Jedynie prawda jest ciekawa


Rzymkowski: Zbliżenie Turcji w stronę radykalnego islamu

17.07.2016

Politycy na antenie TVP Info oceniali i komentowali sytuację polityczną po stłumieniu puczu wojskowego w Turcji przez prezydenta Erdogana. " Nie sądzę, żeby Turcja w dłuższej perspektywie chciała całkowicie zrywać więzi z Zachodem. Na pewno nie będzie chciała zrywać formalnych więzi z NATO" – mówił Jarosław Sellin z PiS.

Marek Magierowski, szef biura prasowego w Kancelarii Prezydenta, mówił, że Turcja jest ważnym krajem jako członek NATO, a także jako kraj o takim, a nie innym położeniu geopolitycznym. "Bardzo ważnym, jeśli chodzi o sytuację na Bliskim Wschodzie, ale także jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysu imigracyjnego, ponieważ jest tym krajem, z którym UE tak naprawdę negocjuje najintensywniej w tym obszarze" – dodał.  

Magierowski zaznaczył, że jeżeli chcemy, żeby cały region był stabilny, to Turcja musi pozostać krajem stabilnym.

Także Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej ocenił Turcję jako kluczowe państwo w NATO i podkreślił, że nie wolno dopuścić do tego czarnego scenariusza, jakim jest destabilizacja tego państwa. 

Dodał, że w tym kraju obecne są antydemokratyczne tendencje. " Czarnym scenariuszem byłaby wojna wewnętrzna i przelew krwi, ale to nie oznacza że obecna władza może wszystko" - mówił. "Jedno jest pewne: oddala się trochę perspektywa łatwego i stabilnego partnerstwa Turcji z Europą” - zauważa Halicki. 

Przedstawicielka Nowoczesnej Barbara Dolniak z kolei skomentowała podejście zachodnich przywódców, którzy wypowiadają się delikatnie na temat sytuacji w Turcji. "Każdy gwałtowny ruch może spowodować napięcie, które w tej części świata jest zupełnie nikomu niepotrzebne. Także Europie, z uwagi na uchodźców, których Turcja przyjmuje w pierwszej kolejności. Stąd ten dyskurs przyjmuje taką formę" – mówiła Dolniak. 

"Oczywiście w naszym wspólnym interesie jest to, żeby były stabilne rządy w Turcji, natomiast wypowiedzi wielkich tego świata są ostrożne i deklaratywne. Popierają rząd wybrany w demokratycznych wyborach, natomiast to nie oznacza, że mamy tam pełną demokrację" – wypowiedział się Adam Struzik z PSL. 

"Za bardzo przywiązujemy się do traktowania tego co się dzieje w Turcji standardami europejskimi" - mówił. Dodał też, że jest to zupełnie inna rzeczywistość. 

Zwrócił uwagę, że jesteśmy być może świadkami "zakrętu" w NATO i Europie. "Turcja jest ważnym elementem Paktu Północnoatlantyckiego, ja boję się dużej destabilizacji" – powiedział Struzik i dodał, że taka Turcja byłaby "szalonym niebezpieczeństwem dla Europy". 

Jarosław Sellin z PiS stwierdził, że „Turcja idzie w kierunku ustroju prezydenckiego; umiarkowanego, politycznego islamizmu”.  

Zauważa, że Turcja pogodziła się ostatnio z Rosją i Izraelem i "będzie dążyła do tego, żeby ten niestabilny region porządkować na swoją miarę”. Ocenił, że Turcja nie będzie chciała zerwać więzi z Zachodem i formalnego uczestnictwa w NATO.  

"Doniosłość tej nieudanej próby zamachu, to jest przede wszystkim wyjęcie tego bezpiecznika w państwie tureckim, jakim była do tej pory armia, która stała na straży świeckości państwa" – podkreśla Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.  

"Wydaje mi się, że turecka armia nie jest dziś zdolna do blokowania zapędów politycznych, zbliżających Turcję w stronę państw radykalnego islamu" – mówił. Polityk wyraził też obawy, czy aby Turcja nie stanie się liderem państw islamskich. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook