Jedynie prawda jest ciekawa


Saakaszwili: "Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie"

24.07.2014

Rosja to wielka skorumpowana stacja benzynowa z LPG. Bez sprzedaży surowców nie zarabia na siebie. Jeśli Zachód przestanie więc Kremlowi dostarczać nowoczesnych technologii wydobywczych, a nie potrafi wyprodukować własnych, to źródło pieniędzy wyschnie - mówił były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji „Fox News”.

Jego zdaniem Ukraińcy pilnie potrzebują wsparcia Zachodu. I to zarówno politycznego jak i militarnego. „Ukraińcy toczą obecnie walkę o przetrwanie swojego państwa. Od tego czy ją wygrają zależą także dalsze losy Europy. Tu chodzi o wiarygodność Zachodu, Europy i USA. Jako polityczni gracze i partnerzy” - przekonywał Saakaszwili. Według byłego prezydenta Gruzji Zachód może pomóc Kijowi nakładając surowe sankcje na Rosję oraz wysyłając Ukraińcom sprzęt wojskowy.

„Oni walczą na wschodniej Ukrainie z terrorystami. Zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych moim zdaniem wszystko zmieniło.[…] Sprawy zaszły zbyt daleko, by Zachód mógł je dalej ignorować” - tłumaczył. Oraz dodał:” Wyobraźmy sobie, że Rosja wygra. Miliony Ukraińców ucieknie z kraju, a przemoc rozleje się po całym regionie. Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie. Następne będą kraje Bałtyckie. Proszę pamiętać, Putinowi chodzi o zniszczenie NATO”.

Jego zdaniem Europa zdaje się tego jednak nie dostrzegać. „Europa zawsze reaguje za późno i zbyt słabo. Na dodatek niektóre kraje europejskie zachowują się skandalicznie. Podczas gdy horror na Ukrainie trwa Paryż usiłuje dostarczyć Rosji nowoczesne okręty desantowy, który mogą posłużyć do podbicia wschodniej Ukrainy, albo mojego kraju, Gruzji. Jak, w XXI wieku, można się posunąć do czegoś takiego? Do tak odrażającego, cynicznego działania?” - pytał Saakaszwili.

Według byłego prezydenta Gruzji nikomu podczas II wojny światowej nie przyszło do głowy, by Hitlerowi dostarczać okręty. „Nie jestem w stanie tego zrozumieć” - dodał. I podkreślił, że to oznacza, że tylko Stany Zjednoczone mogą pomóc Ukraińcom. „USA podjęły już pierwsze kroki w dobrym kierunku, nakładając sankcje na kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki. Rosja to wielka skorumpowana stacja benzynowa z LPG. Bez sprzedaży surowców nie zarabia na siebie. Jeśli Zachód przestanie więc Kremlowi dostarczać nowoczesnych technologii wydobywczych, a nie potrafi wyprodukować własnych, to źródło pieniędzy wyschnie”- mówił.

„Kluczowe są też sankcje przeciwko konkretnym członkom władz w Moskwie. Oni trzymają pieniądze, które ukradli w euro i dolarach w zachodnich bankach. Te fundusze można łatwo zamrozić” – dodał były prezydent Gruzji. Jego zdaniem, gdyby Zachód zareagował na rosyjska agresję na Gruzję, nie doszłoby do zajęcia Krymu, ani do obecnej wojny na wschodniej Ukrainie.

Ryb, Fox News

Fot. [PAP/epa]

 

 


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook