Jedynie prawda jest ciekawa


Saakaszwili "drugą Tymoszenko"? "Jest takie zagrożenie"

01.11.2013

"Istotnym sprawdzianem rzeczywistej woli utrzymania prozachodniego kursu polityki gruzińskiej będzie stosunek do opozycji" - mówi portalowi wPolityce.pl dr Żurawski vel Grajewski.

W wyniku zeszłotygodniowych wyborów prezydenckich w Gruzji cała władza przeszła tam w ręce Gruzińskiego Marzenia - partii Bidziny Iwaniszwilego - polityka, który deklaruje utrzymanie kursu prozachodniego, ale jednocześnie ocieplenie stosunków z Rosją. Takie deklaracje przedstawia też nowo wybrany prezydent - Giorgi Margwelaszwili - kandydat Iwaniszwilego.

"Istotą nie jest, co kto mówi, ale co kto robi. Musimy zaczekać na to co się wydarzy. Na razie trudno jest w tym zakresie oceniać prezydenta-elekta. Natomiast premier, wygłaszał deklaracje prozachodnie, ale jednak doprowadził do ochłodzenia stosunków z Azerbejdżanem, które są podstawą gruzińskiej niezależności energetycznej – a to rozstrzyga o możliwości utrzymania niezawisłości Gruzji wobec Rosji" - opowiada na łamach portalu wPolityce.pl dr Żurawski vel Grajewski o tym, co w najbliższej przyszłości może się w Gruzji zdarzyć.

"Istotnym sprawdzianem rzeczywistej woli utrzymania prozachodniego kursu polityki gruzińskiej będzie także stosunek do opozycji, do polityków ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego - obozu ustępującego prezydenta Micheila Saakaszwilego. A w tej sprawie nie jest dobrze(...). Komisja Europejska, ustami Jose Barroso, otwarcie ostrzegła, że gdyby w podobnej sytuacji znalazł się prezydent Saakaszwili, który w momencie ustąpienia z urzędu traci immunitet, to fakt taki podważyłby stosunki Gruzji z Unią Europejską. Sytuacja na razie jest niejasna" - dodaje Żurawski vel Grajewski.

Zwraca on także uwagę, że przyszłość Gruzji w pewnym stopniu wyklaruje się na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się pod koniec listopada w Wilnie. Podpisanie tam umowy stowarzyszeniowej z Unią byłoby znakiem, że Gruzja obiera kierunek na Zachód. "Jeśli Gruzja podpisze stowarzyszenie, to Rosja zareaguje negatywnie i wtedy zweryfikuje się retoryka. Okazałoby się wtedy, co moim zdaniem jest prawdą, że żadna ekipa gruzińska, która chce prowadzić kurs na Zachód, nie jest w stanie równolegle utrzymywać dobrych stosunków z Rosją" - tłumaczy doktor.

Żurawski vel Grajewski zaznacza, że istnieje zagrożenie, że ekipa, która przejęła teraz władzę w Gruzji będzie się chciała zemścić na Saakaszwilim, który stanie się wtedy "drugą Tymoszenko". Jego zdaniem oddanie przez Gruzinów przywództwa w ręce Gruzińskiego Marzenia jest wynikiem strachu przed konfrontacją zbrojną z Rosją. "To doświadczenie z 2008 roku było doświadczeniem samotności, a na to nie są Gruzini gotowi. Wyobrażają sobie, że ta retoryka porozumienia z Rosją, stosowana przez Iwaniszwilego, może przynieść rezultaty bez wyprzedawania niepodległości."

Jak zauważa Żurawski vel Grajewski w związku ze zmianą rządów w Polsce, na Ukrainie i na Litwie, Gruzja nie może już liczyć na pomoc Zachodu w takim stopniu jak miało to miejsce w 2008 r., podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jednak dodaje, że w przypadku ewentualnego represjonowania Saakaszwilego, spotkałoby się to jednak ze zdecydowaną reakcją Unii Europejskiej.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info" target="_blank">Stefczyk.info na facebooku!

mc,wPolityce.pl

[fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook