisko, powinno się opłacać pracować rzetelnie. Budowa wadliwa osłabia przecież ich reputację, osłabia pozycję na rynku, powoduje, że dane przedsiębiorstwo nie będzie miało dalszych kontraktów. Każdy wykonawca powinien wiedzieć, że działalność nieprofesjonalna może spowodować wypadnięcie z rynku. To powinno powodować, że wszyscy powinni się starać. Jednak tak się nie dzieje.

O czym świadczy fakt, że doszło do budowy lotniska, które kilka miesięcy później musiało zostać zamknięte?

W mojej ocenie jest to kolejny przejaw problemów, które panują w polskim systemie politycznym. Istnieje niemożliwość wyegzekwowania obowiązków i zapisów umów w Polsce, nie ma możliwości szybkiego procedowania w sądach, nie ma możliwości skutecznego oprotestowania wadliwych działań na budowie. Mamy kontrolę, która jest podatna na korupcję, co powoduje, że tego typu inicjatywy są obarczone wielkim ryzykiem. To ryzyko wynika z niesprawnego systemu.

Jaki związek ma sąd z lotniskiem w Modlinie?

Lotniska funkcjonują na całym świecie. Na całym świecie buduje się autostrady. W Polsce jednak nie funkcjonuje świeżo zbudowane lotnisko, nowe autostrady nie spełniają standardów. Nie mamy jednak do czynienia ze złymi warunkami pogodowymi, czy brakiem kadr. Te elementy można wykluczyć, ponieważ ci sami ludzie na Zachodzie budują autostrady i robią to profesjonalnie. W mojej ocenie mamy więc do czynienia z problemem systemowym. Przez te problemy wynik końcowy nie jest satysfakcjonujący. W mojej ocenie ten problem rozwiązałby sprawnie funkcjonujący wymiar sprawiedliwości, do którego można byłoby się odwołać i skutecznie egzekwować prawa oraz zapisy kontraktu, który mobilizowałby urzędników do rzetelnej pracy, nie blokowania procedur itd. To sprawa systemowa, nie można mówić, że Polacy tak mają, czy Polska tak musi mieć. Te blokady to skutek systemu zafundowanego nam przez polityków. Oni w czasie kampanii wyborczej zafundowali sobie 48-godzinny tryb orzekania w sądach, ale sądy jak nie działy tak nie działają. I nie widać, by władza próbowała w tej sprawie coś robić. Rząd nie próbuje sprawić, by wymiar sprawiedliwości nie blokował procesów inwestycyjnych. Zawsze może być sytuacja, że ktoś zawali. Sprawny wymiar sprawiedliwości sprawiłby, że sprawa zostanie rozwiązana.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook