Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Biurokracja to oznaka defektu demokracji

04.06.2013

Rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Komisja Europejska skrytykowała m.in. Polskę za funkcjonowanie administracji, słabo rozwiniętą infrastrukturę, rozdęte i nieskoordynowane wydatki publiczne. Zdaniem KE to wszystko przeszkadza wzrostowi gospodarczemu w naszym kraju. Jak Pan ocenia takie ustalenia Komisji?

Andrzej Sadowski: U podstaw tego raportu widzę powtarzające się błędy w ocenie poszczególnych krajów. Rozrost biurokracji jest bowiem skutkiem niedoboru kontroli demokratycznej nad politykami rządzącymi. Ona wynika również z braku jasno ustalonej granicy dla aktywności rządów. To powoduje, że rządy przekraczają kolejne granice do tej pory nie przekraczalne, jeśli chodzi o kompetencje. Rządy zawłaszczają kolejne obszary. Skutkiem tego jest rozrost aparatu, który musi kontrolować i działać w nowych obszarach, które wydzierane są społeczeństwu. Biurokracja jest oznaką poważnego defektu demokracji, jako takiej. Najpoważniejszym tego efektem jest zadłużanie się właśnie rządów. Zaciągane są pożyczki na konto przyszłych pokoleń. Z kolei kwestia wzrostu gospodarczego wynika z ograniczania wolności gospodarczej i wprowadzania rozwiązań obciążających gospodarki krajów UE.

Jakiś przykład?

Choćby polityka klimatyczna. Jeśli uznajemy, że planeta ma globalny klimat to nie ma znaczenia, gdzie stanie komin - w Indiach, Chinach czy USA. Działanie KE jest zaskakujące. Komisja uznaje bowiem, że jeśli w Europie będziemy mieli politykę klimatyczną to wszyscy pójdą za nami. To nieprawda. Nawet taki kraj, jak USA nie prowadzi polityki klimatycznej.

KE sugeruje, że Polska wzrost opiera na taniej sile roboczej. To rzeczywiście najważniejszy motor polskiego rozwoju?

Takie stwierdzenia to świadectwo lęków polityków z UE, zwłaszcza z tej "starej" Unii, przed konkurencyjnymi gospodarkami takich krajów jak Polska. Powtarzanie, że mamy tanią siłę roboczą, świadczy o zagrożeniu, jakie stwarzają bardziej rynkowe i mniej kosztowne gospodarki. Takie gospodarki występują w Polsce, Czechach itp. Tu nie doszło do wprowadzenia absurdów, jakie widać choćby we Francji. Tu tydzień pracy to jest 35 godzin, a połowa tego czasu to i tak czas dla pracowników na relaks. Trzeba się skupić na własnych ocenach, a nie na takich diagnozach.

Dlaczego?

Ta ocena jest bowiem zupełnie fałszywa, oparta na fałszywych diagnozach. Polskie firmy są w stanie osiągać dobre wyniki w oparciu o stare technologie, nieinnowacyjne. To oznacza, że one sobie lepiej radzą niż gospodarki krajów znacznie zamożniejszych, które mają znacznie wyższy poziom innowacyjności oraz lepszą technologię. W takich krajach często wzrost PKB oscyluje wokół błędu statystycznego. Co im po nowych technologiach, jeśli nie mają wzrostu.

Czyli nie warto gonić za poprawą wskaźników innowacyjności?

Innowacyjność ma czemuś służyć. Nie warto być innowacyjnym, żeby być innowacyjnym. Nie ma sensu inwestować w technologie, jeśli one nie będą wykorzystywane. Szczególnie, że coraz częściej sprawy innowacyjności są traktowane nie jak projekt gospodarczy, ale ideologiczny. Często polityka w Europie jest oparta na wierze i ideologii, a nie kalkulacjach ekonomicznych. W krajach Zachodu coraz mniej ekonomii i liczenia z kalkulatorem w ręku, a coraz więcej różnego rodzaju administracji, która wyznacza swoje cele, ideologiczne. Dlatego Europa znajduje się w kryzysie.

Rozmawiał TK
[Fot. Facebook.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook