Jedynie prawda jest ciekawa


S. Chmielewska: Żyjący Ewangelią zmieniają historię

27.04.2014

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelią mogą zmienić bieg historii - powiedziała s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia. Podajemy jej wypowiedź:

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelia mogą zmienić bieg historii. I Jan XXIII, i Jan Paweł II zmienili bieg historii. Dzięki mediacji papieża Roncallego konflikt w Zatoce Świń został załagodzony, a wówczas III wojna światowa wisiała na włosku. Jan Paweł II zdecydowanie przyczynił się do upadku komunizmu nie jako polityk, a człowiek Ewangelii.

Ich najmocniejszym świadectwem jest po prostu zwykła dobroć, dobroć, polegająca na tym, że w zwykłym człowieku widzi się Chrystusa, choć czasami ta twarz jest zdeformowana grzechem. Jan XXIII spotykał się z ludźmi, którzy wzbudzali kontrowersje, m.in. z córką i zięciem radzieckiego przywódcy Nikity Chruszczowa, za co w Watykanie dostał ogromne baty, gdyż dla wielu taka postawa była wówczas zupełnie niezrozumiała. Jan Paweł II także spotykał się z ludźmi o zupełnie innych horyzontach, z dyktatorami, ale jest to postawa głęboko ewangeliczna, dzięki której widzi się jedność i okruchy dobra tam, gdzie już nikt tego nie widzi, bo wynika to z Bożego miłosierdzia, które do końca ma nadzieję.

Obaj papieże byli głębokie zaangażowani w życie zwyczajnych ludzi. To nie byli ludzie, którzy bujali w obłokach, pragnęli być blisko z innymi ludźmi, bo ich kochali. Byli ubodzy w duchu, była w nich prostota i dobroć. Od wczesnych lat młodości nad sobą pracowali. Dziennik duchowy Jana XXIII to lektura niezwykła. Gdy pozna się biografię Jana Pawła II też widzi się jego dążenie bliskości Boga. To byli ludzie, którzy stale, niezależnie od wieku i okoliczności ciągle szli do przodu z Panem Bogiem. To był ich znak szczególny.

Mamy w naszej kaplicy relikwie trzeciego stopnia Jana Pawła II w kaplicy naszej wspólnoty, a będziemy mieli relikwie pierwszego stopnia. Myślę, że będzie się dobrze czuł wśród biedaków.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook