Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Gospodarka na zaciągniętym hamulcu

29.07.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: W czasie, gdy Sejm podejmował decyzję o zawieszeniu progów zadłużeniowych, prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował pakt fiskalny. Czy te decyzje nie stoją w sprzeczności? Z jednej strony zawieszamy ograniczenia w zadłużaniu się, a z drugiej poddajemy zewnętrznej kontroli polskie finanse...

Andrzej Sadowski: Obie te decyzje mają charakter wizerunkowy. Jedna jest elementem budowy wizerunku polskiej elity politycznej wobec Europy, wobec elit unijnych. Dlatego pakt fiskalny został ratyfikowany. Ten dokument, w naszej ocenie, wprowadza zobowiązania bez korzyści. To jest zdumiewające, że można podpisywać dokumenty wiążące nas jednostronnie, bez prawa decydowania. W dodatku polski podatnik będzie musiał współfinansować działalność, jaką do tej pory obserwujemy w innych upadających krajach. Jednocześnie pragmatyka pokazuje, że skoro rząd nie przeprowadza zmian, to można zmienić zasady dotyczące finansów publicznych. Władza uznała, że nie uzdrawiając finansów można zmieniać zasady dotyczące wydawania pieniędzy. Te dwie decyzje nie stoją w mojej ocenie w sprzeczności. Polityka pokazywania się w kategorii "dobrego europejczyka" idzie innym torem niż sprawa zmian systemowych w Polsce. Te dwa aspekty działania państwa nie są łączne.

Prezydent może dać zgodę i na pakt i na zawieszenie progów?

To będzie najlepszy dowód, że polskie władze nie uznają tych spraw za sprzeczność.

Centrum im. Smitha uznaje, że zadłużanie się jest niebezpieczne. Jak Pan zatem ocenia zawieszenie progów?

W naszej ocenie progi ostrożnościowe mogą być na poziomie 0 procent. Wtedy wprowadza się naturalną zasadę, że rząd nie może się zadłużać, może wydawać jedynie to, co ma. Ustawa oczywiście powinna dopuszczać - w specjalnych i dobrze opisanych sytuacjach - zaciąganie długów, ale to powinna być sytuacja wyjątkowa. Każdy inny poziom progu jest decyzją polityczną. Ustalenie progu jest więc decyzją arbitralną. Samo ustalenie wysokości progów nie jest tak istotne. Są gospodarki, jak np. amerykańska, będące na tyle sprawne, że dług może być większy, a gospodarka i silny wolny rynek dają możliwości spłaty pożyczki. W tej sytuacji dług można obsłużyć. Nie ma sensu w tej sprawie mówić jedynie o procentach. Niektórych robią z tego numerologie, czy niemal fetysz.

Poziom progu i długu nie jest najważniejszy?

Nawet przy mniejszych progach, przy mniejszym poziomie redystrybucji PKB przez finanse publiczne polska gospodarka, która już jest na zaciągniętym hamulcu, może nie obsłużyć naszego długu. Skupianie uwagi na tym, że rząd gmera przy progach nie jest słuszne. Nawet bez tego, przy zablokowanej gospodarce, Polska może nie być w stanie spłacać nawet tego długu, który mamy już obecnie. Problem polskiej gospodarki tkwi gdzie indziej, nie w progach.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook