Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Emerytura dla każdego, bez składek

15.02.2012

Ludzie będą chcieli sami dla siebie oszczędzać, jeśli da się im na to szansę. Trzeba jednak zdjąć z nich wiele dzisiejszych obciążeń – mówi nam ekonomista Andrzej Sadowski.

Stefczyk.info: „Rzeczpospolita” opisuje jeden z pomysłów na zmiany w emeryturach, nad którym pracuje PiS. Chodzi o system na wzór kanadyjskiego, w którym każdemu wypłaca się takie samo niskie świadczenie. To dobre rozwiązanie?

Andrzej Sadowski: Centrum im. Adama Smitha postuluje jego wprowadzenie od lat. Nasza propozycja to bardzo prosty system, a więc i tani w utrzymaniu. Funkcjonowanie każdej składki wymaga utrzymania drogiego systemu komputerowego, który kosztuje miliardy.

PiS mówi o takiej propozycji: 1000 złotych emerytury dla każdego, 120 złotych składki od pracowników

Dla 120-złotowej składki nie opłaca się utrzymywać drogiego systemu ewidencjonowania. To nie ma sensu. Ta propozycja nie zawiera istoty funkcjonowania systemu emerytalnego w modelu nowozelandzko-kanadyjskim, za którym opowiadamy się w Centrum.

Na czym ma on więc polegać?

W systemie tym dostaje się emeryturę z tytułu bycia obywatelem kraju, a nie dlatego, że płaci się składkę. Propozycja PiS wskazuje na niezrozumienie zasad rozwiązania kanadyjskiego. On ma gwarantować minimum egzystencji emerytów. Do tego składka nie jest potrzebna. Nie widzę związku między płaceniem 120 złotych składki, a otrzymywaniem 1000 złotych emerytury.

Dlaczego ma to przynieść oszczędności?

Nasza propozycja zakłada, że emerytury będą wypłacane na podstawie spisu wyborców. Nie ma więc konieczności utrzymywania drogich systemów związanych z ewidencjonowaniem świadczeń i świadczeniobiorców. To funkcjonuje w bardzo prosty sposób – gdy osoba kończy odpowiedni wiek, otrzymuje świadczenie. To niezwykle prosty i tani system. On również oznacza, że przestaje się opłacać pracowanie w szarej strefie, na umowę o dzieło czy zlecenie.

O jakiej emeryturze Pan mówi? Ile świadczenie gwarantowane miałoby wynosić?

Mówimy dziś o 1000 złotych emerytury. To ma wykluczyć funkcjonowanie innych, alternatywnych systemów emerytalnych w Polsce. W tym systemie nie ma potrzeby utrzymywania KRUS. W ten sposób również wyrównujemy wysokość emerytur w obu systemach.

Czy w dzisiejszych warunkach pracownicy będą w stanie oszczędzać coś na swoją dodatkową emeryturę?

Zmiany w systemie emerytalnym są jedynie jednym z wielu elementów. Ludzie będą chcieli sami dla siebie oszczędzać, jeśli da się im na to szansę. Trzeba jednak zdjąć z nich wiele dzisiejszych obciążeń m.in. składkami itd. Trzeba obniżyć koszty pracy. Uproszczenie systemu emerytalnego jest jedynie jednym z elementów zmian, jakie powinny zajść.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook