Jedynie prawda jest ciekawa

S. Chmielewska: Żyjący Ewangelią zmieniają historię

27.04.2014

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelią mogą zmienić bieg historii - powiedziała s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia. Podajemy jej wypowiedź:

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelia mogą zmienić bieg historii. I Jan XXIII, i Jan Paweł II zmienili bieg historii. Dzięki mediacji papieża Roncallego konflikt w Zatoce Świń został załagodzony, a wówczas III wojna światowa wisiała na włosku. Jan Paweł II zdecydowanie przyczynił się do upadku komunizmu nie jako polityk, a człowiek Ewangelii.

Ich najmocniejszym świadectwem jest po prostu zwykła dobroć, dobroć, polegająca na tym, że w zwykłym człowieku widzi się Chrystusa, choć czasami ta twarz jest zdeformowana grzechem. Jan XXIII spotykał się z ludźmi, którzy wzbudzali kontrowersje, m.in. z córką i zięciem radzieckiego przywódcy Nikity Chruszczowa, za co w Watykanie dostał ogromne baty, gdyż dla wielu taka postawa była wówczas zupełnie niezrozumiała. Jan Paweł II także spotykał się z ludźmi o zupełnie innych horyzontach, z dyktatorami, ale jest to postawa głęboko ewangeliczna, dzięki której widzi się jedność i okruchy dobra tam, gdzie już nikt tego nie widzi, bo wynika to z Bożego miłosierdzia, które do końca ma nadzieję.

Obaj papieże byli głębokie zaangażowani w życie zwyczajnych ludzi. To nie byli ludzie, którzy bujali w obłokach, pragnęli być blisko z innymi ludźmi, bo ich kochali. Byli ubodzy w duchu, była w nich prostota i dobroć. Od wczesnych lat młodości nad sobą pracowali. Dziennik duchowy Jana XXIII to lektura niezwykła. Gdy pozna się biografię Jana Pawła II też widzi się jego dążenie bliskości Boga. To byli ludzie, którzy stale, niezależnie od wieku i okoliczności ciągle szli do przodu z Panem Bogiem. To był ich znak szczególny.

Mamy w naszej kaplicy relikwie trzeciego stopnia Jana Pawła II w kaplicy naszej wspólnoty, a będziemy mieli relikwie pierwszego stopnia. Myślę, że będzie się dobrze czuł wśród biedaków.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook