Jedynie prawda jest ciekawa

S. Chmielewska: Żyjący Ewangelią zmieniają historię

27.04.2014

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelią mogą zmienić bieg historii - powiedziała s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia. Podajemy jej wypowiedź:

Życie dwóch świętych papieży jest niesamowitym dowodem na to, że ludzie, żyjący Ewangelia mogą zmienić bieg historii. I Jan XXIII, i Jan Paweł II zmienili bieg historii. Dzięki mediacji papieża Roncallego konflikt w Zatoce Świń został załagodzony, a wówczas III wojna światowa wisiała na włosku. Jan Paweł II zdecydowanie przyczynił się do upadku komunizmu nie jako polityk, a człowiek Ewangelii.

Ich najmocniejszym świadectwem jest po prostu zwykła dobroć, dobroć, polegająca na tym, że w zwykłym człowieku widzi się Chrystusa, choć czasami ta twarz jest zdeformowana grzechem. Jan XXIII spotykał się z ludźmi, którzy wzbudzali kontrowersje, m.in. z córką i zięciem radzieckiego przywódcy Nikity Chruszczowa, za co w Watykanie dostał ogromne baty, gdyż dla wielu taka postawa była wówczas zupełnie niezrozumiała. Jan Paweł II także spotykał się z ludźmi o zupełnie innych horyzontach, z dyktatorami, ale jest to postawa głęboko ewangeliczna, dzięki której widzi się jedność i okruchy dobra tam, gdzie już nikt tego nie widzi, bo wynika to z Bożego miłosierdzia, które do końca ma nadzieję.

Obaj papieże byli głębokie zaangażowani w życie zwyczajnych ludzi. To nie byli ludzie, którzy bujali w obłokach, pragnęli być blisko z innymi ludźmi, bo ich kochali. Byli ubodzy w duchu, była w nich prostota i dobroć. Od wczesnych lat młodości nad sobą pracowali. Dziennik duchowy Jana XXIII to lektura niezwykła. Gdy pozna się biografię Jana Pawła II też widzi się jego dążenie bliskości Boga. To byli ludzie, którzy stale, niezależnie od wieku i okoliczności ciągle szli do przodu z Panem Bogiem. To był ich znak szczególny.

Mamy w naszej kaplicy relikwie trzeciego stopnia Jana Pawła II w kaplicy naszej wspólnoty, a będziemy mieli relikwie pierwszego stopnia. Myślę, że będzie się dobrze czuł wśród biedaków.

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook