Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymkowski: Zbliżenie Turcji w stronę radykalnego islamu

17.07.2016

Politycy na antenie TVP Info oceniali i komentowali sytuację polityczną po stłumieniu puczu wojskowego w Turcji przez prezydenta Erdogana. " Nie sądzę, żeby Turcja w dłuższej perspektywie chciała całkowicie zrywać więzi z Zachodem. Na pewno nie będzie chciała zrywać formalnych więzi z NATO" – mówił Jarosław Sellin z PiS.

Marek Magierowski, szef biura prasowego w Kancelarii Prezydenta, mówił, że Turcja jest ważnym krajem jako członek NATO, a także jako kraj o takim, a nie innym położeniu geopolitycznym. "Bardzo ważnym, jeśli chodzi o sytuację na Bliskim Wschodzie, ale także jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysu imigracyjnego, ponieważ jest tym krajem, z którym UE tak naprawdę negocjuje najintensywniej w tym obszarze" – dodał.  

Magierowski zaznaczył, że jeżeli chcemy, żeby cały region był stabilny, to Turcja musi pozostać krajem stabilnym.

Także Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej ocenił Turcję jako kluczowe państwo w NATO i podkreślił, że nie wolno dopuścić do tego czarnego scenariusza, jakim jest destabilizacja tego państwa. 

Dodał, że w tym kraju obecne są antydemokratyczne tendencje. " Czarnym scenariuszem byłaby wojna wewnętrzna i przelew krwi, ale to nie oznacza że obecna władza może wszystko" - mówił. "Jedno jest pewne: oddala się trochę perspektywa łatwego i stabilnego partnerstwa Turcji z Europą” - zauważa Halicki. 

Przedstawicielka Nowoczesnej Barbara Dolniak z kolei skomentowała podejście zachodnich przywódców, którzy wypowiadają się delikatnie na temat sytuacji w Turcji. "Każdy gwałtowny ruch może spowodować napięcie, które w tej części świata jest zupełnie nikomu niepotrzebne. Także Europie, z uwagi na uchodźców, których Turcja przyjmuje w pierwszej kolejności. Stąd ten dyskurs przyjmuje taką formę" – mówiła Dolniak. 

"Oczywiście w naszym wspólnym interesie jest to, żeby były stabilne rządy w Turcji, natomiast wypowiedzi wielkich tego świata są ostrożne i deklaratywne. Popierają rząd wybrany w demokratycznych wyborach, natomiast to nie oznacza, że mamy tam pełną demokrację" – wypowiedział się Adam Struzik z PSL. 

"Za bardzo przywiązujemy się do traktowania tego co się dzieje w Turcji standardami europejskimi" - mówił. Dodał też, że jest to zupełnie inna rzeczywistość. 

Zwrócił uwagę, że jesteśmy być może świadkami "zakrętu" w NATO i Europie. "Turcja jest ważnym elementem Paktu Północnoatlantyckiego, ja boję się dużej destabilizacji" – powiedział Struzik i dodał, że taka Turcja byłaby "szalonym niebezpieczeństwem dla Europy". 

Jarosław Sellin z PiS stwierdził, że „Turcja idzie w kierunku ustroju prezydenckiego; umiarkowanego, politycznego islamizmu”.  

Zauważa, że Turcja pogodziła się ostatnio z Rosją i Izraelem i "będzie dążyła do tego, żeby ten niestabilny region porządkować na swoją miarę”. Ocenił, że Turcja nie będzie chciała zerwać więzi z Zachodem i formalnego uczestnictwa w NATO.  

"Doniosłość tej nieudanej próby zamachu, to jest przede wszystkim wyjęcie tego bezpiecznika w państwie tureckim, jakim była do tej pory armia, która stała na straży świeckości państwa" – podkreśla Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.  

"Wydaje mi się, że turecka armia nie jest dziś zdolna do blokowania zapędów politycznych, zbliżających Turcję w stronę państw radykalnego islamu" – mówił. Polityk wyraził też obawy, czy aby Turcja nie stanie się liderem państw islamskich. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook