Jedynie prawda jest ciekawa


S. Zdybicka: Jan Paweł II był otwarty na wartości

01.05.2012

Karol Wojtyła był otwarty na wartości: prawdę, dobro, piękno, świętość, i wszystkie je w swoim życiu realizował. Prawdę uważał za wartość fundamentalną, zwłaszcza prawdę o dobru, najważniejszą w życiu ludzkim - pisze o Janie Pawle II siostra urszulanka prof. Zofia J. Zdybicka.

Autorka tekstu w „Naszym Dzienniku” wskazuje, że „Pan Bóg od młodości przygotowywał Jana Pawła II do pełnienia wielkiej misji w Kościele, w Polsce i na całym świecie”.

- Obdarzył Go wielkim, przenikliwym umysłem, wrażliwym sercem, wieloma talentami, ubogacał łaskami: darem kapłaństwa, łaską modlitwy, zjednoczenia z Chrystusem - zaznacza s. Zdybicka.

W tekście przypomina, że Karol Wojtyła jeszcze zanim został papieżem interesował się człowiekiem. - W centrum zainteresowania przyszłego Papieża był człowiek i prawda o nim: kim jest, skąd pochodzi, dokąd zmierza, co powinien czynić, by spełnić swoje człowiecze zadanie. Od tej fundamentalnej prawdy o człowieku zależy bowiem ludzkie postępowanie, kultura, układy społeczne i polityczne – wskazuje.

Siostra zakonna dodaje, że Papież uznawał, że to właśnie błędne rozumienie, kim jest człowiek jest przyczyną kryzysu współczesnej kultury europejskiej i polskiej. Autorka wskazuje, że „na błędach antropologicznych zbudowane są bowiem panujące w XX wieku ideologie: nazizm i komunizm”.

- Ideologie te generują błędne struktury społeczne, które zagrażają normalnemu rozwojowi człowieka, kultury, zasad postępowania, pozbawiają człowieka wolności. Jako filozof myśliciel, profesor filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1954-1978) zajął się (JPII – red.) etyką, problemami moralnymi, szczególnie najważniejszym i najwyższym aktem moralnym - miłością, co zaowocowało ważną monografią: "Miłość i odpowiedzialność" (Lublin 1960). (…) Dzieło "Osoba i czyn" (Kraków 1969) daje wnikliwą, dogłębnie przemyślaną odpowiedź na pytanie, kim jest człowiek, ukazuje nierozłączny związek między rozumieniem człowieka i problemami moralnymi - indywidualnymi i społecznymi, a także politycznymi. Zawarta w "Osobie i czynie" koncepcja człowieka ma fundamentalne znaczenie dla całego nauczania Jana Pawła II - przypomina s. Zdybicka.

Autorka tekstu przypomina również, że Papież był aktywnym głosicielem Dobrej Nowiny. - Jan Paweł II czynił wszystko, aby ludzie przyjęli prawdę Chrystusową. Stąd mocne wołanie już na początku pontyfikatu: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy, otwórzcie granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne, szerokie obszary kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co kryje się we wnętrzu człowieka. Jedynie On to wie" – czytamy w „ND”.

Siostra podkreśla również, że Jan Paweł II był polskim patriotą, ale również troszczył się o prawa innych narodów do istnienia. - Czynił to w okresie, kiedy tożsamość narodowa, a nawet sam byt narodów był (i jest) zagrożony przez procesy jednoczenia się narodów i procesy globalistyczne. Jego przemówienie w ONZ (1995 r.) jest właściwie projektem deklaracji "O prawach narodów", które - jak uważał - są dopełnieniem praw człowieka (Deklaracja Praw Człowieka 1948) – pisze s. Zdybicka.

Cały tekst w „Naszym Dzienniku”.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook