Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Gospodarka oparta jest na przedsiębiorcach

28.02.2013

Rola przedsiębiorców jest w polskiej gospodarce kluczowa - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: W ostatnim czasie mamy do czynienia z kolejną inicjatywą właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, których właściciele próbują wpłynąć na zmianę szkodliwego według nich prawa. Ale zanim porozmawiamy o szczegółach – czy widzi Pan sens takich inicjatyw? Takich apeli, listów otwartych było wiele.

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: Inicjatywa o której rozmawiamy pokazuje stale rosnący poziom determinacji w polskim społeczeństwie. Skoro tamte apele nie pomagały i nie pomagają – to pojawiają się kolejne inicjatywy, które wyrastają niczym grzyby po deszczu. W tak złym systemie prawnym i podatkowym takie inicjatywy będą się pojawiać coraz częściej. Kiepską sytuację polskich pracodawców odzwierciedlają kolejne rankingi Banku Światowego i innych organizacji.

Kiepska sytuacja tych, których rola dla polskiej gospodarki jest duża.

Nawet nie duża, ale po prostu kluczowa. To rola rozstrzygająca dla stanu polskiej gospodarki. Prawie siedemdziesiąt kilka procent polskiego PKB tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa. Tylko one są dynamiczne i dają miejsca pracy w naprawdę dużym rozmiarze i to na nich, a nie na kilku wielkich koncernach oparta jest gospodarka naszego kraju. Może kilka marek jest rozpoznawalnych na całym świecie, ale to te małe firmy dają większość PKB i to od nich zależy tempo rozwoju krajów.

Czy postulowane zmiany przyniosłyby spodziewane efekty?

Taka inicjatywa była podejmowana przez inne organizacje i to nic nie daje – wprowadzono wiążące interpretacje prawa, które przez moment obowiązywały, a później wszystko wracało do normy. Jeżeli już o coś walczyć i za coś umierać, to za zmianę całego systemu, bo jak widać – poprzednia walka o lepsze interpretacje podatkowe nie przyniosła efektów w postaci ochrony przedsiębiorców. To bardzo cenna inicjatywa. Warto też rozejrzeć się wokół i zaprosić do niej kolejne zespoły i kolejnych przedsiębiorców. Lepiej byłoby, gdyby tych inicjatyw nie było sto, ale jedna – podpisana przez wszystkie zespoły. Chodzi o kumulację energii. Jeżeli przedsiębiorcy zaczynają protestować i strajkować, to dzieje się naprawdę źle.

Jednym ze zgłaszanych przez przedsiębiorców problemów są wysokie koszty pracy. Tymczasem przeciwnicy tej tezy podają dane z Francji czy Szwecji, gdzie koszty są o wiele większe, a pozycja przedsiębiorców jest dobra.

To jest nieprawda. Metodologia OECD, którą się w tym zakresie posługujemy, nie uwzględnia podatku od podatku. W Polsce mamy taki system, którego zagraniczni eksperci nie mogą zrozumieć: Jak można opodatkować pracę, która już jest opodatkowana?! Poza tym nas powinno interesować, czy opodatkowanie pracy jest za duże, a nie obserwować inne kraje, bo jest to mało twórcze. Nawet polski rząd w swoich raportach o przyczynach rosnącego bezrobocia przyznaje, że są nimi m.in. wysokie koszty pracy. Redukcja opodatkowania pracy jest najskuteczniejszą polityką na promocję zatrudnienia w Polsce.

W takim razie dlaczego rząd nie decyduje się na taki krok? Efekty byłyby widoczne po kilku latach.

To kwestia nie lat, a miesięcy. Taki przecież był efekt decyzji Prawa i Sprawiedliwości, które postanowiło symbolicznie obniżyć składkę rentową. Jedna trzecia wpływów z opodatkowania pochodzi właśnie z opodatkowania pracy. To jest pytanie, czy przez pewien krótki czas będziemy umieli się obejść bez tych pieniędzy albo zrekompensować je innymi środkami. Jeśli przypomnimy sobie ataki na prof. Gilowską, której decyzja miała przynieść wielkie straty dla polskiego budżetu, to zobaczylibyśmy skalę problemu związanego z oporem przeciw tym decyzjom. Tymczasem per saldo przyniosło to zyski dla gospodarki, bo przedsiębiorcy zaczęli przerejestrowywać się z szarej strefy, zaczęły powstawać nowe miejsca pracy. To dowód czarno na białym, że zmniejszenie opodatkowania pracy powoduje czysty zysk.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook