Jedynie prawda jest ciekawa


Saakaszwili: Jeśli Ukraina nie wytrwa, Gruzja zniknie

03.09.2015

Ukraina nie zwycięży, dopóki nie pokona zżerającej ją korupcji. Od sukcesu reform w Odessie zależy sukces tego państwa i los mojego własnego kraju – powiedział PAP Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, a od trzech miesięcy gubernator obwodu odeskiego.

Zmiany, które Saakaszwili zaczął wprowadzać w ważnym przemysłowym i turystycznym regionie nad Morzem Czarnym, mają być przykładem dla całej Ukrainy. Pierwsze 100 dni swoich rządów jako szef administracji obwodowej Saakaszwili spędził na walce z celnikami i prokuraturą, zwalnianiu skorumpowanych urzędników i odbieraniu zagrabionych przez oligarchów plaż. W tym samym czasie wraz z ekipą młodych, wykształconych na Zachodzie współpracowników pracował nad "odeskim pakietem reform" - inicjatywą ustawodawczą, która ma poważnie ograniczyć biurokrację. Niebawem otworzy w Odessie wzorowane na gruzińskich Domach Sprawiedliwości centrum usług administracyjnych.

PAP: Przyjechał Pan do obwodu odeskiego, by uczynić z niego lokomotywę przemian na Ukrainie i głośno mówi o tym, co te przemiany hamuje. Z jakimi problemami musi Pan tu walczyć?

Micheil Saakaszwili: Przede wszystkim z aparatem administracyjnym, który przyzwyczaił się do tego, że żyje niezgodnie z prawem i zmusza ludzi, by także je łamali. Ale to się zmienia. W Odessie dzieją się rzeczy, o których nikt nigdy nawet nie marzył. Za przyjęcie łapówki zatrzymano szefa wojskowej komisji uzupełnień obwodu odeskiego. Obwodu strategicznego pod względem politycznym, liczącego prawie trzy miliony ludzi. Potem aresztowany został komendant główny odeskiej milicji, także z powodu łapówki, w wysokości 20 tysięcy dolarów.

Na mój wniosek przeprowadzono rewizje w radzie i administracji obwodowej, czyli tam, gdzie ja sam pracuję. Zarekwirowano dokumenty dotyczące prywatyzacji gruntów położonych tuż nad brzegiem morza. Społeczeństwo uważa, że zostały one przekazane przez radę obwodową w ręce prywatne po bardzo zaniżonych cenach. Trzeba to sprawdzić, by usunąć wszelkie wątpliwości. Pozostaje jednak faktem, że rozmiary korupcji i w Odessie i w skali całej Ukrainy nie ulegają zmianie. A ludzie żądają zmian. Dlatego ukraińska rewolucja trwa i zakończy się tylko wtedy, gdy urzędnicy przestaną kraść i nie będą zachowywali się jak bandyci.

PAP: Kto jest największym wrogiem w walce z korupcją?

M.S.: Sprzeciwiają się wszyscy, pewnie lepiej byłoby zapytać, kto pomaga w tej walce. Są to zwykli ludzie, którzy przyłapali na korupcji szefa miejskiej milicji. Wcześniej było to nie do pomyślenia, tego człowieka nikt nie śmiał ruszyć. Teraz znaleźli się ludzie, często pracownicy różnych urzędów, którzy chcą żyć inaczej i pracować uczciwie. Mamy świetną młodzież, która jest przeciwna starym porządkom i chce zmieniać system.

Musimy wymienić prokuratorów i przyjąć do pracy nowych; stworzyć specjalnie opłacany, antykorupcyjny oddział policji. Rozmawiałem z FBI o pomocy w szkoleniu funkcjonariuszy, jest doświadczenie Kolumbii, gdzie to działa. O połowę redukujemy liczbę pracowników administracji obwodowej i administracji rejonowych. Szefowie tych ostatnich są wymieniani na ludzi zatrudnianych w ramach konkursów. Wygrywają je absolwenci znanych zachodnich uczelni. Mamy dobry początek, bo jest to całkiem nowe pokolenie i musimy zrobić tak, by to oni przejęli władzę. Zadaniem młodych jest nie tylko uczestniczenie w rewolucjach na Majdanie i umieranie za nową Ukrainę na froncie. Oni muszą zacząć rządzić państwem.

PAP: Pańskie działania wywołują zadowolenie wśród mieszkańców Odessy, obawiają się oni jednak, że za łamanie istniejących od lat układów może Pan zapłacić życiem. Odeska ulica mówi wprost, że przeciwnicy mogą Pana zabić.

M.S.: Najważniejsze jest to, by nie zabito Ukrainy i ukraińskiego marzenia. Tak, cierpliwość ludzi się kończy, mamy wojnę, kryzys gospodarczy i tak dalej. Ale wiele tych problemów jest sztucznych i wymyślonych. Gospodarka Ukrainy mimo trwającej wojny nie byłaby w tak złym stanie, gdyby nie korupcja. W Odessie mamy do czynienia z sabotażem w służbach celnych, przetrzymywaniem ładunków w portach, ciągłymi problemami z jakimiś milicjantami, którzy domagają się łapówek, z politykami, którzy stale wtykają nos w nieswoje sprawy. Na Ukrainie to politycy decydują, który towar ma przejść odprawę celną, a który nie! Tego nie ma nigdzie na świecie i to jest najprawdziwsza mafia. Ale naprzeciw niej stoi inna Ukraina, której nie można ignorować, bo społeczeństwo stało się bardzo aktywne.

PAP: Otrzymuje Pan pomoc ze strony władz w Kijowie?

M.S.: Jest taki szef Państwowej Służby Fiskalnej (Roman Nasirow), który robi wszystko, by w służbach celnych w Odessie nie było porządku. Ale z drugiej strony jest zastępca prokuratora generalnego (Dawid Sakwarelidze), który nas z całego serca wspiera. Mamy sojuszników w wielu ministerstwach, w parlamencie. Są to przede wszystkim młodzi politycy, którzy chcą przemian. Wnosimy teraz do Rady Najwyższej cały pakiet projektów ustaw, które – jeśli zostaną przyjęte – radykalnie zmienią system obowiązujący dziś w prokuraturze i urzędach celnych i uproszczą wszelkie procedury. Tworzymy w Odessie centrum administracyjne, gdzie sprawy urzędowe będą załatwiane najszybciej na Ukrainie. Ale to nie powinno ograniczać się tylko do tego obwodu. Tak powinno być w całym kraju.

PAP: Pańscy współpracownicy zastanawiają się, czy po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych w Gruzji nie będzie Pan chciał wrócić do ojczyzny i boją się, że opuści Pan Ukrainę.

M.S.: Do Gruzji, oczywiście, powrócę, ale jestem także silnie związany z Ukrainą. Spędziłem tu prawie dziesięć lat swojego życia, przyjechałem jako zupełnie młody człowiek, na studia. Lubię Ukrainę, w wielu aspektach czuję się Ukraińcem, znam język ukraiński. Interesuję się ukraińską historią i kulturą i czuję się jej częścią. Ukraina i Gruzja są bardzo ze sobą związane. Nie może być oddzielnie sukcesu Gruzji i oddzielnie sukcesu Ukrainy. Jeśli Ukraina teraz nie wytrwa, Gruzja może całkowicie zniknąć z mapy. Dlatego Ukraina musi zwyciężyć, system stworzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina musi się rozpaść i wtedy będę mógł wrócić. Moja droga powrotu do Gruzji prowadzi przez sukces Ukrainy.

AM/PAP

[fot. European People's Party/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook